Hlavní navigace

GeForce 7300GS

1. 3. 2006

Sdílet

Společnost nVidia představuje nástupce současné low-endové generace grafických čipů, bude jím GeForce 7300GS. Výr...


Společnost nVidia představuje nástupce současné low-endové generace grafických čipů, bude jím GeForce 7300GS. Výrobce nastavil frekvenci GPU u referenčního designu na 550 MHz, paměti poběží na 800 MHz efektivně. Architekturu charakterizují 4 pixel pipelines, 2 renderovací jednotky, šířka paměťové sběrnice 64 bitů a s ní související datová propustnost 6,4 GB/s. Karty bohužel nepodporují zapojení do módu SLi, ale nabídnou možnost aktivace technologie Turbo Cache, jež si vyhradí část systémové paměti pro grafickou kartu (z 256MB karty se pak rázem stává 512MB varianta), což může přinést zajímavé zvýšení výkonu. Ceny by se měly podle našich odhadů pohybovat v rozmezí 2 500-3 500 Kč.-TJi

Nové PanasonicyPanasonic představil pro náš trh určené jednočipové MiniDV kamery Panasonic NV-GS27 a NV-GS37, s 30x optickým zoomem s ohniskovým rozsahem 35,7-1 072 mm (ekvivalent k 35mm filmu). Oba nové přístroje jsou vybaveny kompletně českým menu a nově také kontextovou nápovědu v češtině, která přímo na LCD panelu přístroje vysvětluje, k čemu se jednotlivé funkce používají. Reprodukci barev a čistý obraz zajišťuje technologie Pure Colour Engine LSI, která generuje jasovou složku signálu z RGB. Systém 3D Frame Noise Reduction snižuje hladinu šumu o 30 %. Videokamera NV-GS37 je kompatibilní s USB 2.0 HS (přenosová rychlost až 480 Mb/s), takže ke zkopírování DV záznamu do počítače potřebujete pouze USB kabel, který je součástí základního příslušenství. U modelu GS27 lze přes rozhraní USB přenášet do počítače fotografie, pro střih videa se používá standardní FireWire rozhraní. Oba přístroje je možné používat také jako webové kamery.
Připraveny jsou i tři nové modely DVD videokamer VDR-D300, VDR-D250 a VDR-D150, které jako záznamové médium používají disky DVD-RAM a DVD-R/RW o průměru 8 cm. Nové přístroje nabízejí různé stupně výbavy a uspokojí jak pokročilé amatérské kameramany, tak příležitostné rodinné uživatele, kteří nemají s natáčením videa příliš mnoho zkušeností.
Základní model VDR-D150 je osazen jedním CCD snímačem, objektivem Panasonic a disponuje 30x optickým zoomem. Panasonic VDR-D250 s procesorem Crystal Engine zpracovává R, G, B signály z CCD snímačů po jednotlivých pixelech a kvalitu obrazu by měly zvýšit i filtry pro zpracování šumu. Kamera má objektiv Panasonic s 10x optickým zoomem a umožňuje pořizovat fotografie s rozlišením 2,3 megapixelu.
Nejvyšší model VDR-D300 je určen náročným videoamatérům. Přístroj má objektiv Leica Dicomar, 3CCD systém i optický stabilizátor obrazu. Systém optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. minimalizuje neostrosti, které vznikají v důsledku roztřesené ruky kameramana a lze jej aktivovat i při fotografování. Maximální rozlišení snímků činí 3,1 megapixelu.
Všechny modely jsou vybaveny slotem pro paměťovou kartu SD, na kterou se ukládají fotografie.
Novou řadu digitálních 3CCD videokamer pro rok 2006 představují modely NV-GS500, NV-GS300 a NV-GS280. Jsou vybaveny objektivy Leica Dicomar s optickým stabilizátorem obrazu MEGA O.I.S. (kromě GS180). Novinkou je širokoúhlý LCD panel s úhlopříčkou 2,7 palce (GS500/ GS300/GS280) a také několik funkcí, které šetří baterii videokamery.
Z průzkumu mezi uživateli videokamer totiž vyplynulo, že kameraman často zapomene vypnout nahrávání a přístroj pak dlouhé minuty natáčí vše, co se objeví před objektivem, a plýtvá baterií na zcela nesmyslné záběry země nebo podlahy. Tuto běžnou chybu účinně eliminuje nová funkce ochrany proti natáčení země. Jakmile polohová čidla optického stabilizátoru zjistí, že se kamera nachází v poloze nepřirozené pro natáčení, záznam se automaticky přeruší a kamera se přepne do pohotovostního režimu. V případě potřeby lze samozřejmě tuto funkci vypnout. Úsporu energie přináší také funkce rychlého zapnutí/vypnutí. K uvedení kamery do provozu nyní stačí pouze odklopit LCD panel nebo vysunout hledáček. Jakmile LCD panel sklopíte, videokamera se okamžitě vypne.
Pokud chcete, aby se vaše video podobalo filmům, které se promítají v kině, můžete s NV-GS500 natáčet v režimu Pro-Cinema. "Filmového efektu" je dosaženo tím, že kamera pracuje s neprokládaným obrazem s frekvencí 25 snímků za sekundu (fps). V tomto režimu se rovněž automaticky spustí funkce pro zdůraznění basů a potlačení šumu větru.
Nový kompaktní fotoaparát Lumix DMC-FZ7 je nástupcem superzoomu DMC-FZ5. Nový model FZ7 nabízí optický stabilizátor obrazu Mega O.I.S., kompenzující otřesy ruky při fotografování, a ultrazoom Leica DC (36-432 mm při přepočtu na kinofilm) s rozlišením 6 megapixelů.
Jednou z mnoha technických inovací, jimiž se novinka pyšní, je ovládací joystick, který umožňuje snadné manuální ostření, nastavení expozice a tzv. rychlé menu. Rovněž u LCD panelu došlo k vylepšení je nyní větší (2,5") a poskytuje jasnější obraz i u hůře osvětlených scén. Další inovaci představuje nový akumulátor o kapacitě 710 mAh, s nímž je možné pořídit až 340 snímků na jedno nabití (CIPA standard).
Nový model FZ7 navíc disponuje zvláštním režimem pro nastavení citlivosti až na hodnotu ISO 1600, která umožňuje použití kratších expozičních časů v situacích, které vyžadují zachycení rychle se pohybujících subjektů v horších světelných podmínkách.

