Hlavní navigace

IDF Spring 2008 – den třetí

4. 4. 2008

Sdílet

Druhý den IDF (tak schválně, kolik z vás nečetlo předchozí reportáž) byl zároveň posledním dnem, ve kterém probíhalo jarní setkání vývojářů, inženýrů, spolupracujících firem a novinářů s předními představiteli společnosti Intel. Dnes byla představena druhá generace Intel Classmate, a dozvěděli jsme se zase mnoho zajímavých věcí.

Dnešní den jsme zasvětili především uvedení druhé generace „vzdělávacího „netbooku“ Classmate PC určeného pro studenty na celém světě“. Jedná se o přenosný počítač speciálně vyvinutý pro potřeby mladších studentů a samozřejmě bylo při návrhu hleděno i na co nejnižší prodejní cenu. S první verzí Classmate jsme se mohli setkat před necelými dvěma lety, nyní přichází jeho nástupce.Nejvybavenější varianta Netbooku bude vybavena procesorem Intel Celeron M, 512 MB operační pamětí, 30 GB pevným diskem, LCD displejem s velikostí 9“, integrovanou webovou videokamerou a samozřejmě také baterií se šesti články. Prodávat bude s operačním systémem Linux (k vidění bylo při uvedení minimálně osm modelů disponujících různými linuxovými distribucemi) nebo již klasicky s operačním systémem Microsoft Windows XP v nějaké jeho zřejmě upravené variantě. Zde bychom se chtěli na chviličku zastavit – operační systém MS Windows XP bude dodáván pouze se verzemi čítajícími 512 MB operační paměti. Dalším naším postřehem je hodně silná vazba a spojení společnosti Intel, respektive jejích partnerů vyrábějících Classmate PC, a jedná konkrétní linuxové distribuce – Ubuntu. Předpokládáme tedy, že s touto distribucí se budeme setkávat častěji a častěji.

Zpět ale k Netbooku – chybět mu nebude ve výbavě integrovaný modul Wi-Fi 802.11b/g, až 100 Mbitová síťová karta, voděodolná klávesnice a dvoukanálová zvuková karta. Rozměry tohoto počítače se i přes náš údiv zmenšili (ano, ve skutečnosti vypadá větší než na obrázcích), a to na výsledné hodnoty 238 x 195 x 42 mm při hmotnosti až do 1,49 kg.Naše osobní zkušenost je taková, že počítač vypadá o mnoho „dospěleji“ než jeho první verze, přibyly v dnešní době důležité funkce jako je webkamera, bezdrátová síťová karta, nechybí ani čtečka SD karet, dvě USB a audio konektory. S Classmate PC jsme si vyzkoušeli práci jak v operačním systému Linux (již ve zmíněném Ubuntu), tak i s Windows XP a musíme návrháře pochválit, i přes malé rozměry notebooku se na něm dalo pracovat i v našem dost pokročilém věku. Při uvedení jsme také byli svědky „náhodného“ shození jednoho z přístrojů na zem (dvě děti předváděli, jak přicházejí pod dohledem paní učitelky do třídy a jedno z nich jakoby náhodou zavadilo o na kraji stolu položený notebook, který následně spadl na zem). Přístroji se samozřejmě nic nestalo, dokonce i myš ve Windows se po pádu pohybovala – tudíž Netbook by měl něco vydržet. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že použitá 9“ palcový displej má rozlišení pouze 800 x 480, což je podle našeho názoru málo. Slušelo by se alespoň takové SVGA. Mezi zajímavé a prezentované vlastnosti patří funkce, jež se dokáže po ztrátě signálu Wi-Fi připojit k jinému Classmate PC a přes něho se dostat na internet. Další zajímavostí byla prezentace kooperace hlavního (učitelského) notebooku a dalších čtyřech Classmate PC – učitel měl možnost ovládat vzdáleně plochu jednotlivých počítačů a mohl tak například spouštět prezentace nebo vysvětlovat a pomáhat konkrétnímu žákovi individuálně. Ovládací software dále umožňoval sledovat, co se na jednotlivých počítačích děje, popřípadě do jeho chodu zasáhnout. Musíme uznat, že tato prezentace byla více než efektivní a pokud to takhle opravdu bude fungovat ve skutečnosti, klobouk dolů.

