Hlavní navigace

IDF Spring 2008 – den druhý

3. 4. 2008

Sdílet

Abychom tedy byli přesní, ono se jedná o oficiální den první, nicméně pro novináře, který se účastnil včerejších přednášek, je to den druhý. Co podstatného se událo dnes? Celé IDF se dnes točilo kolem procesoru Intel Atom a zavadili jsme také o Nehalem.

skoleni

To, o čem jsme se včera v naší reportáži zmínili (konkrétně o jakémsi chystaném zařízení s velikostí mezi mobilním telefonem a současnými notebooky) se dnes proměnilo v realitu. Společnost Intel oficiálně představila světu mikroprocesor Intel Atom a spolu s ním i mobilní technologii pojmenovanou Intel Centrino Atom.Nová mikroprocesorová řada se skládá z pěti modelů – Z500 až Z540 odstupňovaných po desítkách, kódové označení jádra je Silverthorne, procesory jsou vyrobeny pokročilou 45 nm výrobní technologií a jádro disponuje rozměry 7,8 x 3,1 mm. První dva z řady pracují se systémovou sběrnicí na frekvenci 400 MHz, zbývající tři pak s 533 MHZ Front Side Bus sběrnicí, navíc mají také aktivní Hyper-Threading technologii. Pracovní frekvence se pohybuje od 800 MHz (Z500) přes 1,1 GHz (Z510), 1,33 GHz (Z520), 1,6 GHz (Z530) až po 1,86 GHz u modelu Z540. Nejzajímavější hodnotou je však maximální spotřeba TDP,která je u Z500 pouhých 0,65 W (!!!), přičemž idle power (C6) – tedy minimální spotřeba procesoru) je 80 mW. U ostatních modelů je TDP 2 W a minimální spotřeba 100 mW vyjma nejrychlejšího, který si vezme maximálně 2,4 W. Přehled všech vyjmenovaných informací vám přinášíme v tabulce, kterou najdete ve spodní galerii. Minimální spotřeba procesorů Atom je výsledkem kombinace nových technických procesů pro správu napájení, jako jsou Intel Deep Power Down Technology (C6), CMOS mód a Split I/O napájení. Zejména nový spořící stupeň C6 přináší další snížení spotřeby a umožňuje dosáhnout odběru pouhých 80 mW.

Nová řada mikroprocesorů Intel Atom je dle vyjádření zástupců společnosti Intel plně kompatibilní s mikroprocesory Intel Core 2, dokonce obsahuje SSE3 a SSSE3 instrukce. Toto tvrzení jsme si mohli ověřit u několika vystavených modelů (předprodejních vzorků), na kterých běžely obyčejné Windows XP se Service Packem 2 – a nutno podotknout, že velmi svižně. Ale o praktických zkušenostech až na závěr.K plnohodnotnému provozu systému s procesorem Intel Atom je potřeba ještě jedné součásti - Intel System Controller Hub, zastávající funkci jak I/O řadiče, tak i grafického čipu. Produkty na tomto řešení postavené tak nabídnou svému uživateli komfort práce jako s dnes běžně dostupným přenosným počítačem (USB porty, VGA a audio výstup, PCI Express karty a jiné), navíc přidává podporu pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení s možností připojení externího displeje. Podporován je samozřejmě i formát Blu-Ray a jeho rozlišení 720p a 1080i.

Nový procesor bude možno použít jak do stolních počítačů, tak i především jako mobilní řešení. U stolních počítačů lze očekávat zcela pasivní a rozměry minimalistická řešení. Mobilní zařízení - postavených na této platformě – se bude označovat jako Intel Centrino Atom a jeho služeb využijí nejvíce přístroje označované jako Mobile Internet Device – ve zkratce MID. Účelem celé nové mobilní platformy je zpřístupnit uživatelům okamžitý přístup k internetu včetně jeho plnohodnotného prohlížení a práce s ním. Společnost Intel počítá do první generace této platformy s integrací modulů Wi-Fi a/nebo WiMax, osazení však budou mít plně v moci samotní výrobci zařízení. Kromě plnohodnotného prohlížení internetových stránek má být také Intel Centrino Atom společníkem na cesty, ať už ve formě přístroje nebo zabudované v sedačce automobilu – s oběma možnostmi jsme se mohli na IDF setkat. O dalších možnostech, jako je propojení bezdrátového výstupu obrazu nebo využití nových vstupních podnětů jsme se rozepsali včera, nebudeme to tedy opakovat.Intel Centrino Atom v praxi: měli jsme možnost vyzkoušet několik zařízení postavených na této nové platformě a musíme konstatovat, že se vůbec nejedná o špatné řešení. Setkali jsme se s modely s integrovanou klávesnicí, s vysunovací klávesnicí, s modely bez hardwarové klávesnice, s modely s malými, středně malými a velkými displeji (rozumějte s úhlopříčkou od 3,5“ až do 8“). Na IDF jsme měli možnost shlédnout dobrých sedm osm prototypů zařízení s Atom procesorem, asi nejdále se nám zdál vývoj zařízení Panasonic ToughBook, které pracovalo po celou dobu předváděčky naprosto bez chyb a se kterým se nebáli prezentující opakovaně „švihnout“ o zem.

