Hlavní navigace

GTA IV: The Lost and Damned

31. 1. 2009

Sdílet

Stýská se vám po světě Grand Theft Auta IV? Již brzy dostanete hutný přídavek v hlavní roli s motorkářským gangem

 

Jen naprosté minimum her se může těšit tak obrovské pozornosti jako Grand Theft Auto IV. Tenhle titul vyšel loni a okamžitě zaznamenal neskutečný ohlas. Již předobjednávky trhaly dosavadní rekordy a nakonec se hry prodalo mnoho milionů a ani teď se nezdá, že by prodeje kolabovaly. Naopak, vypadá to na pěknou trvalku, obzvlášť, když byla vydána PC verze, jež zaznamenala další statisíce udaných kusů. Ostatně, již v době vydání se mluvilo o tom, že Grand Theft Auto IV je komerčně úspěšnější než celá řada filmových blockbusterů či hudebních alb. A přitom náklady na vývoj nebyly zdaleka tak vysoké, jako u těchto médií. Chceme tím říct, že GTA IV je jedinečný pojem a hra, která se rodí jednou za několik let. Zájem o sebe totiž dokáže ospravedlnit i solidní kvalitou. A tak není divu, že se autoři z Rockstar Games rozhodli svět hry rozšířit. Prvním přídavek se jmenuje The Lost and Damned a vypadá hodně slibně.

gta iv

Hlavním hrdinou datadisku už ale není Nico Bellic. To bereme jako dobrou zprávu. Ne snad, že by se nám Nico nelíbil, ale nová krev hře rozhodně neuškodí. Obzvlášť když tak krev patří řízkovi jménem Johny Kleibitz. Johny je motorkářem ve službách slavného (ve hře, nikoliv realitě) motorkářského gangu The Lost, jenž je každému obyvateli Liberty City dobře znám.

Johny nepůsobí nijak mírumilovně - má ostře řezanou tvář, nevybíravou mluvu, ale nedá se říct, že by šlo o bezskrupulózního parchanta. Když mu proniknete trochu pod kůži, zjistíte, že to je docela sympaťák. Navíc je věrný svému kodexu cti a řídí se pravidly gangu. Měl ostatně zaděláno stát se kápem všech svých parťáků. Jeho bráchu Billieho totiž zašili. Jenže Billie se jednoho dne vrátí a začne působit jako neřízená střela. Ještě na oslavě svého návratu se mu podaří zastřelit člena konkurenčního, ale aktuálně spřáteleného gangu Angels of Death. Právě s ním Johny před nedávnem sjednal příměří. To je nyní fuč a hra se tak roztáčí na plné obrátky.

gta iv

Ačkoliv má Johny pochybnosti o Billieho vedení gangu, jelikož se jeho brácha jeví jako blázen spíše než jako čestný motorkář, rozhodne se ho zprvu poslouchat. Ale kdo ví, jak bude příběh pokračovat, a zda náhodou nevypukne bratrovražedná válka.gta iv Přinejmenším na začátku to ale nehrozí a Johny uposlechne rozkazu a vydá se stíhat parťáky zastřeleného motorkáře. The Lost přece nemohou potřebovat, aby to hned rozhlásili svým kamarádům. Sami totiž chtějí využít momentu překvapení k útoku. A tak Johny usedá na svůj bytelný Harley, jednou rukou se chápe řidítek a v druhé třímá brokovnici. Suverénní jízdou pod hráčovým velením stíhá jednoho konkurenta za druhým a střelbou je posílá na věčnost. Ano, ani datadisk se nebrání někdy až přehnané brutalitě. Zároveň ji dokáže karikovat, takže to nepůsobí zase tak vážně. Další mise přímo navazuje. The Lost se rozhodnou konkurenční Angels of Death napadnout a zcela je rozprášit. Celý gang tak usedá na své stroje a za burácivého zvuku projíždí městem. Jízda ve formaci má hned několik důvodů. Kromě toho, že vypadá prostě skvěle a že se cítíte jako člen něčeho většího, stylového, tak je tu i několik přímých efektů. Ty souvisejí s morálkou. Schopnosti členů gangu se totiž rapidně zvětšují tehdy, když jedou ve skupině a mohou se vzájemně povzbuzovat nebo si krýt záda. Nejsou jen rychlejší, ale i schopnější v akci a více vydrží. Jistě, ve hře to může působit trochu nadpřirozeně, ale ve výsledku je to docela dobré zpracování efektu morálky. Když banda konečně dorazí k hlavnímu stanu Angels of Death, hodíte jim do něj spolu s parťáky několik Molotovových koktejlů, což nebohé motorkáře vyžene ven - přímo před hlaveň vašeho kvéru. Co vám budeme povídat - masakr.

gta iv

Jak už je z výše zmíněného patrné, točí se přídavek The Lost and Damned hlavně kolem motorek. A proto je nutné jejich jízdní model zpracovat o poznání lépe než tomu bylo v původní hře.gta iv Ne snad, že bychom s ním byli kdovíjak nespokojení, ale zkrátka působil tak, jako že jen doplňuje jízdní model vozů, což je ostatně v pořádku, protože v GTA IV jsme vždycky jezdili spíše auty. Ale tady se motorky konečně dočkají naprosto stejné péče a můžete se tak těšit na propracovaný pseudo-realistický model chování. Obzvlášť jízda na chopperu má být zpracována tak, aby to byl maximální zážitek i ve virtuálním prostředí. Ostatně, od toho tyto motorky jsou. Ale posadíte se do sedla i mnoha dalších jednostopých strojů, a to mnohem rychlejších. Fajn prvek datadisku je, že se jeho děj bude prolínat s příběhem původní hry. Čas od času tak narazíte na Nica Bellice. Ostatně, veteráni si dobře pamatují, že v originálu se Johny Kleibitz vyskytoval a Nicovi i párkrát pomáhal. Tentokrát si odehrajete několik z těchto misí právě v roli Johnyho a zjistíte, že ho Nico jednou nechal ve štychu, když zdrhnul a Johny musel ujíždět městem, naháněn celým policejním regimentem. Má jít o jednu z nejlepších a nejefektnějších misí. Budete sedět za spolujezdcem a jako anděl zkázy kolem sebe rozsévat výbuchy, střelbu atd. Projedete zkrátka peklem, které na vás poldové připravili.

 

Vypadá to hodně slibně, co tu na nás Rockstar Games připravují. Kromě zhruba dvanáctihodinové singleplayerové linky se můžete těšit i na řadu dalších zábavných multiplayerových módů. Samozřejmě nesmí chybět ani plejáda nových aut, motorek, dalších strojů a bonusů. Působí to zkrátka jako velmi hutný přídavek, který by si žádný fanda originálu neměl nechat ujít.

 

skoleni

Trailer ke hře: