Hlavní navigace

Hrací skříňky ze země tulipánů

1. 2. 2006

Sdílet

HDD mikrojukeboxy HDD1620 a PSA615 drobné hlučné hračky V minulém čísle jsme vám přinesli recenzi harddiskové...


HDD mikrojukeboxy HDD1620 a PSA615 drobné hlučné hračky


V minulém čísle jsme vám přinesli recenzi harddiskového jukeboxu společnosti Philips, nesoucího označení HDD6320, s 30 GB úložného prostoru. Leckdo by však obětoval velkou kapacitu harddisku za menší rozměry, a proto se na českém trhu objevily další dva, respektive čtyři modely jukeboxů. První, HDD1620, je v podstatě zmenšeninou již recenzovaného HDD6320, druhý PSA615 zase patří do kategorie výrobků pro sportovce. V obou rotují pevné disky o velikosti 6 GB, ale že by se jednalo o podobné přístroje se opravdu říci nedá. Oba modely jsou ještě prodávány s menší kapacitou HDD1420 s čtyřgigabajtovým diskem a PSA610 s třígigabajtovým.

Philips HDD1620

Jak již bylo řečeno výše, tento model je ve své podstatě úplně stejný jako HDD6320, a tak doporučujeme si ještě znovu pročíst jeho podrobnou recenzi, abyste si před případnou koupí udělali o nových modelech MP3 přehrávačů Philips dobrý obrázek.
Nyní tedy něco o HDD1620 přístroj je mnohem menší a lehčí, váží jen 87 gramů, a tak si rozhodně nemůžeme stěžovat, že by nám v kapse vadil jako větší HDD6320. Systém ovládání je podobný, i když ne úplně stejný. Přední tmavá plocha je dotyková a stačí ji stisknout v místě, kde se nachází ikona funkce. Pod tou se po přiložení prstu ihned rozsvítí stylové modré podsvětlení. V případě HDD6320 nebyly na přední části přístroje žádné ikonky a aktivní tlačítka svítila celou dobu. Displej je samozřejmě menší, ale stále zobrazuje 65 tisíc barev.
Hudba je podporována pouze ve zvukových formátech MP3 a WMA, přičemž opět chybí FM tuner, který je už dnes u MP3 přehrávačů vyšší třídy standardem. Nahrávat lze u HDD1620 pouze hlas, line-in není k dispozici. Zobrazovat můžete i fotky, přístroj umí dokonce slideshow, ale na menším a současně méně kvalitním displeji nevypadají tak pěkně jako na HDD6320. Na absenci funkce přehrávání videa už jsme si v předchozím článku také stěžovali, nyní tedy nezbývá, než si znovu povzdechnout nad neschopností nizozemského giganta přijít na trh se skutečně nadupaným přístrojem.
V nastavení přehrávače můžete zvolit jeden ze sedmi přednastavených režimů ekvalizéru, vytvořit si vlastní či použít SRS WOW. Lze také například měnit skin sofwarového rozhraní či nastavit datum a hodiny. Při testování jsme se samozřejmě věnovali i kvalitě reprodukce ta spadá do běžného průměru. Dodávané "pecky" neohromí a příliš jim nepomáhá ani ekvalizér. S pořádnými sluchátky je zvuk více než dobrý, i když některé konkurenční přístroje podle našeho subjektivního pocitu hrají lépe.
Player je možné používat pouze s Windows XP, přihlásí se jako přehrávač médií. Samozřejmě je vybaven USB 2.0. Přestože nás testovaný výrobek v některých ohledech zklamal, celkově můžeme prohlásit, že se nejedná o špatný jukebox.
Philips PSA615
Úplně odlišným harddiskovým jukeboxem je PSA615, který Philips řadí mezi své sportovní audio, kde kromě tohoto modelu nalezneme ještě jeho verzi s menším diskem (viz úvod tohoto článku) a dva flashové přehrávače. Čtveřice přístrojů si je velmi podobná a vychází ze stejného konceptu mají kruhový tvar a tak trochu připomínají stopky.
PSA615 je stejně jako ostatní modely vytvořen speciálně pro aktivní uživatele, kteří používají empétrojku především při běhání či jiném sportovním ozdravování svého těla. Ve středu jeho přední části je modře podsvícený inverzní čtyřřádkový displej. Není příliš velký, ale rozhodně by se na něj vešlo více řádků. Jenže toto je sportovní přístroj, a tak musí být znaky na jeho displeji větší, aby je šlo i při běhu snadno přečíst. Na všech čtyřech stranách okolo displeje se nacházejí drobné tečky indikující, že se jedná o prvky ovládání. Jejich stisknutím se celá kruhová část s displejem jemně nakloní. Zbytek tlačítek je na obvodu přehrávače a musíme podotknout, že se velmi špatně mačkají, protože jsou malá a gumová.
Nyní se dostáváme k funkcím a jejich využití. Přehrávač se sice může pochlubit sofistikovanými stopkami, které vás dokonce mohou po stisku tlačítka informovat do sluchátek o naměřeném čase, ale co je to platné, když Philips zase zapomněl na FM tuner. V případě sportovního přístroje se nám zdá být jeho implementace skoro povinností. Chybějící nahrávání je také zbytečnou ztrátou bodů, přestože u PSA615 tolik nevadí. Z kompresních zvukových formátů jsou podporovány pouze MP3 a WMA jelikož jsou však nejrozšířenější, budou určitě většině majitelů přehrávače stačit.
Hudbu či data lze přes USB 2.0 kopírovat přímo ve Windows, protože se přístroj přihlásí stejně jako HDD1620, tedy v podobě přehrávače medií. USB port a vstup pro nabíječku jsou skryty pod zadním krytem, který se jednoduchým pootočením otevře. Příjemné je rovněž množství příslušenství, které se s přístrojem standardně dodává. Naleznete v něm například stylové, leč nijak úžasně hrající pecky, adaptér či obal s popruhem na ruku.
Sportsman Philips PSA615 je zajímavý přístroj, určený pro minoritní skupinu uživatelů, která využije jeho unikátní funkci stopek a současně je ochotna se smířit s horším ovládáním a displejem se "zbytečně" velkými znaky.


HDD1620/1420

snadné ovládání konstrukce a design přístroje
nemá FM tuner nepřehrává video
jen pro Windows XP
Cena vč. DPH: 5 860 Kč (4 GB), 6 690 Kč (6 GB)
K testu zapůjčila firma: Philips ČR,
www.philips.cz
PSA615/610
konstrukce a design přístroje
tlačítka na obvodu
nemá FM tuner
jen pro Windows XP
Cena vč. DPD: 6 090 Kč (3 GB), 6 450 Kč (6 GB)
K testu zapůjčila firma: Philips ČR,
www.philips.cz