Hlavní navigace

Intel-ovace, stálá inovace

1. 2. 1999

Sdílet

V rychlosti inovací se společnostem vyrábějícím procesory vyrovná snad jen chemický průmysl se saponáty a pracími...


V rychlosti inovací se společnostem vyrábějícím procesory vyrovná snad jen chemický průmysl se saponáty a pracími prášky. Pro jedny je to důkaz progresivnosti příslušného odvětví, pro druhé fikaný marketing s cíli čistě zištnými. A tak je ohlášení nových frekvencí a variací Intelu pro jedny důvodem k nadšení, pro druhé k mrzutosti, jak jim zánovní technika valem zastarává. Ať patříte k tě či oněm, tento článek bude jako voda na váš mlýn...

Pár dní po novém roce (což bylo vůči prodejcům velice ohleduplné - sklady prázdné, inventury hotové) Intel ohlásil dva nové modely Celeronů a souběžně zlevnění nižších frekvencí. Doposavad byl oficiálně nejvýkonnější Celeron-333 (přetaktovávači jsou samozřejmě o pár desítek megahertzů dále) a jeho post tak vystřídal 400MHz Celeron, doprovázený bratříčkem s hodinkami na 366 MHz. Čistý frekvenční nárůst je 20, resp. 10 procent, výkonnost celých systémů - podle našich aplikačních testů - narůstá o cca 5 %. V tomto případě se tedy jedná o čistě frekvenční posun a procesory bude možné provozovat na většině celeronových základních desek s dostatečným násobitelem.

Přenosný

Druhá novinka z rodiny Celeronů je již zásadnějšího charakteru - Celeron pro mobilní počítače. Intel dosud nabízel výrobcům notebooků jen mobilní Pentium II, které je poměrně drahé a žravé (energeticky) , a to vedlo k dalšímu masivnějšímu rozšíření procesorů AMD i do této oblasti. Nyní vytahuje Intel novou zbraň a tou je zmíněná mobilní varianta Celeronu.

Přesnější by bylo říci zbraně, protože k dispozici jsou hned tři typy, připravené pro různé segmenty notebookových výrobců. První je v klasickém samostatném modulu, obsahujícím již řídicí čipset a napěťové korekce, druhá je v podobě integrovaného obvodu se stejnou výbavou a třetí variací je samotný procesor v tzv. BGA (Ball Grid Array) balení -- s vývody pro SMD pájení - tedy přímo na základní desku, bez možnosti výměny.... Posledně jmenovaná, nejlevnější a nejmenší varianta, osloví především trh levných notebooků s cenami okolo čtyřiceti tisíc korun - zde se kupující smíří s omezenými možnostmi dalšího rozšiřování (upřímně, kolik znáte lidí, kteří si měnili v notebooku procesor?).
Nejdříve budou dostupné modely na kmitočtech 266 a 300 MHz
(jedná se o Celerony s cache pamětí) v cenách 106, resp. 187
USD.

Vzhledem k tomu, že aplikační testy na stolních počítačích ukazují, že Celerony jsou výkonově rovnocenné stejně taktovaným Pentiím II, se dá odhadnout, že podobně na tom budou i tyto notebooky. A přitom notebook s Pentiem II-266 dnes stojí zhruba 60 tisíc korun -- dá se tedy očekávat, že při zachování výkonu klesnou ceny notebooků " Intel uvnitř" o zhruba 15 procent.

Přenosný II

I mobilní varianty Pentia II jsou dostupné na nových frekvencích, a to 333 a 366 MHz. Technologickou zajímavostí je to, že na rozdíl od standardního Pentia budou mít cache L2 přímo na křemíku procesoru (podobně jako Celeron), a ačkoli bude poloviční (256 KB), výkonem běžné PII dokonce předčí a přitom je menší a má menší spotřebu.

Nepřenosný III

Pentium III oproti Pentiu II neznamená zase tak velkou změnu - speciálně než se objeví aplikace využívající jeho 70 nových instrukcí. Ano, hlavní změnou je rozšíření instrukční sady o příkazy pro řízení paměti (např. vypínání cache) a práci s multimediálními prvky (texturování a NURBS plochy). Klasicky pak dochází k růstu frekvence, takže P III je uváděno na 450 a 500 Mhz. Pracovat bude i na základních deskách s BX čipsetem.

Čipset

Nedílnou součástí základní desky je čipset - řídí sběrnice, určuje možnosti systému. I zde začátek roku znamenal inovaci - Intel uvedl sadu 440ZX AGP, která nabízí "vyšší výkon a flexibilitu pro levné PC systémy". Co to znamená konkrétně, to uvidíme po prvních testech. I notebooky se dočkaly novinky: 440DX pro mobilní Celerony.

A ještě servery

Aby toho nebylo málo, den po Celeronech přišlo ohlášení tří nových Xeonů. Procesor pro servery a pracovní stanice se dočkal frekvence 450 MHz ve všech třech variantách velikosti cache paměti (0,5, 1 a 2 MB). Dá se tedy říci, že Pentium II Xeon-450 se 2 MB je dnes nejvýkonnější komerční procesor Intelu, umožňující provoz až čtyřcestných systémů, a je už dnes využívaný většinou velkých serverových výrobců. Na jaře se objeví Pentium III Xeon obohacený o nové instrukce.

A co hlava?

Jde vám z toho hlava kolem? A co aviváž -- jakou kupujete? Tak vidíte, však vy se s tím srovnáte... A když v nejbližší době nekoupíte nic, budete se na jaře smát a na podzim skákat radostí (více o tom ale v příštím PC WORLDu). Přeji vám chladnou hlavu a dostatek s oustředění na blízké lidi a důležité věci.


Autor článku