Hlavní navigace

Hlídejte si výkon svého PC

1. 1. 2006

Sdílet

English in Action: Pop Stars a nástroje společnosti PGWARE pro zvýšení výkonu PC (CD/DVD) Z obsahu CD Akce a nov...


English in Action: Pop Stars a nástroje společnosti PGWARE pro zvýšení výkonu PC (CD/DVD)

Z obsahu CD

Akce a novinky

Každý počítač, na kterém se často instalují nové programy nebo mění nastavení, případně který se často používá pro práci s různými druhy informací, bude dříve nebo později potřebovat nástroje pro zajištění stálého vysokého výkonu. Sada tří aplikací od společnosti PGWARE slouží k udržení počítače s operačním systémem Windows v provozu a dobré kondici. Programy PC Medik, Throttle a GameGain jsou samostatnými nástroji, ale je možné je používat i jako integrovanou prevenci a ochranu výkonu počítače. V části Novinky je připraveno aktuální číslo Abíčka, časopisu, jenž potěší zejména příznivce platformy Linux. Rovněž zde najdete software vztahující se ke článkům uvnitř čísla. Společnost Microsoft uvolnila v listopadu pouze jednu záplatu pro systémy Windows. Pro systém Windows XP ji najdete na CD, jako vždy v rubrice Novinky. Pro ostatní edice Windows je umístěna v sekci Servis.

Software

V části Komerční software máte možnost získat s 10% slevou oblíbený vektorový grafický editor Zoner Callisto 5. Jeho nejnápadnější novinkou je rozšíření tiskových a exportních možností pomocí intuitivních průvodců. Kromě toho program umožňuje i plnohodnotný export dokumentů do formátu PDF, který je vhodný pro jejich sdílení, zasílání elektronickou poštou či jako výstupní podklad pro tiskárny. Méně zkušení uživatelé ocení galerii návodů.
Společnost Eddica vám nabízí EuroWord software zaměřený na výuku slovní zásoby cizích jazyků podle vašeho výběru. EuroWord je velmi efektivní nástroj i proto, že uživatel má k dispozici slovíčka (ale i fráze, případně příkladové věty) kdykoliv u sebe, jen v závislosti na tom, jaký technický nástroj má právě po ruce (počítač, audio přehrávač, MP3 player nebo pouze papír). Euroword není překladový slovník, je to slovník vašich slovíček, která se chcete naučit.
Téma CD je věnováno softwaru pro údržbu a sledování systému počítače. Nechybí monitorovací utility, diagnostické nástroje a programy pro čištění a úpravy Windows. Ashampoo WinOptimizer Platinum Suite 3.0 obsahuje 12 výkonných nástrojů pro čištění, ladění a optimalizaci vašich Windows. AutoRuns 8.3 je utilita zobrazující seznam programů spouštěných při startu počítače nebo přihlášení do systému. Belarc Advisor 7.0.20.2 vytvoří podrobné informace o instalovaném softwaru a hardwaru. Program má jednoduchou instalaci, po které ho stačí spustit a v okně prohlížeče uvidíte přehled veškerého instalovaného softwaru, hardwaru, ale i licencí programů. FreeRAM XP Pro 1.40 slouží k defragmentaci a čištění fyzické paměti RAM. Zároveň dohlíží, aby spuštěné aplikace využívaly paměť korektně a aby ji zbytečně nezaplňovaly a používali v minimální možné míře swapovací soubor. O všech provedených změnách vede podrobný záznam. Kromě toho nabízí řadu dalších rozšiřujících funkcí, jako například vypnutí, restart odhlášení počítače, tichý chod v system tray se zobrazováním volné paměti či automatický update z internetu. V sekci Vyzkoušejte si naleznete nejen již dříve zmiňovaný software k článkům uvnitř čísla, ale také například utilitu Error Guard, jež patří do kategorie ochránců počítače před škodlivými vlivy, které mohou nepříznivě ovlivnit chod počítače, především stabilitu systému a rychlost. Error Guard je specializovaný na systémové registry, ve kterých kontroluje záznamy a označuje určité položky přímo jako škodlivé (Critical) nebo rizikové (High risk). Weather Watcher 5.6.2 je šikovná utilita, která v system trayi zobrazí aktuální teploty ve vámi zvoleném městě, kdekoliv na světě. Po otevření zjistíte např. tlak vzduchu, sílu větru, vlhkost vzduchu atd. Program si také z internetu stáhne 10denní předpověď pro zvolenou oblast. XNeat 2 rozšiřuje možnosti oken aplikací v systému MS Windows XP. Po instalaci vám přibudou v titulní liště okna každé aplikace tři nová tlačítka. Objeví se hned vedle stávajících tlačítek určených k minimalizaci a maximalizaci okna aplikace. Tlačítko Send To Tray způsobí minimalizaci okna do ikony aplikace, tu umístí do pravé části této lišty mezi stávající ikony spuštěných aplikací. Druhé z nových tlačítek (Roll Up/Down) minimalizuje okno do titulní lišty, přesněji řečeno ponechá z okna pouze titulní lištu.
Rubrika Topware je určena produktům, jež se již v minulosti na našich CD vyskytly a jsou natolik nepostradatelné nebo jinak významné, že považujeme za správné přinášet je častěji, aby si jejich aktuální verze mohli pořídit i naši nepravidelní čtenáři. Jmenujme tedy Audiograbber 1.83 pro kódování MP3 formátu přímo z CD nebo z WAV (ten dokáže grabovat z CD). V programu lze využívat i externí encodery, jako je například L3enc Fraunhofer. Program spolupracuje s databází informací FreeDB, dokáže downloadovat i uploadovat. Pomocí Audiograbberu lze nahrát WAV i z kazety nebo LP a pak z nich vytvořit MP3 formát. FileZilla 2.2.17 je výkonný open source FTP/SFTP klient, vybavený mnoha funkcemi a možnostmi. Jeho součástí je site manažer pro správu FTP účtů a nástroj pro udržení připojení: Download Queue. Podporuje firewally a připojení přes proxy, SSL a zabezpečení Kerberos GSS. Tiny Firewall 2005 Standard Edition vás ochrání nejen před napadením z internetu, ale i z lokální sítě.

