Hlavní navigace

Gigabitové čipy pro mobily

1. 5. 2006

Sdílet

Do mobilního telefonu by se již v příštím roce mohlo vejít až dvojnásobné množství fotografií než dosud, pokud...


Do mobilního telefonu by se již v příštím roce mohlo vejít až dvojnásobné množství fotografií než dosud, pokud ovšem bude disponovat NOR flash pamětí nové generace.
Společnost Intel vyvinula tenký paměťový čip, založený na 65nm výrobní technologii, která umožňuje vývojářům uložit až jeden gigabit dat v jedné vrstvě. Stávající 90nm flash verze dokáže uložit stejnou kapacitu dat, avšak na vrstvy dvě.
OEM dodavatelé by nové čipy s kódovým názvem Capulet měli obdržet letos ve čtvrtém čtvrtletí. Intel tvrdí, že to bude zhruba o půl roku dříve, než své modely dodají na trh jeho rivalové Spansion LLC a Samsung.
Konkurenční společnost Samsung oznámila, že začala s masovou výrobou podobných NAND flash pamětí v 70nm měřítku, které poskytnou kapacitu rovněž o velikosti jeden gigabit.

Z karet na hadr


Trápí vás noční můry, v nichž stojíte před nejkrásnější scenérií vašeho života a v klíčovém okamžiku váš fotoaparát hlásí "memory full"? Se zařízením Teac Digi Drive 9-in-1 by se vám mělo spát o něco lépe, neboť budete moci své fotografie přímo v terénu ukládat na přenosný pevný disk bez nutnosti mít po ruce počítač vybavený čtečkou paměťových karet. Stačí jednoduše vložit paměťovou kartu do jednoho ze tří připravených slotů a stisknutím tlačítka Copy okamžitě zahájíte kopírování. Zařízení za tímto účelem vždy vytvoří novou složku, do níž obrázky umístí, aby se zabránilo nechtěnému přepisování dat. Digi Drive (rozměry 78 x 125 x 26 mm) se bude prodávat v několika kapacitách od 40 do 160 GB, podporovány jsou paměťové karty následujících formátů: CF I & II, MD, SM, MS, MS-PRO, SD, Mini-SD a MMC. Zařízení je možné používat i jako klasický přenosný disk (přes USB 2.0), přičemž pod Windows 2000/XP ho lze provozovat dokonce bez ovladačů, pro Windows 98SE bude nutné instalovat software z přiloženého CD. Přístroj vydrží na jedno nabití pracovat asi 2 hodiny, dobíjení baterie trvá zhruba stejnou dobu. Cena byla stanovena na 119 euro za 40GB variantu, což odpovídá částce kolem 3 400 Kč.
Odkaz: www.seznam.cz