Tokijská ohlédnutíŠkolákům skončily prázdniny, vysokoškolákům zkouškové období a obchodníci se chystají vyrukovat se spoustou důvodů, proč začít na jaře utrácet peníze.
On se vždy nějaký vhodný svátek najde a když ne, tak se vyhrabe nějaký náboženský, a přetvoří se k obrazu komerčnímu. Vědí o tom i výrobci, a tak ve zvýšené míře předvádějí své nové a ještě novější elektronické vymoženosti, ať již zcela nové či ty, které nestihli vypustit na vánoční trh. Nu což, budou Velikonoce a tak podobně.
Únor je ve znamení multimédií, kolem toho, jak co nejrychleji a nejlépe zaznamenat a následně přehrát co největší množství obrazu a hudby. Jen ten člověk, kdyby to zvládl všechno zpracovat. Máme tu několik kamkordérů, videokameru, která umí skoro všechno, video přehrávač, který přehraje skoro všechno, a několik vyšperkovaných mobilních telefonů.

Sony HDD Kamkordér

Pohřběte své kazetové videokamery nebo je darujte příbuzným. Sony je plnohodnotný přístroj pro záznam videa, ovšem vybavený pevným diskem. Model DCR-SR100 obsahuje 30GB disk a video nahrává ve formátu MPEG2, a to ve třech kvalitativních úrovních: 9 Mbit/s, 6 Mbit/s a long play mód 3 Mbit/s, což s daným diskem představuje 7 hodin a 20 minut až 20 hodin a 50 minut záznamu, alespoň podle oficiálních údajů. Přenos videa do počítače pro další zpracování se odehraje přes USB 2.0. Počáteční cena je stanovena na 1 150 dolarů.
Odkaz: www.sonystyle.com