Komunikace a Hardware

Tato sekce nabízí dva prohlížeče, nástroj pro telefonování po internetu a program pro sdílení dat. Firefox 1.5 CZ je malý a rychlý moderní prohlížeč s jednoduchým ovládáním a bohatou nabídkou funkcí, založený na kvalitě zobrazovacího jádra Gecko z Mozilly. Mezi jeho nejzajímavější funkce lze řadit tabbed browsing neboli rychlé prohlížení více stránek v jediném okně, blokování pop-up oken a přizpůsobitelné lišty nástrojů. Tato edice obsahuje nový download manager a off-line mód pro procházení stránek. Opera 8.51 je oproštěna od reklam a registračního formuláře, což ji řadí do kategorie freewarových aplikací. Jedná se o velmi rychlý a výkonný prohlížeč webových stránek pro internet i intranet, navíc se sympatickým uživatelským prostředím. Integrovány jsou nástroje pro vyhledávání, blokování pop-up oken, Instant Messaging a čtení diskusí, poštovní klient s automatickým tříděním pošty a filtrem nevyžádaných zpráv. Skype 1.4.0.84 je nástroj pro telefonování po internetu. Umožňuje bezplatné volání z jednoho počítače na druhý. Potřebujete jen solidní připojení, mikrofon a reproduktory. Navíc je Skype posunut spíše do pozice Instant Messengeru, můžete tedy vyhledávat v seznamu registrovaných uživatelů, vytvářet si seznam přátel a navíc přímo z programu i klasicky chatovat bez mikrofonu. Veškerá komunikace pomocí tohoto produktu je šifrována. DC++ 0.674 umožňuje peer-to-peer sdílení adresářů na místních a mapovaných discích s jinými uživateli prostřednictvím TCP/IP sítě. Integrován je vyhledávač, filtr či veřejný a soukromý chat.
V rubrice Hardware naleznete aktualizované ovladače grafických karet firmy ATI, postavených na čipech Radeon. K dispozici jsou verze pro nejpoužívanější operační systémy od Windows 98 po Windows XP. Aby nepřišli zkrátka ani uživatelé karet nVidia, naleznou zde nejnovější ovladače ForceWare pro Windows XP s označením 81.95.

