Hlavní navigace

IBM přináší do východní Evropy počítače bez aplikací Microsoftu

10. 3. 2008

Sdílet

IBM se snaží ve spolupráci s polskými a australskými odborníky začít s dodávkamit systémů založených na Linuxu a otevřených formátech. Jde o snahu vytvořit protiváhu k převaze produktů nabízených se softwarovým vybavením od Microsoftu.

UI21

Minulý týden se IBM dohodla s vídeňskou VDEL a LX Polska na tom, že začnou společně prodávat systémy zvané „Open Referent“. Ty budou založeny na distribuci Red Hat Enterprise Linux Desktop, a dále Lotus Notes, Lotus Sametime a Lotus Symphony. Jedná se o zřejmý krok proti masovému nasazování Microsoftu do pracovních stanic. Společnost IBM, která prodala svou PC sekci Lenovu v roce 2005, trvá na tom, že to ale ještě neznamená její návrat na pole obchodu s PC, neboť do těchto systémů bude dodávat pouze software.


Open Referent systémy čerpají především z poptávky po levných desktopech, které nejsou svázány se standardy Microsoftu. Největší zájem o tyto stanice je ve velkých institucích Ruska a východní Evropě všeobecně, za zmínku stojí například Aeroflot, RusHotel nebo ruské ministerstvo obrany. Údajně pomáhá platforma Open Referent snížit jejich odpovídající náklady na polovinu. Vládní organizace ji chtějí především z důvodu použití volných formátů, jako jsou ODF a PDF. V západní Evropě se do přecházení na open source platformy na desktopech příliš nehrnou, ve Velké Británii je situace ještě horší. Tento fakt je způsobován několika faktory - jedním z hlavních je nespokojenost společností s technickou podporou open source produktů. U serverů je naopak Linux nasazován podstatně častěji.

- - Jaroslav Fibichr