Hlavní navigace

Hybridní SLi se blíží

25. 12. 2007

Sdílet

Možná jste už něco slyšeli o hybridním SLi od nVidie. Tento systém vám umožní rozběhat plnohodnotnou grafickou kartu a integrovanou grafickou kartu v režimu SLi. K čemu je to ale dobré?

MIF21

O Hybridním SLi od nVidie se v zákulisí šušká od začátku léta, ale dosud neoficiálně. nVidia však v minulých dnech něco málo naznačila, a tak se můžeme podívat o co přesně půjde a jak to bude fungovat.


Hybrid SLi upravená verze režimu SLi, která umožňuje používat v počítači dvě grafické karty nVidia naráz. Hybrid SLi je upraven tak, že je možné zároveň provozovat integrovaný grafický čip a plnohodnotnou PCI Express grafickou kartu. V praxi se to projeví v několika věcech.


Asi nejdůležitější je výkon. Hybrid SLi bude fungovat na čipsetech odvozených od nového nForce 780i. Ten má kódové označení MCP78PV (nejspíše se bude jmenovat nForce 730a) a bude mít integrovaný grafický čip GeForce 8200, který jako první integrovaný nabídne podporu DirectX 10. Po zapojení plnohodnotné grafické karty (kupříkladu GeForce 8500GT) a zapnutí režimu Hybrid SLi dojde k nárůstů výkonu oproti samotné GeForce 8500GT bez Hybrid SLi. Konkrétně v kombinaci GeForce 8500GT + integrovaná 8200 je přínos Hybrid SLi okolo 30%, což jistě není k zahození.

Druhou výhodou je snížení odběru elektrické energie ve 2D. V tomto případě se PCI Express grafika automaticky vypne a veškeré operace bude provádět jen integrovaná grafika.

Na a konečně poslední výhodou je podpora více monitorů. nVidii se totiž v těchto dnes podařilo na Hybridním SLi rozchodit celkem 3 monitory zároveň (2 na kartě + 1 na IGP), což je dobrá zpráva pro ty, kteří potřebují velkou pracovní plochu.

A kdy že se Hybridního SLi dočkáme? Podle našich zpráv je již hotov a čeká se až AMD vyřeší problémy s TLB chybou u Phenomů (nForce 730a totiž bude určen pro procesory AMD). Zatím nepotvrzené datum vydání je stanoveno na únor (február) příštího roku.

- - Tomáš Šulc