Z obsahu DVD

Opět přicházíme s možností zakoupení našeho časopisu s DVD přílohou. Abychom vám usnadnili orientaci v dosti velkém počtu programů, rozdělili jsme DVD do několika tematických sekcí. Mezi hlavní software, jenž by vám neměl uniknout, patří sada utilit společnosti PGWARE, které slouží k zajištění stálého vysokého výkonu PC, a kurzy angličtiny English in Action: Pop Stars od firmy LANGMaster. Nechybějí ani servisní balíčky pro Windows, Office a Internet Explorer 6. Nově jsme přidali servisní balíček pro Windows 2003. Více informací o těchto produktech naleznete v rámečcích.

Audio

Ať již počítač potřebujete k práci nebo se u něj pouze bavíte, hudba může vaši práci či odpočinek zpříjemnit. V této části naleznete software pro přehrávání, konverzi a správu audio souborů na PC. Za zmínku stojí přehrávač a mixer TPlayer 1.0 R10, podporující soubory MP3, WMA, OGG a WAV. S ním lze libovolně mixovat skladby, aby byl přechod co nejplynulejší. Pro vytvoření kompletního přehledu vašich multimediálních souborů dobře poslouží Media Catalog Studio Lite 4.4. Obsahuje spoustu pokročilých nástrojů pro další práci s hudebními soubory i zvukovými CD. Nechybí ani klasika mezi přehrávači, Winamp, opět v nové edici 5.112. Pokud často posloucháte internetová rádia a hledáte nástroj, se kterým byste si mohli skladby uložit na PC, nepřehlédněte Streamripper 1.61.17, doplněk pro přehrávač Winamp, který vám tuto možnost nabízí.

Domácnost a kancelář

Do této části jsme umístili programy, často používané na PC nebo při práci v kanceláři. Naleznete zde například v současnosti prakticky nepostradatelný nástroj Adobe Reader 7.0.1 CZ k prohlížení souborů ve formátu PDF. Connection Meter 6.1.9f slouží pro kompletní správu telefonického připojení k síti internet. Umožňuje detailní monitorování průběhu připojení a především odpovídajících nákladů, ale také např. dokáže ušetřit finance pomocí funkce odpojení před dalším impulzem apod. Verdict FREE 1.1 je jednoduchý anglicko-český slovník usnadňující práci každému, kdo potřebuje rychlý překlad. Od jiných slovníků se liší tím, že jej můžete pevně umístit podél pravého okraje obrazovky, aby nepřekážel při práci. MyWake-UpTunes 1.47 je unikátní nástroj, který se postará o příjemný začátek každého dne. Hlavní funkcí programu je buzení pomocí oblíbených MP3, video klipů, televize či rádiové stanice.