Ke zkompletování informací zbývá dodat, že zařízení budou k dispozici nejen s operačním systémem od společnosti Microsoft, ale i s linuxovou distribucí Linux Ubuntu, na které běžela většina prezentovaných systémů zaměřených na práci s internetem a přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Dostupnost těchto zařízení bude až za několik měsíců a nezjistili jsme ani rámcové prodejní ceny, za které by se tyto zařízení měly objevit na trhu. Nicméně cena je asi tím nejpalčivějším problémem (a to doslova), neboť může celou tuto platformu vynést do nebes nebo ji pohřbít za živa. Osobně si myslíme, že cena těch lepších zařízení bude hodně přes 8 000 Kč. K dispozici by měla být nejdříve v červenci, u nás do konce srpna.Otázka do diskuze: kolik byste byli ochotní investovat do nějakého produktu s Intel Centrino Atom, a jaký z předváděných modelů by se vám líbil (přehled najdete dole v obrázkové galerii)?

Druhou významnou novinkou bylo poodhalení roušky tajemství nad připravovanou novou mikroarchitekturou, kódově označovanou jako Nehalem. Bude se jednat o upravenou a v jistých oblastech zásadně vylepšenou architekturu Core, nebude se tedy jednat o přechod na zcela nově vybudovanou architekturu – jakou byl přelom NetBurst vs. Core. Procesory postavené na nové mikroarchitektuře by měly být k dispozici koncem tohoto roku – přesně v Q4, a to jako high-endové procesory pro stolní počítače a dvouprocesorové serverové stanice. Rozšířené do všech dalších kategorií se dá očekávat v průběhu první poloviny roku 2009. Procesory Nehalem budou vyráběny High-K 45ti nanometrovou technologií a budou nativně čtyřjádrové (respektive návrh high-endových modelů počítá s osazením všech čtyř jader, nicméně návrh je flexibilní a tak by neměl být problém dosáhnout výroby tří, dvou nebo jednojádrových CPU). Když jsme u počtu jader, samozřejmě se počítá s osmijádrovou variantou, ta však bude vytvořena ze dvou čtyřjádrových procesorů (tedy podobně jako u procesorů Intel Core 2 Quad). Jediným rozdílem je způsob propojení, který již nebude postarší a dosluhující systémovou sběrnicí Front Side Bus, ale novou Quickpath Interconnect sběrnicí (QPI). Tato sběrnice je dlouho očekávanou odpovědí na konkurenční HyperTransport užívanou konkurenční společností AMD, ale hlavně se jedná o vyřešení problému s nedostatečnou propustností sběrnice FSB. Rychlost QPI totiž může dosahovat až k teoretickým 25,6 GB/s.Zásadní novinkou, kterou mikroarchitektura Nehalem přináší, je integrovaný paměťový řadič DDR3. K dispozici budou až tři kanály po dvou modulech, do počítačů tedy budeme moci osadit až šest paměťových modulů. Ty ovšem nebudou k dispozici vždy, stejně jako se jednotlivé modely Core 2 liší velikostí vyrovnávací paměti druhé úrovně a rychlostí FSB, budou se modely u procesorů Nehalem lišit jak ve vyjmenovaných oblastech, tak i v počtu jader a také v počtu kanálů řadiče paměti. Plánováno je použití výhradně pamětí typu DDR3 od 1 300 MHz, tipujeme, že by pro high-endové sestavy mohly paměti pracovat až na 2 000 MHz. Při dvouprocesorovém systému by se tak měla průchodnost paměti zvýšit až na čtyřnásobek oproti současnému stavu s 1 600 MHz FSB a paměťmi DDR2 667 MHz.

Spíše doplněn než přepracován byl systém vyrovnávacích pamětí. Každé z jader bude disponovat vyrovnávací pamětí první úrovně o celkové kapacitě 64 kB (tradičně rozdělených na 32 kB instrukční a 32 kB datové části), stejně tak bude každé jádro disponovat 256 kB L2 cache. Sdílená paměť bude až úrovně třetí, její maximální kapacita je plánována na 8 096 kB. Protože však L1 a L2 nebudou exkluzivní, veškeré data v nich uložená budou k dispozici i ostatním jádrům. Tento systém oproti Core 2 procesorům doznal změn proto, aby byla razantně snížena latence paměti cache, která je oproti konkurenci pořád dosti vysoká. Nižší latence má za následek vyšší výkon procesoru. Samozřejmě že použitý typ inkluzívní paměti snižuje celkovou kapacitu L3 cache, nicméně ta si uchovala přednost z předchozí generace – Smart Cache. Změny ve struktuře vyrovnávací paměti L1 a L2 jsou pak už jen vítaným osvěžením, které má přinést opět nárůst výkonu.Vítanou novinkou je pak Simultaneous Multi-Threading, což je vlastně jakýsi obdoba Hyper-Threadingu z dob Pentium 4 a Pentium D procesorů. Procesor se čtyřmi jádry se bude tvářit jako osmijádrový a podobně. Tato funkce přijde vhod především u aplikací, které jsou naprogramovány pro chod na více jádrech, ostatně jako všechny vícejádrové procesory.

Změny samozřejmě proběhly v samotném jádru mikroprocesoru, mezi nimi je například přidání instrukční sady SSE4.2, zvýšení počtu mikroinstrukcí z 96 u Core 2 na 128, zvětšení bufferu a optimalizování čtení a zápisu dat z něj, včetně jeho reorganizace v rámci urychlení.

Nové mikroprocesory Intel Nehalem ukončí dlouho trvající nadvládu patice LGA775 a přinesou patici novou a s tím spojené i nové základní desky, čipové sady a tak dál a tak dál. O vlastnostech čipové sady řeč prozatím nebyla, nicméně se již nyní můžeme rozloučit s konceptem severního a jižního můstku, neboť řadič paměti bude integrovaný v samotném mikroprocesoru a severní můstek tak přijde o své jediné důležité poslání. Z čipové sady se tak může stát pouze jakýsi I/O čip starající se o komunikaci s vnějšími komponentami a zařízeními.O nových procesorech Intel Nehalem rozhodně od nás nečtete naposledy, frekvence informací se bude s každým dnem, kterým se přiblížíme k jejich oficiálnímu uvedení, zvyšovat.

I přesto, že jsme se nedozvěděli ani nástřel prodejní ceny, buďte si jistí, že první stolní procesory budou „extrémní“ (ať tomu bude Intel říkat jakkoliv, a nechá si za ně pěkně zaplatit. Že by se jednalo o obvyklých 999 dolarů? Zřejmě, nicméně by nás nepřekvapila ani částka vyšší, blížící se k 1 300 až 1 400 dolarů za jeden procesor. K tomu připočítejte minimálně 3 GB DDR3 pamětí, solidní základní desku, SSD disk … Raději nepředbíhejme a těšme se na co nejbližší uvedení cenově dostupných mikroprocesorů Intel s Nehalem mikroarchitekturou.

K vidění byl dokonce celý počátač s procesorem Nehalem, viz fotografie:Zajímavé bylo i povídání a praktická ukázka platformy Intel Centrino 2, založené na mikroprocesoru s mikroarchitekturou Nehalem. Tato druhá generace platformy přenosných počítačů bude nabízet vysoký výkon (jak výpočetní, tak i grafický pro plynulé přehrávání HD Videa atp.), delší práci na baterie, stejně tako použití nejmodernější Solid State disků. První notebooky postavené na této platformě by měly být k dispozici v druhé polovině příštího roku.

Larrabee – tak zní kódové označení produktu, ze kterého má strach konkurence, především pak společnost nVidia. Jedná se o architekturu netradiční koncepce, která by měla podle představ společnosti Intel ve spolupráci nahradit grafické čipy jako takové. Jde o několik (jednotek až desítek) x86 kompatibilních procesorů, pomocí kterých chce společnost Intel protlačit grafické výpočty. První generace má být pouze zahřívacím kolem a seznámením vývojářů s možnostmi této platformy, pro další generace se již počítá s nasazením do profesionálních oblastí (AutoCad, 3DMax a jiné grafické programy). V první generaci budou implementovány především funkce pro zpracování vektorových operací. Máme se tedy na co těšit.

Virtualizace – ani otázka virtualizace nezůstala na probíhajícím IDF neotevřená, s vizualizací se jednoznačně počítá a například společnost Lenovo ji plánuje využít pro svůj marketingový tah pro zákazníky, kteří se bojí ztráty osobních dat. Jednoduše budou pracovat ve vizualizovaném prostředí, které si samo ohlídá případné narušení a nedovolí počítačovým virům nebo červům, aby se zmocnili citlivých dat uživatele. Virtualizace se však probírala i z profesionálního nasazení a byli jsme svědky snadné migrace mezi stávajícími systémy postavenými na mikroarchitektuře Intel Core a Nehalem. Pokrok nezastavíš!

Představení základní desky se šesti sloty pro paměti = nová generace procesorů:


Toť pro dnešek vše, více informací přineseme opět zítra.

Úvod: Exkluzivně - IDF Spring 2008
1. část: IDF Spring 2008 - den první
3. část: IDF Spring 2008 - den třetí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).