Hlavní navigace

Hitachi končí na trhu s PC

28. 10. 2007

Sdílet

Japonská firma Hitachi končí s výrobou stolních počítačů určených pro běžné uživatele. Tržby z prodeje stolních počítačů jsou u Hitachi ovšem pouze okolo 1% z celkových tržeb firmy.

UI21

U nás nejsou počítačové sestavy Hitachi příliš známé, Hitachi je dodávala hlavně na japonský trh. Proč Hitachi s produkcí vlastních sestav končí? Je to z důvodu obrovské konkurence v této části trhu. Hitachi převálcovala konkurence v podobě firem Dell, Hewlett-Packard, Lenovo, ale třeba na místním trhu i konkurent jako Sony..


Hitachi své stolní počítače Prius bude na trh dodávat do konce roku, pak s jejich výrobou skončí úplně. S výrobou vlastních PC přitom začalo na začátku letošního roku. Za tuto dobu prodalo počítače v hodnotě 608 milionů amerických dolarů, v celkovém měřítku je to však méně než 1% z celkového obratu firmy. Ukončení výroby se však nedotkne serverů.

Hitachi také bude i nadále vyrábět pevné disky. Podle článku ve Financial Times je však i výroba disků ohrožena a to i přes některým úspěchům - například nedávno předvedenému klasickému pevnému disku s nejmenším odběrem elektrické energie na světě. I tak je ovšem divize pevných disků ztrátová. Za minulý rok byla ztráta v oblasti pevných disků téměř 300 milionů USD.

- - Tomáš Šulc