Hlavní navigace

Google zapnul službu passkeys. Ke svému účtu se přihlásíte bez hesla

4. 5. 2023

Sdílet

 Autor: Google
Společnost Google zpřístupnila pro všechny uživatele přihlašování k jejich Google účtu pomocí passkeys (česky přístupových klíčů).

Firma spuštění novinky oznámila na svém blogu.

Přístupové klíče (passkeys) jsou nově uloženy přímo v zařízení (v PC, notebooku či telefonu) a uživatel je odemyká biometrickým potvrzením totožnosti (například otiskem prstu) nebo PINem. Technicky jde vlastně o veřejný a soukromý klíč – ten soukromý je pevně spojen se zařízením a ten veřejný s aplikací či webem, ke kterému se uživatel přihlašuje.

Zabezpečení zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že uživatel při přihlášení prokazuje, že má přístup k zařízení s vytvořeným přístupovým klíčem. Odpadá tak nutnost vytvářet a pamatovat si dostatečně jedinečná hesla a problémy s jejich úniky. Passkeys by tak měly výrazně omezit rizika phishingových útoků nebo úniků hesel (případně uniklé veřejné klíče jsou bez těch soukromých k ničemu). Je ale důležité nevytvářet passkeys jen na zařízeních, která uživatel nemá pod kontrolou.

Uživatelům telefonů s Androidem Google vytvořil přístupové klíče automaticky, na jiných zařízeních si je musí uživatelé vytvořit sami. Vyzkoušet si je můžete zde. Lidé také mají možnost passkeys vůbec nepoužívat. 

Pomocí telefonu je s passkeys možné přihlašovat se také například na počítači, kde ještě přístupový klíč vytvořený není. PC v takovém případě zobrazí uživateli QR kód, který stačí naskenovat foťákem telefonu. 

Cloud23

V případě, že uživatel zařízení s vytvořeným přístupovým klíčem ztratí nebo mu je někdo ukradne, může se k účtu přihlásit z jiného zařízení a passkey v kompromitovaném mobilu či počítači vymazat. 

S přihlašováním bez hesel už pracují také Apple nebo Microsoft.  Možnost pracovat s passkeys oznámil také správce hesel 1Password.

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).