Hlavní navigace

IDF San Francisco

1. 11. 2007

Sdílet

18.–20. září Jako úspěšná společnost Intel ví, že musí být vidět, nestačí jen vyrábět kvalitní mi...


18.–20. záříJako úspěšná společnost Intel ví, že musí být vidět, nestačí jen vyrábět kvalitní mikroelektroniku, proto několikrát do roka pořádá prezentační konference, na kterých ukazuje to nejnovější ze své produkce i technologií chystaných do blízké i vzdálenější budoucnosti. Samozřejmě při tom i vyjednává s důležitými místními osobnostmi, manažery i politiky, lobbuje (v lobbingu jeho hlavní konkurent AMD evidentně zaostává).
IDF se koná vícekrát ročně, obvykle na jaře a na podzim. Letošní jarní fórum bylo v 17. a 18. dubna v Pekingu, hlavním městě Číny, obrovského a nadějného trhu. Aby si Intel neznepřátelil technologicky velmi vlivný Tchaj-wan, chystá tam IDF na 15. a 16. října. Jinak se společnost snaží postupně střídat všechny země a světadíly, zvláště oblíbené má San Francisco, kde pořádá konferenci každý rok.
Dění na IDF se logicky vždy točí hlavně kolem procesorů, co se na zákazníky chystá a co na trh dorazí dříve a co později. Hodně se mluvilo o procesorech Penryn, o 32nm výrobě, Intel představil své návrhy počítající až s osmijádrovými procesory.
Kolem procesorů však Intel v zásadě neřekl něco převratně nového, co by již nebylo známo, spíše potvrdil již dříve ohlášené plány a předvedl hotové procesory, které budou k dostání tento a příští rok, plus ukázky 32nm čipů. Kromě procesorů slíbil Intel i nové čipové sady, což je logické, a větší podporu Linuxu.

Penryn již brzy

Nejnovější příspěvek do stáje procesorů Intel je připraven. Velkolepé zahájení prodeje se chystá na 12. listopadu, nicméně již nyní posílá Intel první procesory svým vý¬robním partnerům.
Penryn bude první procesor určený pro všechny zákaznické kategorie vyráběný 45nanometrovou technologií (nyní převažuje 65nm). To znamená jemnější součástky, větší koncentrace tranzistorů a menší spotřeba na jednotku výkonu.
Až na jinou technologii výroby budou procesory Penryn v zásadě pokračováním současné řady procesorů Core 2, významnější změny se čekají až od nové generace procesorů.
Zákazníci se mohou těšit i na procesory s nižším příkonem, dvoujádrový Penryn s výkonem 25 W pro novou platformu Montevina integrující i WiMax technologii přenosu dat (samozřejmě zůstává podpora Wi-Fi). Začátkem příštího roku se objeví i 15W 45nm procesory.
Update čeká i mobilní platformu Intelu Centrino. Přechod na 45nm Penryny je označen jako Santa Rosa Refresh. Energetické úspory z lepší výrobní technologie by se měly přímo promítnout do vyšší výdrže baterie. Čipová sada 965 Express dodá konečně plnou podporu Direct X10, ačkoli i výkonové úrovni integrovaných grafických karet si netřeba dělat přehnané iluze.
V polovině příštího roku by i tento update měl být nahrazen novou verzí Centrina – Montevina. Taktéž se 45nm procesorem, ale již podporující rychlejší DDR3 paměti a WiMax.
A po Penrynu následuje…
Nástupcem Core 2 Duo, respektive Penrynu, jsou procesory řady Nehalem. Jejich výroba bude samozřejmě probíhat již 45nm technikou a návrhy počítají i s více jak čtyřmi procesorovými jádry.
Na IDF byla přímo k vidění ukázková sestava obsahující předsériový procesor Nehalem, spuštěna na ní byla Windows. Nic vizuálně závratného, ale Intel slibuje mnohem lepší výkon, a to i díky architek¬tuře QuickPath Interconnect, což znamená mj. integrovanou paměťovou sběrnici a zlepšené předávání dat mezi součástmi systému.
Vyrábět se budou i procesory s integrovanou grafickou kartou, což je rozhodně rozumné řešení, protože většina uživatelů počítačů potřebuje jen kancelářské aplikace, případně graficky nepříliš náročné hry. Jen menšina si potom kupuje výkonnější 3D karty na hry. Lze předpokládat, že AMD bude tento krok Intelu rychle následovat, zvláště když má ve své stáji výrobce grafických karet ATI.
Pro náročnější zákazníky budou procesory bez grafického jádra, za to až s osmi jádry CPU, každé čtyři potom budou zpracovávat jedno aplikační vlákno.
První Nehalemy se k zákazníkům dostanou ve druhé polovině roku 2008.

