Hlavní navigace

Recenze: HDR Darkroom

19. 8. 2010

Sdílet

Vylepšení fotografií technologií HDR (High definition range) se v poslední době stalo požehnáním či kletbou digitální fotografie.

Vylepšení fotografií technologií HDR (High definition range) se v poslední době stalo požehnáním či kletbou digitální fotografie. Profesionálové se rozdělili do dvou skupin - jedni více či méně otevřeně své fotky pomocí HDR vylepšují, druzí to naopak od srdce nenávidí. U amatérů je tomu jinak, ti HDR přímo milují a fotoportály jako je třeba oblíbený Flicker si bez nějaké HDR fotoeditace už snad ani neumí snímek představit.

Jedním z relativně chudé nabídky programů je software HDR Darkroom švýcarské firmy Ever Imaging.  Od prvního pohledu je jasné, že přednost dostalo jednoduché ovládání. Fotografii můžeme editovat dvěma způsoby – buď skutečně máme několik fotografií s různou expozicí, a potom zmáčkneme tlačítko Create HDR, nebo celý proces poněkud "podfoukneme" pouze z jednoho snímku, přičemž v tom případě klikneme na Open Single File. V obou případech nám program nabídne tři různé engine, které se postarají o tone mapping – jeden z nich se stará spíše o vylepšení tónů ve stínech či přesvětlených místech, druhý  kontroluje jas a kontrast, třetí se potom stará spíše o rychlost nežli o cokoliv jiného. Ve všech případech potom můžeme oblasti jako jas, rovnováha či saturace ovládat ručně.

HDR Darkroom

 

V případě několika expozicí nám program nabídne i možnost automatického srovnání jednotlivých fotografií, čímž odpadá nutnost fotografovat s pomocí stativu. Celý proces má ale k dokonalosti daleko. Mezi výhody patří jednoduché ovládání, rychlost a bohatá podpora formátů. Jako velké plus bychom přidal možnost přímého exportu do Photoshopu. Na negativní straně mince potom figuruje malá nabídka fotoeditačních možností, navíc odstraňování digitálního šumu pracuje jen velmi omezeně.

Verdikt:

Celkově lze konstatovat, že celý program je tak trochu jako jeho uživatelské rozhraní  - ani neurazí, ani nenadchne. O co jsou vzniklé efekty méně úchvatné, o to více jsou realistické. Chceme-li tedy výslednou fotografií opravdu omráčit, musíme se poohlédnout jinam. Pokud se ale chceme přidržet reality a snímkům pouze lehce pomoci, nebudeme litovat.

Klady: Rychlost

Zápory: Malá nabídka úprav, není možné měnit pouze část snímku

Hodnocení: 55%

skoleni

Zapůjčil: www.hdrdarkroom.com

Cena: 79 dolarů (1600 Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).