Počítače Intel Classmate PC by měly být používány především ke vzdělávání studentů. Bohužel studentů jiných národností, neboť dostupnost předchozí verze na českém, potažmo celém evropském, trhu je téměř nulová. Snad se to zlepší s příchodem druhé generace, protože předpokládaná cena nejlépe vybaveného modelu by neměla přesáhnout 250 dolarů (v přepočtu plus započítání všeho možného i nemožného by ten nejvybavenější přístroj měl přijít na maximálně 6 000 Kč i včetně DPH).Určitě se jedná i přes své chyby o zajímavou platformu, která má přinést vzdělání a internet mnoha dětem, které by se jinak k takovému obyčejnému PC v životě nedostaly. Otázka tak visí na více jak 80 společnostech, které se angažují ve výrobě Classmate PC. Úplně poslední informací je pak fakt, že cena by se v budoucích dodávkách (nebo v další generaci) měla ještě snížit, neboť se plánuje použití platformy Intel Centrino Atom, která by měla přinést vyšší dobu práce na baterie a nižší cenu.

Druhý oficiální den IDF však nebyl jen v duchu Classmate, nýbrž jsme si vyslechli o strategickém postavení software – společnosti Intel se mohutně angažuje v mnoha projektech, které mají za úkol naučit využívat vývojáře aplikací programovat pro více vláken, které by pak mohly rychleji zpracovávat vícejádrové mikroprocesory. Mezi nejzajímavější předvedenou reálnou aplikaci byl software společnosti Newsoft, která pracuje na zlepšení bezpečnosti řízení motorového vozidla, které hlídá několik desítek snímačů a data z nich jsou v reálném čase analyzována a promítnuta řidiči na displej. Ten pak má přehled o blížících se objektech (systém rozpoznával čtyři objekty - automobil, velké nákladní vozidlo, chodec a dopravní značení) a může se jim vyhnout. Předvedena byla i situace, kdy samotný systém upravoval dráhu jízdy vozidla přizpůsobenou okolnostem okolo – náhlé vybočení protijedoucího vozidla nebo nenadálý vstup chodce do vozovky. Druhou prezentací, která nás zaujala, byl robot poslouchající příkazy určeného člověka. Tvůrci tohoto zařízení tak chtěli demonstrovat, jak náročné je vyhodnocování několika desítek signálů přicházejících zvenčí (robot dokázal reagovat na světlo, pohyb, tlak a mluvené slovo). Autoři také předvedli, jak vysoký výpočetní výkon je potřeba pro rychlé zpracování mnoha údajů v reálném čase. A single-core na to rozhodně nestačil.O dalších softwarových novinkách a hlavně o jejich podpoře společností Intel vás budeme ještě informovat.

Dnes jsme také měli příležitost obejít všechny vystavovatele a podívat se jim blízka na produkty, které prezentovali. Proto zakončeme tento článek drobným popisem k obrázkům, které následují v dolní fotogalerii:

Na úvod několik fotek z výstavního hemžení.

WiMax – k dispozici bylo kompletní řešení pro připojení k WiMax bezdrátové síti – můžete vidět externí přijímač a interní přijímače s rozhraními USB, PCMCIA a konečně také v podobě karty, která se zapojí přímo do těla notebooku.

Ray Traced – systém, kterému společnost hodně věří a počítá, že by se v budoucnu mohl jako hlavní směr ve vykreslování grafiky – na obrázku je displej, na kterém běží demo renderované osmijádrovým systémem v rozlišení 1 280 x 720.

Předposlední série obrázků se věnuje Intel Classmate PC ze všech jeho stran.

A jako perličku na konec si necháme porovnání velikosti mikroprocesoru Intel Atom a Intel Core 2.

Ukončením IDF naše zpravodajství nekončí, ba právě naopak. Máme pro vás přichystáno dalších několik desítek novinek, mezi které můžeme jmenovat třeba nastínění výkonu nové generace integrovaných grafických karet Intel (čišet G45), dozvěděli jsme se jak je jednoduché připojit LCD displej pomocí USB kabelu, viděli jsme na vlastní oči práci a porovnání serverové platformy Dunnington (mikroprocesor postavený na architektuře Core a disponující šesti jádry), navštívili jsme výrobce pamětí Samsung, Wintec a dalších přítomných, nafotili jsme pro vás návrhy „Nettop“ počítačů Intel společně s několika základními deskami určenými právě pro platformu Atom, na které jsou Nettop PC postavena a mnoho mnoho dalšího.

Kompletní přehled a zpravodajství také naleznete v tištěném časopise PC WORLD, který vyjde koncem tohoto měsíce.

Úvod: Exkluzivně - IDF Spring 2008
1. část: IDF Spring 2008 - den první
3. část: IDF Spring 2008 - den třetí