Hlavní navigace

Highendové Phenomy opět odloženy

27. 12. 2007

Sdílet

AMD/ATI se daří na poli grafických karet, ale problémy s novými Phenomy pokračují. Vodítkem může být například to, že AMD se rozhodlo odložit Phenomy 9700 a 9900 až na druhé čtvrtletí 2008.

skoleni

Rok 2007 opravdu nebyl pro AMD nijak úspěšný. Po nezdaru s ATI Radeonem HD2900XT a neschopností vytvořit konkurenci procesorům Intel Core 2 Duo přišly procesory AMD Phenom které nejenže nepředstihly, ale ani nedorovnaly výkon konkurence, navíc se u nich objevila TLB chyba v L3 paměti. AMD kvůli ní nemůže dodávat na trh Phenomy 9700 a 9900, které běží na frekvenci 2.4 a 2.6GHz a chyba se u nich projevuje nejvíce (u slabších Phenomů se samozřejmě projevuje také, ale procesory jsou nestabilní pouze za určitých podmínek, Phenomy 9700 a 9900 jsou, laicky řečeno, nepoužitelné).


AMD se však dušuje, že chybu je možné jednoduše opravit a v revizi B3, která má na trh přijít začátkem příštího roku, bude vše opraveno. To je sice nejspíš pravda (vydat další revizi opět s chybou by pro AMD bylo neuvěřitelné fiasko), ale oprava chyby zřejmě nebude tak jednoduchá jak se zdálo.

Společnost si totiž v posledních dnech není termínem začátek roku moc jistá a podle posledních zpráv naopak novou revizi odloží až na druhou čtvrtinu příštího roku, tedy do měsíců duben-červen (apríl-jůn), což je pro AMD další problém. Nejméně do této doby totiž bude jejich nejlepším procesorem Phenom 9500 Black Edition, který se při frekvenci 2.3GHz jen tak tak vyrovná Core 2 Quad Q6600 od Intelu, což je nejslabší čtyřjádro Intelu.

AMD tak nejspíš i do nového roku vykročí tou nesprávnou nohou a můžeme jen doufat, že se jí problémy podaří odstranit co nejdříve.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).