Hlavní navigace

HTPC: domácí kino pro náročné - 3. díl

7. 1. 2012

Sdílet

Ve třetím díle našeho seriálu si vezmeme na paškál grafické karty a další komponenty vhodné pro stavbu HTPC.

1. díl seriálu: Úvod do problematiky a úskalí HTPC

2. díl seriálu: Skříně a základní desky pro HTPC

3. díl seriálu: Grafické karty a další komponenty pro HTPC

4. díl seriálu: Media Center aplikace a klávesnice pro HTPC

 


Grafické karty pro HTPC

Přestože veškeré potřeby spojené s přehráváním (a v některých případech i konverzí či překódováním) filmů a videa des uspokojí řada GPU integrovaných v procesorech AMD A6 a A8 či Intel Core i3/i5, pro hraní novějších her ve Full HD rozlišení je samostatná grafická karta naprostou nutností. Vzhledem k obstojnému výkonu integrovanch grafik navíc nemá smysl volit modely nižší než střední třídy (s cenou odd cca 2500-3000 Kč výše).


Sapphire HD 6850

Dostatečný výkon pro hraní i těch nejnáročnějších her včetně podpory 3D obrazu, příznivá cena, nízká spotřeba a nutnost pouze jednoho šestipinového napájecího kabelu jsou vlastnosti, které z HD 6850 dělají už bezmála rok ideální kartu pro “herní” HTPC. Přestože jsme o HD 6850 a výkonnější HD 6870 již psali, nemůžeme je zde nezmínit, stejně jako o něco slabší, ale stále ještě zajímavě výkonnou HD 6770.Sapphire HD 6970

Nejvýkonnější karta s jedním GPU AMD Radeon je určena skutečně těm nejnáročnějším hráčům - ať už v klasických stolních PC, nebo ve velmi výkonných herních HTPC sestavách. GPU běžící na frekvenci 880 Mhz obsahuje úctyhodných 1536 stream procesorů, karta má 2 GB vlastní grafické paměti na efektivní frekvenci 5500 MHz a bohatou nabídku rozhraní - 2x DVI, HDMI a 2x mini DP.


Vzhledem k výkonu a spotřebě osazeného GPU vyžaduje Sapphire HD 6970 napájení osmi a šestipinovým kabelem a tedy i zdroj o odpovídajícím výkonu (minimálně 550-600W). Pro plné využití potenciálu karty je samozřejmě nutné použít odpovídající procesor - minimálně čtyřjádrový AMD Phenom či Intel Core i5 a dostatečně velkou systémovou RAM (alespoň 4 GB), pro rychlý běh systému je navíc vhodné osadit alespon jeden (systémový) SSD disk - je tedy jasné, že rozpočet na PC pro nějž je HD 6970 od Sapphire určena bude vysoko nad hranicí 20 000 Kč.

Výkon Sapphire HD 6970 je skutečně ohromující - je prakticky jedno jakou hru zvolíte či zda se rozhodnete hrát ve 3D, při Full HD rozlišení můžete prakticky vždy použít maximální detaily. Dokonce i v Crysis Warhead dokáže karta bez potíží udržet svižnou rychlost i při těch nejnáročnějších scénách ve Full HD rozlišení a s vysokými detaily. Totéž platí o Civilization 5, Dirt 2 či Stalker Call of Pripyat. Z hleliska využití v HTPC je rovněž důležitá podpora HDMI 1.4a včetně prakticky všech formátů pro digitální přenos zvuku včetně HD (tu nabízí všechny karty AMD Radeon řady 6xxx).


Procesory, disky a to další...

Volba procesoru závisí zejména na způsobu, jakým budete HTPC využívat. Pro pouhý přehravač či server filmů, seriálů a hudby postačí takřka libovolné dvoujádro. Snad jen dvoujádrové Atomy nemusí mít dostatečný výkon pro přehrávání Full HD filmů bez asistence grafického čipu (např. Ion), kterou ale není vždy snadné zprovoznit v libovolném přehrávači či prostřednictvím kodelů. Chccete-li aby PC současně přehrávalo filmy a obsluhovalo coby media server další klienty či počítače, je vhodnější procesor čtyřjádrový. Podobně pro hraní her je vhodné sáhnout buď po rychleji taktovaném dvoujádru nebo výkonném čtyřjádru (AMD A6, A8, Athlon II, Phenom II, Intel Core i5, Core i7).

Přestože se zdá, že ceny pevných disků po záplavách v thajských továrnách již dosáhly svého spekulativního vrcholu a začly klesat, doporučujeme kupovat momentálně jen nejnutnější kapacitu a s dalším rozšiřováním počkat na pokles cen po novém roce. SSD není pro HTPC nutný snad s výjimkou případů kdy chcete častěji hrát hry, nicméně momentálně může být vhodné koupit rozumě velké SSD (do 120 GB) jako disk systémový právě s ohledem na cenovou bublinu u klasických pevných disků.

Pokud chcete pořídit do PC tuner pro satelitní či pozemní digitální televizi, nic vám v tom pochopitelně nebrání, nicméně zprovoznit dekódování DVB-S programů pomocí placené karty může být poměrně náročné. Pokud chcete používat DVB-T v kombinaci s Windows Media Center pro nahrávání pořadů, je třeba koupit TV kartu která je pro Media Center certifikována a počítat s možnými problémy při instalaci a nastavování.

Dnešní zvukové obvody integrované na základních deskách či v grafických kartách naprosto postačí potřebám špičkového domácího kina. Pouze audiofilové zameření na perfektní stereo poslech ocení případné externí USB převodníky či specializované zvukové karty - to je ale téma pro samostatný článek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).