Hlavní navigace

"Geniální" bezdrát

1. 6. 2007

Sdílet

Genius, obchodní značka čínské společnosti KYE, se vypracovala z výrobce nejlevnějších periferií na významného ...


Genius, obchodní značka čínské společnosti KYE, se vypracovala z výrobce nejlevnějších periferií na významného hráče ve světě komponent. I nadále sice oslovuje zejména ty, kdo hledají spíše nízkou cenu než špičkové materiály či parametry, přesto ale nabízí stále luxusnější a zajímavější doplňky. Do této kategorie patří i multimediální bezdrátová klávesnice LuxeMate 810, určená speciálně pro ovládání systému Windows XP Media Center Edition (nejspíše ale bude podporována i systémy Vista Home a Vista Ultimate).
Základem je klávesnice notebookového formátu ovšem s vyšším zdvihem tlačítek, který se podobá spíše stolním variantám. Numerický blok chybí a funkční klávesy byly spolu s blokem Del/Ins/PgUp/PgDn přesunuty těsně po obvodu vlastní qwerty klávesnice, po stranách ale přibyly dva moduly tvarované pro snazší držení a vybavené množstvím tlačítek, skrolovacím kolečkem a miniaturním joystickem na pravé straně a dalšími tlačítky a ovládáním multimédií na straně levé. Pravá ruka tak ovládá zelené tlačítko start, volby aplikací či modulů Media Center, přepínání celoobrazovkového režimu, tlačítka zpět a více, skrolovací kolečko a směrové šipky a především miniaturní joystick simulující pohyb kurzoru myši. Rukou levou pro změnu můžete ovládnout levé a pravé "myšítko", uspávání PC či podsvícení klávesnice (bohužel jen akrylátového rámu) či ovládání přehrávání a dokonce i nahrávání.
Klávesnice je tvořena třemi moduly (blokem pro levou ruku, vlastní klávesnicí a blokem pro ruku pravou), jež jsou elegantně spojeny průhledným akrylátovým rámem (přes který procházejí nenápadné žilkové vodiče). Bohužel nevýhodou tohoto řešení je, že když klávesnici uchopíte pouze za jeden konec, rám se mezi bočním modulem a klávesnicí nebezpečně prohne rozhodně se nezdá, že by klávesnice byla na něco podobného stavěna, výrobce podle všeho přepokládal, že bude prakticky vždy zvedána obouruč. Bezdrátový RF přenos stačí pro většinu běžných interiéru (se zhruba tří až pětimetrovou vzdáleností nebyly potíže), otázkou ale je, jak dlouho vydrží baterie a zda se s jejich opotřebením dosah nebude rychle zmenšovat. LuxeMate 810 zaslouží jedničku s hvězdičkou za ergonomii a design, jedinou výtku máme k nižší odolnosti, způsobené křehkým akrylátovým rámem. Jako obouruční zařízení sice nedokáže plně nahradit klasické MCE dálkové ovládání, rozhodně se ale jedná o ideální doplněk, chcete li na PC v obývacím pokoji občas brouzdat či psát e-maily navíc za cenu, která je vzhledem k funkcím a výbavě přímo fantastická (doporučená MOC je sice kolem dvou tisíc s DPH, při troše hledání ji ale v e-shopech naleznete za necelých 1 300 Kč s DPH).

Genius LuxeMate 810 USB MCE

Bezdrátová klávesnice pro ovládání Media Center PC. RF technologie 27 MHz.
Design
Ergonomie
Cena
Křehký akrylátový rám
Cena vč. DPH: 1 280 Kč
K testu zapůjčila firma: BGS Levi, a. s. www.bgslevi.cz

Autor článku