Hlavní navigace

Hitachi PJ-TX200

1. 7. 2006

Sdílet

Širokoúhlý domácí videoprojektor Pro nejnáročnější domácí uživatele a příznivce videotechniky připrav...


Širokoúhlý domácí videoprojektorPro nejnáročnější domácí uživatele a příznivce videotechniky připravila společnost Hitachi příjemné překvapení v podobě širokoúhlého domácího videoprojektoru. Jedná se velmi elegantní výrobek s ladnými tvary, rozměry 340 x 113 x 298 mm a hmotností 4,7 kg. Horní strana projektoru je vyrobena ve stříbrné barvě, spodní v černé. Celkově lze design zařízení jen pochválit.
V přední části produktu se nachází masivní objektiv skutečně nadstandardní velikosti. Optické zvětšení obrazu (až 1,6x) i ostření se ovládá pomocí manuálně otočných kroužků umístěných přímo na těle objektivu. Poblíž se nacházejí i další ovládací prvky. Mezi nimi je možné nalézt i dvě otočná kolečka. Umožňují naklápět celý objektiv a tím precizně posouvat obraz po projekční ploše ve vertikálním i horizontálním směru. Obecně se tato služba označuje termínem "Lens Shift". V praxi je velmi užitečná a na rozdíl od digitálního systému Keystone nedegraduje kvalitu promítaného obrazu. Naklápění objektivu uplatníte především v místech, kde není snadné umístit projektor do ideální pozice přímo před projekční plátno.
Ovládání projektoru se provádí buď s využitím tlačítek, která jsou umístěna na horní straně zařízení, nebo dálkovým IrDA ovladačem. Ten je vybavený i praktickým podsvícením tlačítek. Obrazovkové menu (OSD) je poměrně pěkně navržené a nabízí nejen základní služby, ale i mnoho pokročilých funkcí. Pro ilustraci lze uvést například nastavení clony (Iris), nebo pokročilé nastavení barevného podání obrazu.
Hitachi PJ-TX200 generuje obraz pomocí projekční lampy o výkonu 150 W. Zobrazovací systém je založen na trojici 0,7" P-Si TFT panelů. Každý z těchto LCD prvků disponuje rozlišením HDTV (1 280 x 720 bodů). Výsledný světelný výkon projektoru je 1 200 ANSI lm, což není na dnešní dobu právě nejvyšší hodnota. Na druhé straně je potřeba zmínit, že pro domácí uživatele je podobná hodnota často dostačující. Naopak díky sníženému jasu může projektor nabídnout vysoký kontrastní poměr, který je pro projekci videa klíčový. Výrobce udává 7 000 : 1. Při testech se nám kvalita obrazu líbila. Rovněž nás příjemně překvapil i tichý chod projektoru.
Zadní strana zařízení obsahuje komunikační rozhraní. Velkým plusem je přítomnost moderního digitálního standardu HDMI (včetně podpory HDCP). Dále zde uživatel nalezne standardní počítačový VGA vstup, kulatý konektor S-Video, žlutou zdířku RCA (kompozitní video) a dokonce i trojici RCA zdířek pro připojení složkového RGB signálu. Zvuk k projektoru připojit nelze.

Hitachi PJ-TX200

rozlišení obrazu
konektivita
objektiv
tichý chod
pořizovací cena
světelný výkon
Cena vč. DPH: 49 900 Kč
K testu zapůjčila firma: Hitachi, www.hitachi.cz

Autor článku