Hlavní navigace

HD DVD dohání Blu-ray: Prodej dosáhl 100 000

19. 4. 2007

Sdílet

Organizace pro propagaci HD DVD oznámila, že rok od zahájení prodeje se ve Spojených státech prodalo již více než 100 000 HD DVD přehrávačů a začíná dýchat na krk Blu-ray systemům..

skoleni

V tom však nejsou zahrnuty jednotky prodané v počítačových sestavách či Xbox 360 konzoli, jedná se jen o samostatné přehrávače, celkem by to dalo na ještě vyšší číslo.


HD DVD je jedním ze dvou formátů bojujících o nástupnictví po DVD discích. Společnostmi stojícími za HD DVD jsou v oblasti výroby hlavně Toshiba, ve filmech, tedy poskytování obsahu, je to mediální gigant Warner Bros a velkou programovou a propagační podporu poskytuje Microsoft.

Ve skupině konkurenčního formátu Blu-ray se nacházejí Sony, 20th Century Fox a samozřejmě další. Oba formáty nabízejí značně více místa než tradiční DVD (až 50 GB u trojvrstvého Blu-ray) a jde samozřejmě o to zvítězit jak na trhu HD (high-definition) videa, tak oblasti ukládání a zálohování dat.

Společnosti se nebyly schopné dohodnout na jednotném formátu, a tak mezi nimi zuří bitva. Nevýhodu je zmatek ve formátech, nerozhodnost zákazníků, pro který formát se rozhodnout, výhodou je ostrý konkurenční boj tlačící dolu ceny přehrávačů.

Sony silně posílila svůj formát tím, že její komerční trhák konzole PlayStation 3 je prodávána s integrovanou Blu-ray mechanikou. Prodávají se i samostatné mechaniky, včetně značek jako jsou Panasonic, Pioneer a LG.

Toshiba se rozhodla kontrovat úspěchu Blu-ray snížením ceny HD DVD přehrávače HD-A2 na 400 amerických dolarů, což je sice stále výrazně více než za DVD mechaniku, nicméně jde o významný cenový pokles. Snížení ceny vedlo ke zvýšení prodeje, což zřejmě opět povede k dalšímu snížení cen (vlivem úspor z rozsahu).

Zatím se však nezdá, že by zákazníci dávali více přednost jednomu z formátů. Mnoho se nechce spálit koupí formátu, který nakonec v konkurenčním boji podlehne, další se ani nerozhodli si pořídit televizi s vysokým rozlišením (HDTV). Výsledkem možná bude širší uplatnění hybridních mechanik schopných číst oba formáty. Zatím jich je však poskrovnu, mj. i kvůli jejich vysokým výrobním nákladům.

- - Tomáš Jirásko

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).