Nové tarify pro Eurotel GoEurotel se odhodlal k masivnějším změnám ve struktuře tarifů určených pro předplacené karty Go, celou akci pojmenoval příznačně jako GoRekonstrukce. Od třetího dubna mají zákazníci možnost zvolit si jeden ze tří nových Go tarifů, jmenovitě jde o TXT, MIX a Fajn. První jmenovaný tarif, Go TXT, je zaměřen na uživatele, kteří preferují odesílání zpráv (2 Kč/SMS
a 6,90 Kč/MMS) před voláním (5,90 Kč/min do sítě Eurotelu, 7,40 Kč/min do ostatních sítí). Za výhodnou považujeme možnost aktivace speciálního doplňkového programu (do konce dubna zdarma, poté 35 Kč/týden), díky němuž lze na jedno vybrané telefonní číslo v síti Eurotel odesílat neomezené množství SMS zpráv zdarma. Tato možnost by se mohla hodit zejména zamilovaným párům, rodičům a dětem nebo dalším specifickým skupinám obyvatelstva. Pokračujeme tarifem číslo dvě, jímž je Go Fajn. Ten přináší minutu volání do všech sítí v Česku ve kteroukoliv denní dobu za 5,50 Kč, odeslání SMS přijde na 3,20 Kč, za odchozí "ememesku" zaplatíte 9,50 Kč. Eurotel zákazníkům k tomuto tarifu doporučuje doplněk Víkendová volání zdarma. Jde o balíček víkendového volání v hodnotě 50 Kč, díky kterému lze volat v síti Eurotelu po celý víkend zadarmo. V pořadí již třetím nově představeným tarifem pro předplacené karty Eurotelu je Go MIX. U něj byly ceny rozděleny do dvou kategorií, lišících se podle toho, zda zákazník dobíjí kredit alespoň ve výši 400 Kč měsíčně nebo nikoliv. Pokud kredit navyšujete nepravidelně a pouze o malé částky, nabídne vám operátor minutu volání za 6,30 Kč do vlastní sítě nebo za 7,30 Kč mimo ni, přičemž odeslání SMS vyjde na 2,80. Patříte-li však mezi ty, kdo na svůj předplacený Go účet odesílají pravidelně alespoň 400 Kč každý měsíc, můžete se těšit na zvýhodněné sazby: volání do vlastní sítě za 3,60 Kč/min, do ostatních sítí za 6,80 Kč/min. Odchozí SMS bude účtována položkou 1,40 Kč. Během celého dubna mají uživatelé možnost si všechny nové tarify libovolně vyzkoušet, aniž by museli za přechod mezi nimi platit. S platností od 1. května proběhne první přechod z jednoho tarifu na druhý zdarma, za každou další změnu bude účtován poplatek 95 Kč. Byl obnoven také věrnostní program Go Bod, v rámci něhož mohou zákazníci získat až 40% bonus na dobití. Po bezplatném přihlášení do programu pomocí SMS zprávy ve tvaru "GOBOD P", odeslané na číslo 999220, získávají zákazníci za každé dobití kreditu body (1 Kč = 1 bod). Další body lze získat za svou věrnost Eurotelu. Čím déle používáte svou SIM kartu od Eurotelu a čím více dobíjíte svůj kredit, tím více získáváte věrnostních bodů, jež můžete následující měsíc využít ke zvýhodněnému dobití kreditu.

UMTS na postupu

Slovenský operátor Orange zahájil v polovině března komerční provoz mobilní sítě třetí generace UMTS. V době spuštění bylo signálem této sítě pokryto přibližně 15,5 % slovenské populace, cílem operátora je v průběhu následujících dvanáct měsíců zvýšit toto číslo na hodnotu kolem 43 %. Přístup k novým službám zajišťuje zákazníkům nový typ SIM karty s pamětí 128 KB, kapacitou 250 položek telefonního seznamu a pamětí na 50 SMS. Stěžejní službou sítí třetí generace by měly být videohovory, jež se Orange rozhodl nabízet až do konce roku 2006 za stejnou cenu jako běžné volání. Navíc není třeba provádět žádnou aktivaci, stačí mít k dispozici telefon s podporou UMTS a 3G SIM kartu Orange. Další novinkou, jež by neměla uniknout vaší pozornosti, je možnost sledování televize v mobilním telefonu, kdy si lze vybrat z 10 nabízených programů. Zajímat by vás mohla i technologie video-on-demand (video dle poptávky), což je v podstatě archiv nejrůznějších seriálů, zábavných či zpravodajských relací, z nějž si můžete vybrat to, co vás momentálně zajímá, a prostřednictvím rychlých datových služeb 3G si daný materiál stáhnout do mobilního telefonu. K dispozici je i velmi podobná služba audio-on-demand, jež však místo záznamu obrazového přináší rozličné hudební nahrávky. Změnu by měli zaznamenat i uživatelé tarifů Orange World a Orange Internet, kteří používají 3G telefon a mají 3G SIM kartu. V místech pokrytí signálem UMTS se přenosové rychlosti automaticky zvýší. Maximální teoretická hranice rychlosti UMTS je 384 kb/s, reálně bývá dosahováno asi 250 kb/s. V souvislosti s navýšením rychlosti se mění i politika FUP, jež by měla být nyní pro uživatele příznivější.

