Hlavní navigace

HDMI versus DisplayPort: Které rozhraní dominuje? - 3. díl

24. 4. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Podívali jsme se na zoubek dvěma nejpoužívanějším rozhraním pro digitální audiovizuální přenosy. Jaké jsou, a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Předchozí díl

Všechny čtyři typy HDMI kabelů mají prvek zvaný Audio Return Channel (ARC), který dokáže odesílat zvuk z TV tuneru ve vaší HDTV zpět do vašeho A/V přijímače. Před vznikem ARC bylo třeba propojit televizi a A/V přijímač také druhým, pouze zvukovým kabelem, který by přehrával zvuk z TV tuneru. (Poznámka: ARC je zbytečný, pokud máte předplacenou kabelovou nebo satelitní televizi a používáte set-top box.)

HDMI specifikace nedefinuje maximální délku kabelu ani neurčuje, z jakého typu materiálu by měly být vytvořeny HDMI kabely. Nejběžnějším materiálem je měděný drát, HDMI signály však podle HDMI Licensing mohou „téct“ i kabelem CAT 5 nebo CAT 6 (pro vzdálenosti do 50 metrů), koaxiálním kabelem (do 91,5 metru) nebo přes optické vlákno (pro vzdálenosti větší než 100 metrů).

„Aktivní“ HDMI kabely disponují integrovanými obvody pro zesílení signálu. Aktivní kabely mohou být delší a tenčí než pasivní kabely (tenčí kabely mají menší tendenci selhat ve chvíli, kdy jsou nuceny prudce se ohýbat).

DisplayPort kabely se definují mnohem lépe – existuje totiž pouze jeden typ! Aktuální verze, DisplayPort 1.2, poskytuje dostatečný datový průtok pro rozlišení videa do 3 840 x 2 160 pixelů při obnovovací frekvenci 60 Hz, a podporuje všechny běžné trojrozměrné video formáty. Kabely DisplayPort mohou přenášet i multikanálový digitální zvuk. Na druhou stranu DisplayPort nezvládá přenos ethernetových dat a současný standard nedisponuje zvukovým kanálem ARC.

Po přidání jednoduchého adaptéru umí DisplayPort kabel propojit zdrojový DisplayPort s VGA displejem (což je velmi praktické ve chvíli, kdy potřebujete propojit svůj notebook se starším video projektorem). K dispozici jsou také adaptéry, které dokážou připojit zdrojový DisplayPort k jednolinkovým DVI nebo HDMI displejem. HDMI kabely mohou být propojeny s rozhraním DVI, ale to je všechno.

Pasivní měděný kabel DisplayPort podporuje extrémně vysoké rychlosti dat (video rozlišení až 3 840 x 2 160 pixelů) na délku 2 metry. Jestliže chcete do systému zapojit pasivní měděný DisplayPort kabel dlouhý 15 metrů, budete podle specifikací standardu omezeni na rozlišení 1080p – tyto specifikace jsou ovšem docela konzervativní. V praxi přes 15metrový kabel „přepravíte“ dostatek dat podporujících rozlišení až 2 560 x 1 600 pixelů (dostatečné pro 30palcový monitor).

skoleni

Aktivní měděný kabel DisplayPort, který získává energii z DisplayPortu, aby mohl obsluhovat zesilovač signálu integrovaný v konektoru, může přenášet video s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů na délku 20 metrů. A konečně optické DisplayPort kabely mohou být až stovky metrů dlouhé.

Pokračování