32 nm se blíží

Intel předpokládá, že roku 2009 začne se sériovou výrobou procesorů 32nanometrovou technikou.
Aby této své prognóze dodala společnost patřičnou váhu, její generální ředitel Intelu na IDF ukazoval křemíkovou desku vyrobenou 32nm technikou. Dle prezentace by měly nové čipy umožnit „zábavu blízkou skutečnému životu“, k čemuž se chce dodat: „Uf!“.
Naštěstí nezůstalo jen u křemíkové desky, k vidění byly i první 32nm technikou vyrobené čipy. Tyto testovací kousky ob¬sahovaly 291 megabitů (~36 MB) RAM paměti a další procesorové prvky, včetně 1,9 miliardy tranzistorů.
Intel ovšem není první společností oznamující výrobu 32nm procesorů, na tomto poli vede IBM. Sdružení firem v čele s IBM již v květnu oznámilo, že bude společně vyvíjet 32nm procesory i další součástky. Vedle IBM se na tom podílí například Samsung, Infineon či Freescale Semiconductor.

Vánoční dárky

Pro lidi celé žhavé vytahovat před vánočními svátky dostatečně zajištěné platební karty připravuje Intel výkonné sestavy nadité procesory Penryn a dalšími nejnovějšími produkty počítačového průmyslu.
Již nyní jsou naplánovány stolní sestavy se čtyřjádrovým Penrynem Core 2 Extreme QX9650. Procesor bude obsahovat 12MB L2 cache a nejmenší taktovací frekvence činí 3 GHz.
Pro zvláště hravé vydá Intel novou platformu s kódovým označením Bonetrail. Ta bude založena na čipové sadě X38 Express, to znamená podporu DDR3 1333 pamětí a PCI Express 2.0. Dva PCI Express 2.0 sloty umožní propojit dvě grafické karty (SLI) a to při plné ×16 rychlosti. Samozřejmostí pro X38 je plná podpora přetaktování procesorů, žádné blokování, navíc potřebný software. X38 se chystá jak pro Core 2 Duo a Quad procesory, tak Penryn.
Nestačí-li výkon vašeho serveru, možná vám přijdou vhod výkonnější čtyřjádrové Xeony (s kódovým označením Harpertown). Obsahují 12MB cache a brzo budou k dostání ve výkonových variantách 120 W, 80 W a 50 W. Pokud není potřeba nějak bizarní výkon, postačí dvoujádrový Wolfdale se 6 MB paměti.
Spolu s výkonnějšími procesory se začnou prodávat i mateřské desky s kompatibilní čipovou sadou Stokley vybavenou 1600 MHz FSB a PCI Express 2.0 stejně jako X38. Stokley využijí i lidé totálně posedlí honbou za výkonem, protože se zřejmě budou prodávat i desky umožňující instalovat dva čtyřjádrové procesory a až čtyři PCE Express ×16 grafické karty.
Intel své sliby na IDF názorně demonstroval na vodou chlazeném systému zvaném „Skulltrail“, ty by se měly nakonec dostat i do prodeje. Budou šíleně výkonné a šíleně drahé.

Intel úspornější v Linuxu

Intel si vždy uvědomoval význam Linuxu, a to jak jako operačního systému pro servery, tak i jeho rostoucí vliv na trhu operačních systémů pro uživatelské počítače. Vzhledem ke stále vyšší energetické náročnosti procesorů se proto rozhodl vyslyšet volání po vyšší úspornosti i na operačních systémech Linux a oznámil zahájení projektu LessWatts.org. Ten nabízí programy jak pro administrátory, programátory, tak i koncové uživatele.
LessWatts přináší několik vylepšení, mezi ty hlavní patří optimalizace linuxového jádra, které zlepší práci s energií, například sníží výkon procesoru, pokud zrovna není potřeba. Mezi dalšími je program PowerTop, který přímo sleduje, kolik jaký proces využívá systémových zdrojů a potažmo elektrické energie.
Linux Battery Life Toolkit pomůže programátorům, protože se snaží zhodnotit, jaký účinek mají konkrétní změny kódu na energetickou náročnost programu. A ke stažení jsou již nyní i další programy.
Intel také na IDF slíbil, že v budoucnu zabuduje podporu řízení energetické spotřeby v Linuxu přímo do svého hardwaru.
Očekává se, že společnosti jako Oracle, Red Hat a Novell co nevidět LessWatts podpoří.

A co na to AMD

Události spojené s IDF se nemusí nutně omezovat jen na samotnou akci, už jen její předzvěst nutí konkurenci intelu konat. Tak například 18. září, v den zahájení IDF, zařadilo AMD oficiálně do svého technologického plánu trojjádrový procesor pro běžné stolní počítače, evidentně ve snaze učinit tak dříve než Intel na IDF.
Procesor Phenom se třemi jádry by se měl začít ve velkém množství prodávat v prvním čtvrtletí příštího roku, jeho čtyř¬jádrová varianta se začne prodávat už před Vánoci v prosinci 2007. Oba procesory pojí společné technické řešení, kdy jsou všechna jádra na jednom křemíkovém čipu, na rozdíl například od řešení Intelu, který ve svém čtyřjádru kombinuje dva čipy po dvou jádrech.
Trojkový Phenom je zacílen na širší spektrum zákazníků než čtyřková verze. AMD se tak snaží opět alespoň vyrovnat krok s Intelem, kterému se v minulých měsících dařilo zvyšovat tržní podíl.