Levné kousky z Finska

Nokia představuje trojici jednoduchých a levných telefonů klasické konstrukce, jež zamíří primárně na rozvojové trhy (Asie a Afrika), ale podle českého zastoupení Nokie se mají ve třetím kvartále 2006 objevit i u nás. Pouze nejzákladnějšími funkcemi a černobílým displejem s rozlišením 96 x 68 pixelů je vybavena Nokia 1112 (104 x 44 x x 17 mm, 80 g). Jako přínos u tohoto modelu chápeme alespoň přítomnost paměti na 60 SMS a 200 telefonních čísel, příznivě vypadají i údaje o výdrži na jedno nabití, telefon by měl totiž teoreticky vydržet na příjmu až po dobu 15 dnů. O něco málo lepší parametry se skrývají v přístroji Nokia 2310 (105,4 x 43,9 x 19,05 mm,
85 gramů), jenž disponuje pasivním barevným displejem (96 x 68 obrazových bodů), integrovaným FM rádiem a v neposlední řadě také pamětí na telefonní čísla a SMS se stejnou kapacitou jako výše uvedený model. Zde slibuje výrobce výdrž až 16 dnů standby, za což přístroj vděčí baterii s kapacitou 970 mAh. Jako nejlepší z celé trojice se jeví model 2610 (104 x 43 x 18 mm, 91 g), vybavený displejem s rozlišením 128 x x 128 pixelů, 65 000 barev. Pohled do menu odkryje prostředí Series 40, paměť na 300 kontaktů, podporu zpráv MMS, nechybí dokonce ani poštovní klient. Ceny jednotlivých telefonů se podle našich odhadů budou pohybovat v rozmezí od 1 700 do 2 700 Kč.

Hudební Alcatel

Současná vlna hudebních mobilů hýbe světem a ani Alcatel nechce tento segment zcela opomenout. Proto představil nový model OT-C850, telefon klasické konstrukce, jehož design si lehce pohrává s futuristickými prvky. Použitý displej není v porovnání s dnešní konkurencí úplně špičkový, vyznačuje se schopností odlišit 65 tisíc barev na ploše 176 x 220 pixelů. Na zadní straně zařízení se nachází čočka fotoaparátu s megapixelovým rozlišením. Vnitřní paměť má hodnotu 256 MB, ale výrobce zahrnul i podporu paměťových karet ve formátu microSD. Příjemně nás překvapilo, že telefon bude podporovat i datové přenosy EDGE. Obvyklá příznivá cenová politika Alcatelu nám navíc dává naději, že se přístroj bude pohybovat v dostupných cenových hladinách. Nejsme si však zcela jisti, zda se tento model vůbec objeví v Česku, a to i přes fakt, že Alcatel nedávno ohlásil na český trh návrat.

Důvěryhodný T-Mobile

Z průzkumu provedeného časopisem Readers Digest Výběr na vzorku asi 1 300 domácností vyplynulo, že T-Mobile je v povědomí jeho čtenářů zafixován jako nejdůvěryhodnější mobilní operátor. Za vysoce spolehlivého výrobce mobilních telefonů považují čtenáři tohoto časopisu finskou Nokii.

Hodně ostrá Žiletka

Průzkum agentury Telephia odhalil, že nejprodávanějším mobilním telefonem v Evropě je model Razr od Motoroly. Pro tento telefon se v průběhu prvního kvartálu tohoto roku rozhodlo více než 5,3 milionů zákazníků, což odpovídá asi 6,2 % celého trhu. Největší obliby telefon dosahuje v Itálii, Španělsku a Velké Británii. Druhé místo náleží Nokii 6230(i), jejíž podíl na trhu představuje asi 3,4 %, třetí příčku obsadila opět Nokia, tentokrát však s modelem 6101 (2,6 % trhu). Čtvrté místo připadlo na Samsung D600 (2,2 %) a konečně pátou pozici si srdnatě vybojoval Sony Ericsson K750i (2% podíl na trhu).

