Hlavní navigace

HTPC: domácí kino pro náročné - 2. díl

1. 1. 2012

Sdílet

Ve druhém díle našeho seriálu se podíváme na skříně a základní desky vhodné pro stavbu HTPC.

1. díl seriálu: Úvod do problematiky a úskalí HTPC

2. díl seriálu: Skříně a základní desky pro HTPC

3. díl seriálu: Grafické karty a další komponenty pro HTPC

4. díl seriálu: Media Center aplikace a klávesnice pro HTPC


Skříně pro HTPC

HTPC můžete pochopitelně postavit v libovolné PC skříni, nicméně chcete - li aby vše zapadlo do moderního obývacího pokoje a ladilo s ostatním AV komponenty, měli byste zvolit buď speciální HTPC skříně, nebo některou z miniaturních ITX skříní. Nejzajímavější a nejlépe vyhlížející modely, často s integrovaným displejem a dálkovým ovládáním, nabízí značky Silverstone, Thermaltake, Zalman a Lian-Li v cenách od dvou do pěti tisíc korun.

 

Silverstone SG06-450

Miniaturní skříň Silverstone je vhodná jak pro HTPC, tak pro stavbu malého leč výkonného stolního PC. Konstrukce kombinuje pevné ocelové šasi s masivním hliníkovým čelním panelem za nímž se skrývá obrovský 120mm tichý ventilátor, který zvládne uchladit i poměrně výkonné komponenty. Osadit můžete jeden 3.5” pevný disk, jeden 2.5” pevný disk a DVD či BD mechaniku typu “slim” (při její koupi nezapomeňte též na nezbytnou redukci z klasických SATA konektorů na speciální uspořádání slim mechanik pro notebooky).


Vzhledem ke kompaktním rozměrům skříň sice pojme jen ITX desku, nicméně v tomto provedení lze již dnes postavit i výkonné počítače s procesory Core i5/i7 či Phenom X4 a X6 - nutností je ale dostatečně dimenzovaný zdroj, který v tomto případě dostanete spolu se skříní. Přes malé rozměry a nízkou hlučnost nabízí zdroj výkon 450W (s “bronzovou” certifikací účinnosti 80+) což postačí na procesory s TDP do 100W a grafickou kartu střední třídy jakou je například Radeon 6870 - skříň s takto velkou grafickou kartu pojme i v případě že kvůli chladiči zabírá prostor dvou slotů. Další možnosti rozšíření jsou s ohledem na ITX formát velmi omezené, nicméně řada ITX desek dnes nabízí kompletní výbavu včetně USB 3.0 a integrovaného WiFi či Bluetooth.

Stavba PC je s SG06 velmi snadná - vše perfektně pasuje a jedinou složitější volbou bude patrně chladič procesoru. Chcete-li osadit výkonnější CPU a zároveň udržet nízkou hlučnost, budete patrně muset hledat vhodnou tichou alternativu originálního chladiče, která zároveň svými rozměry (zejména výškou nad zákadní deskou) do skříně zapadne.

 

Silverstone LC16M

Skříň, kterou má výrobce ve svém portfoliu již více než pět let patří k evegreenům. Nabízí velkou vnitřní rozšiřitelnost (zejména diskovou - pojme až šest klasických harddisků), elegantní design s čelním displejem a dálkovým ovládáním a dostatečný prostor pro použití běžných komponent jako jsou ATX či mATX desky a výkonné a tiché chladiče typu AC Freezer. Rozměry a designem se hodí k velkým AV receiverům jako je například Onkyo TX-NR 809, vyžaduje ale pochopitelně dostatek prostoru. Pro kombinaci s “mělkými” AV receivery (Denon AVR 1912, Onkyo TX-NR609, Yamaha RX-A810) se lépe hodí modely jako je GD04, GD05 či GD06.Jediným nedostatkem z hlediska vnitřního uspořádání je centrální umístění šachty na DVD/BD mechaniku - díky tomu není možné osadit nejvýkonnější grafické karty které vyžadují větší prostor (z tohoto hlediska jsou vhodnější jiné skříně stejné značky s šachtou na optickou mechaniku umístěnou v pravé části, například LC17, LC20 či LC10). Skříň je dodávaná bez zdroje - osadit lze libovlný ATX včetně rozměrných a výkonnných tipů. Ventilátory osazené na zadní stěně jsou poměrně tiché, nicméně pro skutečně neslyšitelný provoz je vhodné zapojit je buď do regulátoru otáček, regulovat jejich rychlost přes základní desku, nebo redukci z 12 na 5 voltů. Osadit můžete další tři ventilátory - dva do čelní stěny a jeden z boku vedle patice procesoru.

Výtečné jsou tradičně dálkové ovládání a čelní panel iMon - umožňují kompletní ovládání funkcí PC a myši v prostředí Windows a zobrazování různých informací na čelním displeji (o přehrávaných médiích, stavu PC apod). Nicméně musíte si za ně už tradičně připlatit - verze skříní bez DO a displeje obvykle stojí o přibližně dva tisíce korun méně, což je poměrně vysoká daň z luxusu (na druhou stranu byste nejspíše stejně nějaké DO dokupovali).


