Hlavní navigace

ICQ v mobilu zdarma

1. 1. 2008

Sdílet

Telefónica O2 od počátku listopadu nabízí svým zákazníkům možnost vyzkoušet si oblíbený komunikační nástroj ...


Telefónica O2 od počátku listopadu nabízí svým zákazníkům možnost vyzkoušet si oblíbený komunikační nástroj ICQ provozovaný prostřednictvím mobilního telefonu zcela zdarma, a to včetně datových přenosů. Jedinou podmínkou, již si operátor v tomto případě vymínil, je užívání wapového profilu pro přenos dat. Potřebnou aplikaci lze stáhnout z webu O2 Active nebo objednat pomocí SMS, po jejímž odeslání zájemce obdrží přímý odkaz na stažení ICQ klienta do mobilu. Jistou vadou na kráse jsou ale typy mobilních telefonů, s nimiž si uvedená aplikace rozumí: jejich počet totiž nepřesahuje číslo 15. Bezplatný pilotní provoz bude ukončen 31. 12. 2007, co bude následovat po tomto termínu, společnost O2 zatím s jistotou neví, pravděpodobně ale službu nějakým způsobem zpoplatní.
Obratem s podobnou službou přišel i Vodafone, jenž ji nabízí pod názvem Pokec, k dispozici je jak pro ICQ, tak i MSN Messenger či Yahoo Messenger. V rámci zaváděcího provozu operátor umožňuje její využívání zdarma až do 22. ledna. Po tomto datu bude služba zpoplatněna, a sice částkami 7 Kč denně, 30 Kč týdně nebo 45 Kč měsíčně. Pro vášnivé příznivce tohoto druhu komunikace jde ale i tak o výtečnou zprávu, neboť budou nyní moci využívat svůj oblíbený klient za paušální částku bez omezení přenesených dat. Službu Pokec hledejte na portálu Vodafone live!, kde ji naleznete přímo v hlavním menu, a můžete ji ihned začít používat.Lístek do metra v mobilu

V pražské MHD mají cestující nově možnost platit pomocí SMS zpráv. Odesláním prémiové SMS s klíčovým slovem DPT na telefonní číslo 902 06 20 získají za 20 Kč plnohodnotnou přestupní jízdenku s platností 90 minut. Doručení zprávy prokazující platbu trvá asi 2 minuty, přičemž tato čekací lhůta byla stanovena jako ochrana proti černým pasažérům, kteří by si jinak jízdenky kupovali až ve chvíli, kdy by uviděli revizora. Proti různým formám podvodu je jízdenka dále chráněna unikátním textovým kódem, přiloženým na konci každé jízdenkové SMS. Nově vyškolení revizoři mají nyní k dispozici kapesní počítače s on-line databází poskytnutých kódů a sadu dalších opatření, díky nimž prakticky není možné vytvořit falzifikát nebo duplikát jízdního dokladu. Podle vyjádření dopravního podniku je projekt, ač již plně funkční, zatím v plenkách, časem bychom se totiž měli dočkat i možnosti zakoupit tímto způsobem i vícedenní jízdenky. Jedinou nevýhodu nového řešení vidíme v tom, že „virtuální jízdenka“ platí pouze v pásmu P, nelze ji tedy použít k cestování příměstskými vlaky.

Nový rekord v psaní SMS

Mladík jménem Elliot Nicholls z Nového Zélandu vytvořil nový rekord v psaní SMS poslepu, když se mu podařilo 160 znaků vyťukat na klávesnici mobilu za pouhých 45 vteřin. Zpráva s poměrně náročným textem musela být dokončena bez jediné chyby. Na první pokus dosáhl Elliot rekordního času 51 vteřin, tento výkon se mu ale později podařilo ještě vylepšit, a to až na hodnotu 45 sekund.

Doporučený Vodafone

V rámci inovovaného programu Doporuč a získej se Vodafonu od počátku srpna podařilo přesvědčit k využívání služeb již přes 20 tisíc zákazníků, z nichž asi jeden z pěti byl klientem firemním. Každý stávající zákazník Vodafone, který doporučí služby tohoto operátora svému známému, může získat od 150 do 2 000 Kč v podobě slevy na mobilní služby. Výše odměny se odvíjí pochopitelně od měsíčního paušálu, který bude nový zákazník platit. Aby nebylo výhod málo, slevu v téže výši získá i doporučený zákazník, nadto oběma zainteresovaným stranám vznikne možnost SMSkovat si mezi sebou po dobu 12 měsíců zdarma. Pokud by se vám podařilo služby Vodafone doporučit celé firmě, budete mít možnost vyměňovat si SMS zdarma se všemi jejími zaměstnanci.

