Hlavní navigace

Google i Microsoft přihazují gigabajty

15. 8. 2007

Sdílet

Microsoft navyšuje maximální kapacitu mailových schránek ve snaze překonat Google a jeho Gmail. Gigabajtoví jedlíci se tak u Windows Live Hotmail mohou těšit na 5 GB místo současných 2 GB.

skoleni

Dva druhy lidí potřebují mailové schránky obrovské kapacity - ti, co zásadně nemažou nepotřebné maily a nechávají si schránku zaneřáďěnou a ti, kteří ji využívají jako úložný prostor pro data nejrůznějšího charakteru.


Platí však, že udávaná kapacita schránky se stala jedním z nástrojů marketingového boje poskytovatelů emailových schránek, ať již těch placených či zdarma nabízených. Gmail dává každému uživateli zdarma přibližně 2,8 GB místa - tato hodnota se průběžně mírně mění. Minulý týden začal Google s prodejem extra místa využitelného buď pro Gmail či pro Picasa, což je systém pro veřejnou prezentaci fotografií - elektronické fotoalbum. 6 GB navíc přijde na 20 dolarů ročně.

Microsoft tedy navýšil na gigabajtů pět a za 15 dolarů ročně můžete mít až gigabajtů deset a k tomu extra možnost přeposílat maily z Hotmailu na Gmail či jiný mailový účet. Kdo využívá Hotmail zdarma, ten tuto možnost nemá a mít nebude, to zřejmě s cílem snížit možnost migrace z Hotmailu na Gmail.

Kdo zná Gmail, tak ví, že Google nemá ve zvyku jeho uživatelům vnucovat příliš nápadně a otravně hory reklamy a různých dalších odkazů. To u Hotmailu se hnedle po přihlášení naskytne pod označením „Today“ nabídka novinek a zpráv z portálu MSN. Jako bonus spolu s navýšením kapacity schránky si nyní uživatelé Hotmailu mohou tuto vymoženost vypnout.
Samozřejmě spolu s navýšením velikosti schránky bude vylepšeno i zabezpečení Hotmailu, což se dneska v záplavě spamu a scamu musí. U mailů přibude položka "Report phishing", pomocí které lze ohlásit mail s odkazem na podvodné stránky.

Hotmail by měl být také rychlejší a skladovat nevyžádanou poštu a zachycené spamy déle před jejich automatickým vymazáním.

Je ovšem otázkou, zda i tyto uvedené změny přesvědčí lidi k přechodu na Hotmail. Zvláště v Česku se těší větší popularitě domácí poskytovatelé emailových schránek, popřípadě ze zahraničních Gmail. Sluší se ještě dodat, že Centrum a Seznam nabízejí ve svých schránkách 2GB místa (po zaslání SMS).

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).