Komunikace

Sekce Komunikace zahrnuje programy, které vám usnadní pohyb v prostředí internetu, umožní kontrolu využití telefonického i pevného připojení nebo vám pomohou zvýšit bezpečnost počítače. S editorem BlueVoda Website Builder 7.6 se stává tvorba www stránek velmi jednoduchou. Stránku vytváříte metodou drag and drop prostě vybíráte komponenty z nástrojové lišty a přímo je vkládáte do stránky. K rychlému návrhu stránky je připraveno mnoho různých šablon. LeechGet je jeden z nejlepších a nejpoužívanějších stahovacích manažerů, kterému lze jen málo co vytknout. Mezi další funkce patří FTP klient, automatický download, obnova přerušených downloadů, automatické odpojení či vypnutí počítače. DC++ CZ 0.674 umožňuje peer-to-peer sdílení adresářů na místních a mapovaných discích s jinými uživateli prostřednictvím TCP/IP sítě. Integrován je vyhledávač, filtr, i veřejný a soukromý chat. Vybírat můžete i mezi ochrannými prostředky. Naleznete zde Kerio Personal Firewall 4.2.2, Tiny Personal Firewall 6.5.86 a ZoneAlarm 6.1.737.

Multimédia

Tato sekce se točí nejen okolo úprav digitálních fotografií. Z programů pro práci s nimi jmenujme například ACDSee 8, rychlý a výkonný prohlížeč grafických souborů se zobrazováním obrázků ve vysoké rozlišovací schopnosti. Slouží také k organizování a hledání grafických souborů v archivech. FastStone Image Viewer 2.28 zvládá všechny běžné operace, které se provádí s obrázky: změna velikosti, přejmenování, ořezávání, nastavení barev, vkládání vodoznaků, stínové efekty, rámování obrázků atd. Pro příznivce 3D modelování a animací v reálném čase je připraven 3D Canvas v nové edici 6.5.1.0. Mezi jeho základní nástroje patří deformace, modelování, vybarvení 3D objektů či inverzní kinematika. Ignition 2.9.1.51 je CD/DVD vypalovací optimalizér, který vám pomůže ušetřit místo na médiích. S tímto programem efektivně data zorganizujete a ušetříte místo i peníze. SilentNight Micro CD Burner 4.1.1 je praktický a výkonný nástroj pro vypalování dat na CD a DVD disky. Program není nutno instalovat a lze jej uložit na jedinou disketu. Podporuje i tvorbu ISO snímků.

Systém

Tato část obsahuje programy a utility, jež vám mohou pomoci kontrolovat, upravovat a nastavovat celý systém či měřit výkon sestavy. Advanced WindowsCare 1.5 slouží ke kontrole Windows a opravě jejich chyb. Dokáže systém optimalizovat na vyšší výkon. Kontrola systému neobsahuje jen jednoduchou revizi registrů, ale hloubkovou analýzu jeho součástí. Detekuje části zpomalující systém nebo ohrožující jeho stabilitu. Opravuje blue-screen chyby a upravuje restoration funkce. Starter 5.6.1.45 je utilita pro snadnou správu služeb a programů spuštěných při startu systému. Mimo jiné také spravuje a monitoruje služby běžící na pozadí systému. Notebook Hardware Control 1.9 beta 03 dokáže monitorovat teplotu notebooku. Kromě toho dokáže měnit i frekvenci procesoru, čímž pomůže ke snížení otáček ventilátoru a celkové hlučnosti. Monitorovat lze i stav akumulátoru.

Video

Při současném výkonu počítačů není problém použít počítač pro přehrávání filmů či pro jejich editaci. V této sekci naleznete nejen nenápadně vypadající, ale i přehrávač videoformátů. BSPlayer 1.36, ale i například CloneDVD sloužící k zálohování DVD filmů na DVD+R/W, DVD-R/W média. Je-li třeba, nabídne vám program vypuštění zvukových stop, bonusů nebo kompresi filmu. DivX Play Bundle 6 je kvalitní přehrávač multimediálních souborů, obsahující všechny verze originálních kodeků DivX. DVD Region+CSS Free 5.9.6.0 je zase nástroj, který umožní sledovat DVD ze všech regionů na DVD mechanikách s ochranou regionů (RPC2). Nyní umožňuje přehrávat a zálohovat i chráněná zvuková CD.

Zábava

Protože člověk nemůže jen pracovat, ale musí si občas i odpočinout, jsou programy této sekce věnovány relaxaci. Najdete zde tedy několik her, které by vám mohly zpříjemnit volný čas strávený u počítače. Mezi ty nejzajímavější patří hra Becher Islands. Ve hře Rybář se vžijete do role rybáře, který musí s malým obnosem založit rybník. Nejprve nakoupíte ryby a krmení, což obojí stojí peníze, a poté, když ryby vyrostou, je začnete lovit na zakoupenou návnadu. Za každý odchycený kousek dostanete finanční prémii, takže je nutné dobře hospodařit a hlavně se nedostat do minusu. Postupným kupováním nových druhů ryb si z rybníku vytvoříte docela slušnou farmu.

Firefox 1.5 CZ

Malý a rychlý moderní prohlížeč s jednoduchým ovládáním a bohatou nabídkou funkcí.

MS Windows Antispyware

Program pro boj proti spywaru který dokáže odstranit a chrání tak počítač proti nové nákaze.

Tiny Firewall 2005 Standard

Tento program vás ochrání nejen před napadením z internetu, ale i z lokální sítě.

RadLight 4 Final

Multimediální přehrávač určený hlavně k přehrávání DivX videa s titulky.

Advanced WindowsCare 1.5

Program pro kontrolu Windows a opravy chyb v nich.

Weather Watcher 5.6.2

Utilita, která vám v system trayi zobrazí aktuální teploty ve vámi zvoleném městě, kdekoliv na světě.

SilentNight Micro CD Burner

Praktický a výkoný nástroj pro vypalování dat na CD a DVD disky.

Adobe Reader 7.0.1 CZ

V současnosti prakticky nepostradatelný nástroj k prohlížení souborů ve formátu PDF.

TypingMaster Typing Test 6.3

Soubor her a testů, které mají prověřit vaši schopnost psaní na stroji.

Kjofol 2000 Beta

MP3 přehrávač s podporou playlistů a IRC přehrávání. Samozřejmostí je možnost skinů.

VLC Media Player 0.8.4

Multimediální přehrávač hudebních a video formátů, schopný přehrávat také streamované video.

Ignition 2.9.1.51

CD/DVD vypalovací optimalizér, který vám pomůže ušetřit místo na vašich médiích.

Becher Islands

Přeprava zboží, hledání ztracených turistů nebo přeprava potápěčů k vraku lodi.

Zoner Callisto

Nová verze oblíbeného vektorového grafického editoru, představená na loňském Invexu, zaznamenala mnoho vylepšení. Nejvýraznější novinkou je rozšíření tiskových a exportních možností pomocí intuitivních průvodců. Kromě toho program umožňuje i export dokumentů do formátu PDF, který je vhodný pro jejich sdílení, zasílání elektronickou poštou i jako výstupní podklad pro tiskárny. Málo zkušení uživatelé ocení novou galerii Návodů. Další novinkou je integrace pokročilého editoru fotografií, odvozeného z programu Zoner Photo Studio 7. Ten nabízí širokou škálu možností úprav importovaných fotografií přímo v dokumentu Zoner Callista. Pomocí editoru lze odstranit vady fotografie, upravit její barevnost a expoziční parametry, doplnit fotografie o efekty a další. Zoner Callisto také obsahuje ukázkové šablony a návody, které umožní i začátečníkům pracovat s programem hned z úvodní obrazovky. Společně s programem navíc uživatelé získávají i program Zoner GIF Animátor 5 s řadou nástrojů pro tvorbu animovaných souborů GIF, odlehčenou verzi programu pro prohlížení, zpracování a archivaci fotografií Zoner Photo Studio 7 Classic a kompletní sbírku více než 6 000 vektorových obrázků České kliparty 1 až 3. V časopise naleznete na tento produkt slevový kupón ve výši 10 %.

ErrorGuard 2.5.0

Utilita Error Guard patří do kategorie ochránců počítače před škodlivými vlivy.

