Hlavní navigace

ICQ blokuje QIP

10. 12. 2008

Sdílet

Komunikační protokol ICQ je mezi českými a slovenskými uživateli velmi oblíben. Jeho provozovateli se však nelíbí, pokud jej používáte s jinými klienty.

Cloud23

Společnost AOL, která ICQ vlastní a provozuje, se proto rozhodla zablokovat program QIP, který protokol ICQ také podporuje a používá jej mnoho uživatelů. Důvod je prostý. ICQ je stejně jako většina podobných protokolů zdarma a provozovatel žije jen ze zobrazené reklamy při chatování, kterou v programech jako je QIP pochopitelně nenajdete.

AOL nezablokoval QIP poprvé. K podobné situaci došlo i před několika měsíci. Tvůrcům QIPu se však podařilo ochranu obejít, a tak uživatelé mohli program dále používat. Zatím není zcela jisté, zda to takto dopadne i tentokrát. Zajímavé také je, že zablokován byl zatím jen QIP a ostatní programy, jako je například Miranda, která také nezobrazuje žádnou reklamu, fungují bez problémů.

Uživatelé QIPu se pochopitelně zlobí a nadávají na AOL. Jenže je to právě AOL, kdo je v právu. Při vytváření nového účtu totiž souhlasíte s licenčními podmínkami, které mimo jiné říkají, že musíte používat výhradně oficiální klienty schválené AOL, mezi nimiž QIP rozhodně nefiguruje. Na druhou stranu by se mohlo snadno stát, že se uživatelé seberou a přejdou na jiný způsob komunikace. Například MSN je totiž v celosvětovém hledisku mnohem rozšířenější a nabízí i vyspělejší funkce.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).