10 000 000 x 3G

Skupina mobilních operátorů Vodafone oznámila, že na konci března letošního roku úspěšně překročila hranici 10 milionů uživatelů portálu Live!, který je zaměřen na poskytování mobilních služeb specifických pro sítě třetí generace. Vodafone má po celém světě více než 180 milionů zákazníků, což znamená, že 3Géčka prozatím oslovila přibližně 6 % z nich. Podle dostupných informací se spuštění portálu Vodafone Live! připravuje i u nás, mělo by k němu dojít ve druhém kvartálu letošního roku. Zpočátku bude projekt realizován prostřednictvím datových přenosů GPRS a EDGE. Později, až Vodafone spustí komerční UMTS, se plánuje přechod na klasické 3G technologie.

Eurotel naviguje

Eurotel představuje službu Navigace, jež přináší výhodnou kombinaci mobilního telefonu s kapesním GPS naváděním a navrch přidává i mnoho dalších zajímavých možností. Navigace funguje tak, že mobilní telefon získává údaje o aktuální poloze z kapesního GPS modulu pomocí bezdrátové technologie Bluetooth a na základě této informace dostává od serveru prostřednictvím GSM sítě navigační informace. Veškeré mapové podklady jsou neustále aktualizovány na centrálním navigačním serveru, díky čemuž odpadá nutnost dokupování nových verzí map. Vedle grafické a hlasové navigace mohou být zákazníci neustále informováni o délce zvolené trasy a pravděpodobné době dosažení cíle. K dispozici mají též itinerář cesty s řadou doplňkových informací (jako je např. telefon, internetová adresa, otvírací doba atd.) k jednotlivým bodům zájmu (hotely, letiště, čerpací stanice apod.). Pro větší pohodlí mohou zákazníci při plánování cest využít internetový portál http://navigace.eurotel.cz a veškeré detaily tak přenášet mezi mobilním telefonem a osobním počítačem. Po synchronizaci se tento cíl objeví i v menu mobilního telefonu a usnadní tak navigaci k tomuto bodu. Pokud vás tato služba zaujala, vězte, že kapesní GPS modul je v nabídce Eurotelu k dostání za 2 295 Kč, přičemž cena zahrnuje i bezplatný aplikační software. Pro ty, kteří uvažují o nákupu mobilního telefonu společně s modulem, jsou připraveny tři atraktivní balíčky, jež výhodně kombinují GPS modul s mobilním telefonem (při uzavření dvouleté smlouvy). GPS modul lze v kombinaci s telefonem Sony Ericsson K600i pořídit již za 1 995 Kč, s Nokií 6230i od 2 995 Kč a s telefonem Nokia N70 od 6 995 Kč. Služba Eurotel Navigace je nabízena ve dvou základních tarifech. Měsíční tarif je určen pro paušální zákazníky a stojí 145 Kč pro Česko a 195 Kč pro celou Evropu. Jednodenní tarif mohou využívat zákazníci paušálních i předplacených služeb, jeho cena pro Českou republiku činí 30 Kč, 40 Kč pak pro celou Evropu. Do konce dubna si lze tuto službu vyzkoušet zdarma. Veškeré datové přenosy související se službou, uskutečněné v rámci České republiky, jsou zahrnuty v ceně služby, při využívání služby v zahraničí však zákazníci zaplatí i GPRS roaming. Další informace hledejte na webu www.eurotel.cz/navigace.

Tři balíčky z Eurotelu

V nabídce Eurotelu se na počátku dubna objevila trojice nových balíčků (On a Ona, Rodiče a děti, Práce a rodina) zvýhodněného volání pro nové zákazníky. Jde o jakousi variaci na službu Tandem, rozdílné jsou pouze slevy na hovorném v rámci skupiny, jež tentokrát dosahují až 75 %. Zvýhodnění bude platit po dobu jednoho roku, je možné ho aktivovat do konce května. Pro konkrétní hodnoty slev k jednotlivým tarifům doporučujeme navštívit kompletní ceník služeb na stránkách operátora (www.eurotel.cz).

