Hlavní navigace

Hybridní optický disk

26. 12. 2008

Sdílet

Myslíte, že není možné zkombinovat dohromady různé druhy optických disků jako je CD/DVD nebo Blu-ray? Společnosti Sony a Canon vás možná přesvědčí o tom, že to možné je.

 

skoleni

Už při vydání prvních DVD disků se objevily některé prototypy kombinovaných optických disků. Tehdy šlo o disky, které měly jednu vrstvu DVD, pod níž se skrývala sekundární CD vrstva. Celková kapacita takového disku tedy byla přes 5 GB. Neuchytily se však, a to hned z několika důvodů. Patřila mezi ně jak vysoké cena takovýchto kombinovaných disků, tak také příchod dvouvrstvých DVD disků s kapacitou až 8 GB.

I přesto však společnosti Sony a Canon tento nápad v těchto dnech opakují a představují kombinovaný disk DVD a Blu-ray. Funguje opět velmi podobně. Pod jednou Blu-ray 25GB vrstvou se skrývají další dvě DVD vrstvy s kapacitou 8 GB. Celkově tak disk pojme 33 GB dat.

Řešení však opět naráží na několik komplikací. Tou první je jednoznačně cena. Ta je totiž za jeden takovýto disk okolo 400 amerických dolarů (7600 korun). Stejně tak se už dnes běžně prodávají dvouvrstvé Blu-ray disky a ve vývoji jsou i čtyřvrstvé verze. Jde tedy spíše o zajímavý pokus, z něhož se záhy stane slepé rameno vývoje...

- - Tomáš Šulc