Zrychlující CDMA

Ke zrychlení datových přenosů realizovaných technologií CDMA dochází v síti Telefónica O2. Zákazníci jistě ocení vyšší rychlosti (až 1,8 Mb/s upload a 3,1 Mb/s download), jež přináší implementace technologie CDMA Rev.A (a to za nezměněnou cenu měsíčního paušálního poplatku). Jistou nevýhodou je však nutnost pořízení nového modemu. Operátor přislíbil, že do konce roku 2007 zajistí pokrytí rychlejším CDMA pro celých 30 % populace. Otázkou však zůstává, nakolik bude navýšení rychlosti patrné v praxi, když tutéž technologii již delší dobu používá operátor U:fon, jehož služby ovšem nejsou reálně rychlejší než „staré“ CDMA od O2.

Čtyři oči z Číny

Čína jakožto země netušených možností zklame jen málokdy. Nejnovějším počinem, jemuž patří náš značný úžas, se stal mobilní telefon pocházející od neznámého výrobce, jenž se opravdu důkladně zaměřil na fotografické funkce. A jelikož ne vždy je nutné jít cestou zvyšování kvality, zvolili designéři zmiňované firmy originální postup, když vybavili svůj nejnovější produkt ryze kvantitativní charakteristikou – a sice hned čtveřicí integrovaných fotoaparátů. Jeden fotoaparát je umístěn na zadní straně přístroje, další se kouká svému uživateli rovnou do očí z oblasti nad displejem a konečně poslední dvě čočky zřejmě slouží k zachycení „bočních“ scén. K čemu je toto řešení vhodné, se nám k datu uzávěrky nepodařilo zjistit.

Mobil má už polovina lidstva

Podle údajů pocházejících od agentury Informa využívá mobilní telefony již více než polovina obyvatel naší planety, konkrétní číslo hovoří o cca 3,3 miliardách aktivních mobilních telefonistů. Daný údaj mírně zkresluje fakt, že ve vyspělých zemích mají někteří zákazníci více než jednu aktivní SIM kartu, i tak se však jedná o úctyhodné číslo. S mobilem si dnes zavoláte ve 224 zemích světa, ještě před 10 lety jich přitom bylo jen 192 a v roce 1987 dokonce pouhých 35. Veřejné mobilní sítě fungují ve světě teprve 26 let, v našich luzích a hájích byla první z nich (na bázi technologie NMT) spuštěna v roce 1991, o pět let později byl u nás v život uveden fenomén jménem GSM. Právě GSM je přitom technologií, jež vévodí celosvětovému žebříčku s přesvědčivým podílem kolem 80 % trhu. Druhé místo náleží CDMA, s nímž se v Česku setkáváme rovněž, v drtivé většině případů ale v souvislosti s datovými přenosy. Agentura Informa dále uvedla, že pokrytí obyvatelstva naší planety mobilním signálem dosahuje úctyhodných 90 %, mnoho obyvatel rozvojových států si však mobil nemůže z čistě ekonomických důvodů dovolit. Zajímavý údaj se týká průměrného měsíčního výnosu ze zákazníka (ARPU), ten je nejvyšší u kuvajtského operátora Zain, jenž vévodí žebříčku s výsledkem 71 dolarů (1 250 Kč). Naopak nejmenší průměrnou měsíční útratu zaznamenali statistikové u srílanského operátora Hutchinson s ARPU ve výši 2,83 dolarů (50 Kč). V České republice se průměrné ARPU pohybuje přibližně kolem 500 Kč.

Trocha luxusu neuškodí

V naší rubrice vám čas od času představujeme mobilní telefony z říše snů, jejichž pořizovací cena vzbudí u běžného smrtelníka pouze pohyb očí v sloup. Nejnovější přírůstek v této kategorii jsme zaznamenali pod názvem Sun’n’Stars, přičemž se jedná o ultraluxusní přístroj vysouvací konstrukce. Jeho tělo je vyrobeno ze zlata, jde o ruční práci na objednávku klienta a aby nebylo luxusu příliš málo, přidal výrobce nepatrný bonus v podobě spodní části posázené množstvím diamantů. Co na tom, že po funkční stránce jde o zcela průměrný mobil, jehož displej zobrazí 262 tisíc barev, fotoaparát zachytí snímek v rozlišení 2 megapixely a paměť dosahuje hodnoty 100 MB – u tohoto zařízení hraje prim jeho cenovka, a ta je v každém případě libová. Mimochodem, už jste přemýšleli nad tím, co si letos koupíte k Vánocům za 250 000 eur (něco málo přes 6,5 milionu Kč)? Inspiraci hledejte na www.kaiser¬edition.com.

Bezplatně proti korupci

Věděli jste, že od letošního září máme v České republice bezplatnou protikorupční linku zřízenou Ministerstvem vnitra? Podobně jako se v případě požáru na čísle 150 dovoláte hasičům, nabízí linka 199 možnost nahlášení korupce ve státních institucích.

Autor článku