Hlavní navigace

Hudební šperk

1. 2. 2007

Sdílet

Přehrávač iRiver S10 ozdobte si krk Jsou to jen dva či tři roky, kdy patřil korejský výrobce MP3 přehrávačů...


Přehrávač iRiver S10 ozdobte si krk


Jsou to jen dva či tři roky, kdy patřil korejský výrobce MP3 přehrávačů k absolutní špičce. iRiver byl synonymem kvality a odpovídala tomu i cena. Například jeden z nejlepších MP3 přehrávačů své doby, iFP 900 s velmi kvalitním TFT displejem, skvělým ovládáním a designem stál s pamětí o velikosti 1 GB neuvěřitelných patnáct tisíc a přesto se prodával. Pak ale přišla doba temna iRiver vypustil na trh jen pár přístrojů nižší kategorie, začal standardně nahrávat do svých přístrojů firmware podporující pouze Windows XP a nějakých velkých inovací jsme se také nedočkali. Jediným opravdu kvalitním přehrávačem byl model U10, multimediální player s revolučním systémem ovládání D-Click (naklápění panelu s displejem do stran pro pohyb a volby v menu).
Model S10 je vlastně zmenšenou verzí U10, takže rovněž nabízí D-Click, podobný systém menu, ale nepodporuje například přehrávání videa či flashové hry. Na druhou stranu váží včetně integrované baterie jen 17,5 gramu a jeho rozměry v milimetrech jsou 42 x 30 x 10,8 (Š x V x H). Navíc má poměrně kvalitní LCD displej. Ve stylové krabici naleznete kromě přístroje také šňůrku na krk, kombinovanou se sluchátky. Měkkou šňůrku z umělého vlákna lze odejmout a využívat sluchátka klasickým způsobem. Další podařenou věcí je jack s upínacím systémem nemusíte připojovat zvlášť sluchátka a zvlášť šňůrku, jako je tomu u jiných přehrávačů tohoto typu.
V obchodech se S10 prodává ve dvou verzích, lišících se pouze velikostí paměti. Vybrat si můžete buď 1 GB, nebo 2 GB. Z hlediska funkcí toho tento drobek mnoho nenabízí alespoň při srovnání s U10, které se vzhledem k jejich vizuální podobnosti samo nabízí. Nicméně je potřeba si uvědomit, že S10 je drobný a stylový přístroj, jehož majitel ho nepořizuje kvůli funkční výbavě či výhodné ceně, ale kvůli vzhledu a velikosti. Přehrávat na něm můžete MP3, WMA, ASF, OGG, prohlížet obrázky v BMP (JPEG nepochopitelně neumí), nahrávat lze z tuneru a přes mikrofon, linkový vstup bohužel chybí. Pro nahrávání z tuneru je k dispozici i časovač. Příjemná je také funkce hodin a zobrazení data.
Model S10 je po dlouhé době kvalitním přehrávačem miniaturních rozměrů ze stáje iRiver. Nepřináší sice revoluční funkce, ale splňuje vše, co člověk od malého elegantního MP3 šperku čeká. Kategorii šperku odpovídá i cena ta je sice o něco nižší než u iPodu nano, ale výrazně vyšší než u běžných kompaktních MP3 přehrávačů. Dobrou zprávou je, že přístroj byl vybaven UMS firmwarem, takže se přihlásí jako externí disk. I proto jej můžeme doporučit.

iRiver S10

velikost
kvalitní provedení, ovládání
chybí line-in
Cena vč. DPH: 3 490 Kč (1 GB), 4 390 Kč (2 GB)
K testu zapůjčila firma: FAST ČR,
www.iriver.cz

Autor článku