Web'n'walk s T-Mobile

O popularizaci prohlížení internetového obsahu v mobilním telefonu by se měla postarat nová akce T-Mobile s názvem Web'n'walk. Jde v podstatě o služby, které technicky zdatnější uživatelé používají již dlouho, ale s novým přístupovým rozhraním T-Mobilu by se měly stát dostupnými i pro ty z nás, kteří tolik technického nadání nemají. Plnohodnotný Web'n'walk si pořídí pouze majitelé komunikátorů či smartphonů s vestavěným internetovým prohlížečem, kteří budou mít možnost zobrazení internetových stránek v originální podobě, zapovězena jim nebude ani práce s protokoly POP3 nebo IMAP4. Pro většinu uživatelů ale bude zřejmě zajímavější služba Web'n'walk Light, jež si poradí s většinou dnes běžně dostupných mobilních telefonů s podporou prostředí Java. Za tímto účelem operátor umístil na WAP zdarma ke stažení jednoduchý internetový prohlížeč, v němž budou stránky zobrazeny v optimalizované podobě pro daný typ mobilu. Podobně jako v předchozím případě lze stahovat i e-maily (POP3, IMAP4). Jak jsme uvedli v úvodu, Web'n walk nepřináší nic nového, zdá se být spíše jakousi marketingovou strategií, jejímž úkolem bude naučit uživatele používat výše uvedené služby v hojnější míře.

Vodafone buduje 3G

Síť třetí generace vybudují pro operátora Vodafone společnosti Siemens a Ericsson. Zatímco Siemens dodá kompletní řešení výstavby sítě (např. základnové stanice, kontrolní jednotky, napájení a antény), úkolem Ericssonu bude zabezpečení provozu mikrovlnného radiového systému Mini-Link Traffic Node. Páteřní síť by měla být dokončena v červnu, s plným provozem UMTS se u Vodafonu předběžně počítá do konce letošního roku.

Po třetí minutě pokračujeme

Další zpráva pocházející od Eurotelu hovoří o tom, že se operátor rozhodl prodloužit úspěšnou akci, v rámci níž je volání do vlastní sítě po třetí minutě zdarma, o další dva měsíce. Původně měla tato nabídka platit pouze do konce prosince minulého roku, následně ale došlo k prodloužení do konce letošního března a nynější informace hovoří dokonce o tom, že její platnost vyprší nejdříve na konci května.

Volejte si ve firmě zdarma

Nová služba "VPN firma neomezeně" od Vodafone nabízí firemním zákazníkům volání v rámci firmy zcela zdarma. Až do konce srpna 2006 navíc bez jakéhokoliv měsíčního paušálu, po tomto datu bude účtováno 200 Kč bez DPH za každou SIM kartu. O oblibě VPN volání svědčí fakt, že danou službu využívá více než 70 % firemních zákazníků tohoto operátora. Pozitivní (zejména pro malé a střední firmy) je fakt, že výhod "VPN firma neomezeně" lze využívat i v případě, že používáte ve firmě pouze 2 SIM karty s tarify Naplno od Vodafone (pozor, neplatí pro Rozjezd Naplno).

Rekordní Čína

Největší mobilní operátor v Číně, společnost China Mobile, zaznamenal v únoru letošního roku rekordní zájem o své služby. V průběhu jediného měsíce k operátorovi přišlo těžko uvěřitelných 4,2 milionu nových zákazníků. Z toho byly aktivovány přibližně 4 miliony karet s předplacených programem, ale jen 189 tisíc zákazníků se rozhodlo s operátorem podepsat smlouvu o poskytování tarifu. Celkově pod křídla China Mobile náleží více než 254,92 milionů zákazníků. Zdá se, že neustále rostoucí ekonomický potenciál "probuzeného obra" začíná mít dopad i na poli mobilní komunikace.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).