Hlavní navigace

IDF Spring 2008 – den první

2. 4. 2008

Sdílet

Dnešek se nesl především v duchu představování vizí a technologií, na kterých právě inženýři společnosti Intel pracují. Dále jsme se dozvěděli něco málo o finanční situaci čínské divize Intel a měli jsme možnost si prohlédnout první produkty naživo.

Carry Small, Live Large – to bylo heslo přednášky o nové výzkumné iniciativě v oblasti mobilních produktů. Společnost Intel podporuje výzkum a vývoj zařízení, která budou menší a budou disponovat menší spotřebou elektrické energie, dále se pak zaměří na oblasti personalizace, rozšíření komunikačních kanálů a mimo jiné se pokusí vyřešit problém s nepřehlednými standardy jednotlivých konektorů. Zaměří se tedy na zmenšení zařízení při zachování plnohodnotného způsobu prohlížení internetových stránek – což byl jeden z několika požadavků, které přednášející upřednostnili. Ruku v ruce s menšími rozměry a nižší hmotností zařízení jde i výdrž baterie. Společnost Intel plánuje radikálně prodloužit chod přístrojů na baterie optimalizací spotřeby jednotlivých komponent, což pochopitelně představuje snížení spotřeby nejdůležitějších součástí – procesoru, I/O řadiče, grafického procesoru a bezdrátového modulu. Poměrně zajímavou myšlenkou je i sjednocení mnoha nesourodých formátů konektorů a standardů, které však spolu nejsou kompatibilní. Místo mnoha konektorů bychom se za čas mohli setkat třeba jen s dvěma třemi typy, což by bylo více jak příjemné.S omezováním spotřeby těchto malých zařízení souviselo i několik vět o budoucnosti čipů pohánějící tyto přístroje vyrobené společností Intel. Místo současného stavu, kdy je každý čip (CPU, GPU, I/O a bezdrátové rozhraní) samostatné, v budoucnu by to mělo být tak, že se tyto prvky nejprve uloží na jednu destičku (tedy bude se jednat stále o samostatné čipy, pouze uložené v jednom pouzdře – pro představu stejně jako „složenina“ současného čtyřjádrového mikroprocesoru Intel ze dvou dvoujádrových a propojených systémovou sběrnicí), posléze v budoucnu všechny tyto čipy nahradí čip jeden, ve kterém budou všechny potřebné funkce integrovány. Pokud si vzpomenete, o tomto projektu se ví již delší dobu a dnes se všechny spekulace potvrdily. Jediné, co jsme se (zatím) nedozvěděli je, kdy by tyto čipy měly být k dispozici a jaký výkon a spotřebu lze od nich očekávat.

Představena byla i vize z oblasti mobility – dnešní mobilní zařízení z pohledu společnosti Intel jsou omezená, jsou vybavena lokálními aplikacemi, nestandardními vstupy a výstupy a mimo jiné i zmíněným omezeným přístupem k internetovým stránkám a synchronizací omezené pouze na místo u počítače. Výzkum společnosti Intel se snaží dosáhnout návrhu zařízení, která by měla disponovat webovými aplikacemi, rozšířeným ovládáním (nejenom klasicky pomocí klávesnice a polohovacího zařízení, ale i dalšími způsoby – viz později) a v neposlední řadě také možností synchronizace na dálku pomocí jakéhokoliv připojení k internetu.

S tím souvisí i další představená funkce, na které se pracuje, a to bezdrátový přenos video signálu. Na prezentaci byly zmíněny hned dvě metody – přenos signálu ještě před samotným zpracováním GPU a přenos signálu bezdrátově po zpracování GPU. Normálně projdou data následovně (zjednodušeně): CPU, GPU, Frame Buffer a výstupní zobrazovací zařízení. Pokud se vloží mezi CPU a GPU přenos dat do zobrazovacího zařízení, kde bude následně pokračovat zpracování dat stejně – GPU, Frame Buffer a zobrazení, ušetří se na zařízení, které generuje data, energie na zpracování obrazu a tím je možné dosáhnout vyšší výdrže na baterie. Druhou nastíněnou variantou je přenos dat do zobrazovacího zařízení až v době, kdy je již snímek vypočítán GPU. Jasnou výhodou těchto návrhů je fakt, že by šlo bez jakýchkoliv problémů přenášet data z jakéhokoliv kompatibilního zařízení do zobrazovací jednotky bez nutnosti připojení kabelu.