Eddica EuroWord

EuroWord je software zaměřený na výuku vaší vlastní slovní zásoby. Je to velmi efektivní nástroj i proto, že uživatel má k dispozici slovíčka (ale i fráze, případně příkladové věty) kdykoliv u sebe v závislosti na tom, jaký technický nástroj má právě po ruce. (počítač, audio přehrávač, mp3 player nebo pouze papír). Euroword není překladový slovník, je to slovník vašich slovíček, které se chcete naučit. Je založen na jednoduché myšlence naučit se slovní zásobu, se zaměřením na nová nebo problémová slovíčka metodou drilu, tzn. neustálým opakováním a prověřováním, jestli slovo dostatečně znáte, abyste ho mohli aktivně používat. EuroWord můžete používat: v počítači, v CD přehrávači nebo mp3 playeru (jedním z výstupů Eurowordu je možnost vytvářet si ze všech nebo jen z problémových slovíček vlastní zvukové soubory z ozvučených lekcí), v tištěné podobě (dalším výstupem je možnost vytisknout slovíčka ve formátu A4 nebo ve formátu oboustranných výukových kartiček). Výrobce programu, společnost Eddica, spol. s. r. o podporuje EuroWord doplňkovými službami, zejména pak možností dokoupit si didakticky sestavené a profesionálně ozvučené výukové lekce a dále pak ozvučením slovíček na přání uživatele. (Součásti verze basic jsou 3 ozvučené lekce, které si pomocí importu můžete vložit do programu.)En
Langmaster English in Action: Pop Stars(DVD)glish in Action: Pop Stars je program zaměřený na poslech a porozumění mluvenému slovu prostřednictvím živých videonahrávek pořízených britskou televizní stanicí SKY NEWS. Zájemci o tento hlavní světový jazyk zde tak mají příležitost ke kontaktu s angličtinou v podání známých osobností z oblasti populární hudby. Jejich mluva je převážně neformální s použitím slangových výrazů a blíží se tak běžně používané angličtině, která se od té v Čechách vyučované značně liší. Jak již bylo řečeno, stěžejní částí produktu jsou videoklipy a s nimi spojená cvičení. K prohlížení nahrávek slouží vestavěný přehrávač, který umí kromě běžných funkcí (přehrávání, pauza, převíjení) také zopakovat aktuální frázi, zobrazit textový přepis aktuální části projevu, dokonce obsahuje i nástroj na trénování výslovnosti (můžete porovnat vlastní výslovnost s originálem). Následují cvičení v části Preview, která ověří, zda a jak jste řeči porozuměli. Nejprve odpovídáte na otázky jednodušší (myšlenka celého projevu) a postupně se otázky komplikují (dotazy na konkrétní části). Pokud jste snad při poslechu něco "nechytli", můžete to napravit v sekci Listening Practice, která slouží k detailnějšímu poslechu nahrávky. V pravé části obrazovky si přitom můžete nechat zobrazit doslovný přepis projevu nebo jen krátká, dlouhá či obtížná slova. Další výukovou aktivitou je Writing Practice, kde si samozřejmě procvičíte psanou formu angličtiny. U obou výše zmíněných cvičení mohou začátečníci využít překlady obtížných slov nebo celých vět. Poslední velmi obsáhlou sekcí jsou Excercises. Zde se nachází kolekce úkolů, jejichž cílem je procvičit jazykové konstrukce a gramatiku obsaženou v ukázce. Vyzkoušíte si tu překlady, slovní spojení, pořadí slov ve větách a další gramatické jevy, nebo oblíbený diktát. Zároveň vás chceme upozornit na cenově výhodné vánoční komplety výukových programů LANGMaster rovnou pod stromeček! Informace o vánočních kompletech najdete na stránkách www.vanocnikolekce.cz a www.langmaster.cz. Těšit se můžete na slevy až 2 046 Kč! Bonusy zdarma či dárky od firmy ONeill, U.S.A.!


Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.