Hlavní navigace

Intel představuje Centrino 2

15. 7. 2008

Sdílet

Procesorová technologie Intel Centrino 2 přináší přehrávání HD videa a funkce lepšího zabezpečení a správy notebooků, zvýšení rychlosti, prodloužení životnosti baterií a rozšíření bezdrátového dosahu.

skoleni

Krátká verze zprávy:

V úterý 6:00 ráno vydal Intel novou mobilní platformu Centrino 2 přezdívanou Montevina. Ta se stane nástupcem Santa Rosa a přinese do světa mobilních zařízení několik novinek.

Tou asi největší jsou nové čipsety Intel PM45, GM45 a GM47, které mají dva paměťové řadiče a to DDR2 i DDR3. Druhou novinkou jsou samozřejmě nové integrované čipy v GM45 a GM47, které mají mít až dvojnásobný výkon oproti předchozí generaci GM965.

U procesorů mnoho novinek není. Většina modelů má nově 1066MHz sběrnici a přibylo několik nových modelů s frekvencí až 3,06GHz, na čtyřjádrové modely si však stále musíme počkat, přinejmenším do konce tohoto roku.

Z dalších novinek lze zmínit už jen nové WiFi karty, které podporují nejnovější standard 802.11n s rychlostmi až 450Mbit/s či volitelně WiMAX (obdoba WiFi na dálkové přenosy).

První notebooky postavené na Centrinu 2 by se na český a slovenský trh měly dostat nejpozději do dvou týdnů.

A nyní ta delší:
Společnost Intel dnes představila produkty s mobilní procesorovou technologií Intel Centrino 2, která disponuje pěti novými procesory Intel Core 2 Duo. Připravuje se něco kolem 250 inovativních návrhů notebooků pro firmy a domácí spotřebitele.
Intel dále uvedl nejvýkonnější dvoujádrový mobilní procesor na světě Intel Core2 Extreme, který běží na svižných 3,06 GHz (měřeno průmyslovým testem SPECint_rate_base2006 - http://www.spec.org).

Seznam letních novinek v oblasti mobilních technologií tím ale nekončí. Intel oznámil, že do 90 dnů hodlá představit osm dalších procesorů, mezi kterými budou vůbec poprvé i čtyřjádrové mobilní procesory. Dále představí druhou generaci produktů pro ultratenké a lehké notebooky. Celkově uvede na trh 14 nových procesorů, protože notebooky v prodejních statistikách předstihují stolní počítače.

Procesorová technologie Intel Centrino 2 a Intel Centrino 2 vPro, známá pod kódovým názvem Montevina, zlepšuje prostřednictvím nových procesorů a čipsetů všechny hlavní funkce notebooků včetně výkonu a životnosti baterií. Obsahuje také rychlejší bezdrátovou technologii 802.11n (samotná technologie WiMAX bude k dispozici koncem letošního roku). Novinkou jsou také nové možnosti správy počítače pro firemní zákazníky.

„Když jsme v roce 2003 poprvé představili Intel Centrino, existovalo jen několik Wi-Fi hotspotů. YouTube videa a sociální sítě skoro neexistovaly. V kategorii „tenké a lehké“ se uvádělo pouze snižování hmotnosti a stolních počítačů se prodávalo výrazně víc než notebooků,“ řekl Mooly Eden, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel skupiny zaměřené na mobilní platformy Mobile Platforms Group a dodal: „Dnes ve Spojených státech notebooky v prodejích předstihují stolní počítače a my razíme cestu zábavě ve vysokém grafickém rozlišení, propracovanějším online hrám, rychlejší širokopásmové bezdrátové komunikaci a snazší a bezpečnější správě, aktualizaci a údržbě notebooků firemních zákazníků.“

Společnost Intel dále představuje pět nových dvoujádrových procesorů založených na tranzistoru high-k s kovovým hradlem, které jsou vyrobeny 45nm výrobní technologií. Tyto procesory disponují rychlejším kmitočtem FSB 1066 MHz a až 6 MB cache L2. Tři verze snižují příkon notebookových procesorů zhruba o 30 procent, až na 25 wattů. Další možností je využití technologie Deep Power Down, která výrazně šetří energii tím, že v okamžiku, kdy je notebook nečinný, vypíná některé komponenty procesoru, jakými jsou hodiny jádra nebo cache paměť.

Dále Intel uvedl čipset Mobile Intel 45 Express a bezdrátovou síťovou kartu Intel Wi-Fi Link série 5000, které jsou již v prodeji. V noteboocích budou k dispozici v červenci a srpnu. Intel Wi-Fi Link 5000 díky podpoře 802.11 draft-N umožňuje nejrychlejší možnou přenosovou rychlost současnosti – až do 450 Mb/s. Oproti starší technologii 802.11a/g to představuje pětkrát vyšší rychlost a navíc s dvojnásobným dosahem.

Přepínatelná grafika a nové možnosti energetických úspor notebooků s technologií Intel Centrino 2 dovolují na každém notebooku využívat integrovanou nebo přídavnou grafiku. Možnost výběru umožňuje dosáhnout vyššího 3-D výkonu nebo větších energetických úspor.

Domácím uživatelům přináší procesorová technologie Intel Centrino 2 vysoký výkon a výdrž baterií, aby si na jediné nabití akumulátoru mohli vychutnat plnohodnotné Blu-ray video a video ve vysokém rozlišení (HDTV). Podobně si mohou užívat ničím omezené hraní online her, rychlejšího stahování hudby nebo ukládání videa.

Firemním uživatelům nabízí Intel Centrino 2 prostřednictvím technologie vPro rozšířené možnosti správy počítačů a nové bezpečnostní funkce. V době, kdy společnosti notebooky nahrazují stolní počítače, potřebují disponovat vzdálenou diagnostikou a možností aktualizovat a opravovat počítačové systémy přes bezdrátovou síť. Byla rovněž integrována vylepšená správa s AMT 4.0, která povoluje bezdrátový management počítače i v době, kdy je ve spánkovém režimu. Dále Intel Centrino 2 obsahuje funkce vzdálené konfigurace systému a podporu standardů správy nové generace (WS-MAN a DASH 1.0). Součástí je i funkce, která zaměstnancům umožňuje iniciovat komunikaci s IT oddělením i mimo firemní firewall.

- - Alexandr Radecký, Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).