Praktické zkušenosti aneb Show Room, den první.
Že není všechno tak, jak by si organizátoři představovali, bylo jasné hned z rána, kdy při příchodu několika desítek až stovek novinářů teprve probíhaly dokončovací práce (tu dolepit logo, tu doupravit konferenční stolek atp.). V pět hodin místního času odpoledne se otevřela brána (no, říkejme tomu tak, ale jinak to byly obyčejné skleněné dveře přetažené závěsem) do Show Room, tedy místnosti, kde jsou vystaveny výrobky spolupořádajících firem a partnerů Intelu. K našemu úžasu zůstala dobrá třetina stánků neobsazena pouze s logem společnosti, která zde měla mít svou prezentaci. U mnoha dalších bylo vidět, že ještě ani zdaleka nemají k dispozici vše, co chtěli novinářům ukázat. Proto jsme si pro popis vybrali tři nejzajímavější technologie, které nám jak se říká, praštili o nos.Tou první byl bezdrátový přenos obrazu – až do doby ztráty Wi-Fi signálu na zařízení Sony Vaio s nainstalovanými Windows XP (všichni včetně nás dávali za vinu dočasnou nefunkčnost systému právě zmíněnému OS, což se potvrdilo ihned po restartu) a po jeho znovunalezení fungovalo všechno na jedničku. Mohli jsme spatřit výše popsané možnosti nových technologií pro získávání vstupních informací – v zařízení byl k dispozici „akcelerometr“ a gyroskop. Vstupních informací tedy bylo dostatek a pomocí nainstalovaného softwaru bylo možné ovládat aplikaci – prohlížení obrázků a čtení textu – pouze pomocí pohybu přístroje. Ale abychom se vrátili k bezdrátovému přenosu dat – samozřejmě zařízení nebylo k ničemu připojené a obraz se zobrazoval na LCD displeji, před kterým prezentující stál. Musíme říci, že toto se opravdu povedlo a zanechalo to na nás velmi dobrý dojem.

Další věcí, která stála za zhlédnutí, byla druhá generace přenosného počítače Intel classmate. Měli jsme možnost vidět ukázku, jak takovéto zařízení pracuje a jak je spojeno s hlavním počítačem, ovládaným učitelem. Ten nejenže může vzdáleně pouštět prezentace na classmate počítačích, dokonce se může připojit na jednotlivé PC a může sledovat, co právě žák dělá a v případě nutnosti mu pomoci nebo poradit. K samotnému mininotebooku – ten zvládne přehrávat video přes Wi-Fi, je robustnější než jeho předchozí generace, na druhou stranu má i větší displej a působí více „dospěleji“.

Třetí a pro dnešek poslední věcí, o které se zmíníme, je Wireless USB. Konečně po několika letech jsme mohli spatřit finální zařízení, disponující touto technologií. Ba dokonce jsme měli možnost vidět prodejní verze dvou výrobců – IOGear a Belkin, taktéž byl k dispozici i předprodejní vzorek přenosného počítače Lenovo ThinkPad s integrovaným Wireless USB. Zítra bychom se měli o této technologii dozvědět více, již dnes vám však můžeme prozradit, že neoficiálně neoficiální cena kompletu – USB donglu a USB hubu s podporou Wireless USB by neměla přesáhnout 50 dolarů.

K vidění toho bylo samozřejmě daleko více a to nejlepší, prozrazení dalších a konkrétnějších informací o nové mikroarchitektuře Nehalem, nás ještě čeká. Již zítra by tedy mohlo být jasněji.

Úvod: Exkluzivně - IDF Spring 2008
2. část: IDF Spring 2008 - den druhý

- - Petr Matuška

skoleni