Základní desky pro HTPC

Sapphire Pure Platinum A75

Nové procesory AMD A6 a A8 jsou pro příznivce HTPC doslova požehnáním. Nabízejí kombinaci dostatečně výkonného čtyřjádra s grafikou Radeon HD 6530D a 6550D, která výtečně zvládně jak libovolný filmový obsah, tak méně náročné hry. Navíc jsou k dispozici ve verzích s TDP 65W - tedy s nižší spotřebou a tepelným výkonem, což je pro domácí kino ideální. Základní desku Sapphire Pure Platinum A75 jsme vybrali jako ideální základ pro stavbu HTPC s procesory AMD A6 či A8 (pokud chcete skutečně jen přehrávat filmy a videa, postačí vám i o něco levnější AMD A4 se dvěma jádry a slabší grafikou Radeon HD 6410D).


Vzhledem ke svým rozměrům a výbavě se Pure Platium A75 hodí pro stavbu velkých HTPC, které budou fungovat též jako server domácích médií s několika disky nebo jako herní PC připojené k velkému televizoru. Pětice interních sata kontektorů podporuje Raid 0/1/10, kombinace PCIe a PCI slotů pak nabízí ideální mix - můžete přidat výkonnou grafickou kartu (ta dokonce může fungovat společně s grafikou integrovanou v procesoru), TV tunery (DVB-T či DVB-S) a díky PCIe x4 slotu také například plnohodnotný RAID řadič.

Externí rozhraní nabízejí dostaek možností pro přípojení rychlých externích disků USB 2.0, USB 3.0 či eSata (k dokonalosti chybí jen FireWire, jeho rozšířenost je ale tak nízká, že je to celkem pochopitelné). Monitor lze připojit díky kombinaci DVI-I (podporuje i VGA přes redukci), HDMI a Display port prakticky libovolný. Bonusem je pak osazený Bluetooth, ze starších typů rozhraní je přítomen PS2 port pro myš či klávesnici, další “staré” typy rozhraní (ATA, COM, LPT) již vcelku pochopitelně nejsou podporována.

Sapphire Pure Platinum A75 v kombinaci s procesorem AMD A6 či A8 je výtečným základem pro “velké” HTPC - nabízí možnosti přidání TV karet, výkonnější grafické karty i dostatek rozhraní pro interní i externí pevné disky. Při instalaci a používání jsme nenarazili na žádné významné problémy a i když existují výkonnější platformy jak od AMD tak Intelu, pro filmy, média a příležitostné hraní na velké obrazovce se jedná o takřka ideální kombinaci. Jediným problémem tak může v současné době být problematická dostupnost čtyřjádrových procesorů A6 a A8 nebo dočasně zvýčené ceny pevných disků.

 

Sapphire Pure Platinum H67

Od největšího jsme se přesunuli k nejmenšímu formátu základních desek - Pure Platium H67 patří do rodiny ITX a výtečně tak pasuje například do zmíněné skříně Silverstone SG06. Deska osazená čipsetem Intel H67 je určena pro druhou generaci procesorů Core i3/i5/i7 (nicméně bude si rozumět i s dalšími procesory v pouzdře LGA1155). Díky poměrně výkonnému grafickému jádru, které nové procesory Intelu mají integrováno se při většině aktivit, včetně hraní starších či méně náročných her na HTPC obejdete bez samostané grafické karty. Deska má osazeny všechny typy grafickýh konektorů - VGA, DVI (pouze single link), HDMI i DP. Vedle nich naleznete na na zadním panelu také dvojici USB 3.0 a čveřici USB 2.0 konektorů, analogové zvukové vstupy a výstupy, optický zvukový výstup a integrovaný bluetooth. Na samotné desce pak naleznete dvojici DDR3 paměťových slotů, PCI Express 16x slot pro osazení výkonné grafické karty, dva USB 2.0 konektory a po dvou SATA II a SATA III konektorech, což je víc než vám většina Micro ITX skříní umožní osadit (mezi čestné vyjímky patří Lian-Li PC08, která pojme až šest klasických disků a jednu optickou mechaniku). Zajímavé je, že deska podporuje RAID 0,1,5 a 10. Největší překvapení se ovšem skrývá netradičně na zadní straně desky, kde je umístěn mini PCI-E x1 slot, ideální pro osazení například WiFi kartou.Pure Platinum H67 je zajímavá především tím, že v ultrakompaktním formátu nabízí výkon velkého stolního PC - pokud použijete dostatečně dimenzovaný zdroj, můžete použít i vyšší modely Core i5 či Core i7, výkonnou grafickou kartu a postavit tak miniaturní PC které zvládne prakticky cokoliv, včetně nejnáročnějších her ve Full HD. Na druhou stranu pokud osadíte některý z úsporných modelů Core i3, získáte tiché a úsporné HTPC či kompaktní pracovní počítač.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).