Hlavní navigace

HTC Touch poslouchá na dotek

1. 9. 2007

Sdílet

HTC Touch s dotykovým displejem mnoha lidem přiroste k srdci. Nelze se tomu divit – je to zajímavý telefon, jehož sna...


HTC Touch s dotykovým displejem mnoha lidem přiroste k srdci. Nelze se tomu divit – je to zajímavý telefon, jehož snadnému ovládání přizpůsobili designéři téměř vše.
Čínští výrobci již dávno nejsou jen zasunutou tovární základnou pro velké „západní značky“. Drtivá část produkce „A brandů“ v oblasti mobilních technologií pochopitelně pochází z výrobních linek Foxconnu, MiTACu, HTC či ASUSu, ale i koncovému zákazníku dříve prakticky neznámé čínské firmy se stále častěji pokouší proniknout na trh pod vlastní obchodní značkou či dokonce pod vlastním jménem. To je i případ HTC, které v minulém roce opustilo vlastní značku Qtek a rozhodlo se prosazovat takříkajíc „sebe sama“.
Přestože během tiskové konference pořádané u příležitosti uvedení HTC Touch a zároveň vytvoření českého zastoupení společnosti slovo iPhone nepadlo, je nad slunce jasnější, kde se inženýři HTC nechali inspirovat. Slovo inspirovat je skutečně na místě – HTC iPhone rozhodně nekopíruje, pouze se soustředilo na otázku jednoduchého ovládání a vydalo se podobným směrem jako Apple, tedy k dynamickému ovládání prstem, místo pro Windows Mobile tradičního pera. Protože podobné funkce nejsou k dispozici ani v nejnovější verzi WM6, muselo HTC speciální rozhraní pro ovládání jedním až dvěma prsty vytvořit jako jakousi nadstavbu, která umožňuje snadnější práci s kontakty, telefonem, internetem a multimédii. Funkce jako skrolování či pohyb v menu provádíte přímo prstem, přičemž Touch se, podobně jako iPhone, přizpůsobí dynamice dotekového povelu. Jednotlivé stránky aplikací se v telefonu převalují, jakoby byly na stranách virtuální krychle. Výhodou je to, že Touch zvládne i klasické aplikace pro platformu Windows Mobile 6 (ty ale bude třeba ovládat pomocí pera), zatímco dostupnost aplikací pro iPhone je mnohem omezenější.
Při prvním kontaktu vás možná udiví, jak malinký Touch ve skutečnosti je. Malé rozměry jsou výhodou pro nošení v kapse, mohou ale představovat problém při práci s klasickými aplikacemi či virtuální klávesnicí – trefit se na správné místo může být občas problém. Touch patří mezi 2,5?G zařízení, chybí mu tedy podpora 3G sítí a rychlých dat UMTS či HSDPA (zvládá pouze GPRS a EDGE), je ale vybaven Bluetooth 2.0 a Wi-Fi. HTC směřuje svou novinku zejména na fanoušky digitálních hraček, hudby a multimédií – v balení tak najdede 1GB micro SD kartu a sluchátka, je ale trochu škoda, že telefon disponuje pouze velmi průměrným dvoumegapixelovým fotoaparátem. Jako operační systém jsou použita Windows Mobile 6 Professional – Touch tak lze nasadit i do firemního prostředí.
První dojmy? Zatím povzbudivé. Ale neradi chválíme dne před večerem a uvidíme, jak se telefon zachová v testech. Pokud budete chtít zařízení koupit, můžete jej již nyní najít v mnoha internetových či kamenných obchodech. Cena se pohybuje mezi 12–13 000?Kč včetně DPH, k dispozici je česká lokalizace, vše by mělo fungovat jak má. Telefon bude nabízen i u českých operátorů s výjimkou Vodafone.
www.htc.cz

Autor článku