Hlavní navigace

95% downloadů hudby je ilegálních

16. 1. 2009

Sdílet

Navzdory snahám poskytovatelů internetového připojení zastavit nelegální sdílení dat bylo v loňském roce nezákonně staženo přes 40 miliard skladeb.

Podle údajů Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) meziročně vzrostl počet downloadů hudebních skladeb o 25% a jejich celková hodnota tak dosáhla 3,7 miliard amerických dolarů. Legální stahování hudby se tak podílí 20% na celkových tržbách z prodeje hudby.

Takto bylo staženo ale pouze 1,4 miliardy hudebních nahrávek, což činí ve srovnání se 40 miliardami nelegálních stáhnutí velmi malé číslo. Ředitel IFPI John Kennedy proto vybízí všechny poskytovatele internetového připojení k větší aktivitě při ochraně práv duševního vlastnictví a upozorňuje, že momentální nečinnost ohrožuje budoucnost obchodu s digitálními nahrávkami.

skoleni

V mateřské zemi organizace IFPI, Velké Británii, již loni v létě učinili první krok v boji proti nelegálnímu stahování hudby, když se 6 největších internetových providerů dohodlo s Asociací britského fonografického průmyslu (BPI) o zasílání varovných dopisů uživatelům podezřelým z pirátství. Je to první krok k implementování „three strikes rule", zákona, který by měl v praxi trestat nelegálně stahující uživatele nejprve pozastavení internetového připojení a poté jeho úplným přerušením.