Samsung T-DMB Phone

Když loni Samsung představil světu své mobilní telefony podporující digitální televizi, byla spousta fanoušků moderních technologií nadšena, přinejmenším do chvíle, když zjistili, že telefony jsou určeny výhradně pro oblasti s pozemním digitálním vysíláním standardu T-DMB. To se nyní rozšířilo v testovacím režimu i do Německa a Francie, Samsung se tedy rozhodl expandovat s těmito hi-tech telefony i na evropský trh. SGH-P900 má 2,2" obrazovku, otočnou o 90 stupňů do horizontální polohy (i pro sledování videa). P900 umí televizní signál i zaznamenávat. Podporuje dále formáty MPEG4, H.263 a H.264, z hudebních pak MP3, AAC a AACplus. Výbavu tvoří USB, Bluetooth a PictBridge pro podporu přímého tisku. Podrobnosti o datu uvedení a ceně nejsou zatím známy.
Odkaz: www.samsungmobile.com

HDTV Camcorder Sanyo

Dalším novým kamkordérem je Xacti DMX-HD1 společnosti Sanyo, známé zejména výrobou dobíjecích baterií. Výrobek chystaný na konec února ukládá video ve vysokém HD rozlišení 1 280 x 720 a v kódování MPEG4, a to přímo na CD paměťovou kartu, která však není součástí balení. Pravidelní čtenáři jistě vědí, že rozlišení se 720 řádky je tím nižším ze dvou HDTV standardů, vyšší hodnota je 1 080, takže Xacti je sice HD kamkordérem, nicméně na trhu jsou k dostání i ty s vyšším rozlišením záznamu. Nicméně pokud vám jde o velikost, potom tato maličká kamera bude těžko hledat konkurenci, váží pouhých 235 gramů a zvládá 10x optický zoom. Chystaná cena bude 1 040 dolarů.
Odkaz: www.sanyo-dsc.com/products/lineup/dmx_hd1/

Samsung 1GB MMCmicro na trh

Společnost Samsung plánuje během třetího kvartálu zahájit prodej nových paměťových karet MMCmicro o kapacitě 1 GB.
MMCmicro je jedním ze tří nových formátů paměťových karet, navržených pro mobilní telefony a podobná malá přenosná zařízení. Za jeho vývojem stojí hlavně Samsung, konkuruje mu microSD společnosti SanDisk a Memory Stick Micro, vytvořený kooperací Sony a SanDisk. Nové karty jsou logicky menší než současné, aby vyhovovaly nárokům zařízení, pro něž jsou navrženy. Ceny zatím nejsou známy.
Sharp All-in-one Video rekordér
Jestliže se částečně stále pohybujete v minulosti a částečně v budoucnosti, a ne a ne se do ní přehoupnout, může vám pomoci video rekordér Sharp DV-ARV22. Integruje v sobě totiž jak klasickou VHS mechaniku pro přehrávání známých kazet, tak DVD přehrávač. Z obojího lze dále záznam přehrávat na integrovaný 250GB pevný disk. Škoda jen, že přístroj neumí přímo digitalizovat VHS záznam na DVD disky, protože podobné přístroje již na trhu jsou. DV-ARV22 se objeví na pultech obchodů v polovině března za 1 300 dolarů.
Odkaz: www.sharp.co.jp/products/dvarv22

Pantech Music Player telefon

Společnost Pantech se se svým novým mobilním telefonem pokouší o totéž, co v oblasti hudebních přehrávačů dokázal Apple iPod Nano. Pantech IM-U110 obsahuje 1 GB paměti jako alternativu k mikrodiskům, stejně jako iPod Nano, zatímco větší iPod pevný disk má. Telefon přehrává hudbu ve formátech AAC, AAC Plus a samozřejmě MP3, video pak MPE4 a H.264. Bez možnosti fotografovat ve vysokém rozlišení by telefon ani nemohl uspět, proto i tento je vybaven 2Mpix objektivem a technologií PictBridge pro přímý tisk. Přístroj běží v síti CDMA, bude tedy k dispozici v oblastech pokrytých tímto signálem. Cena má být kolem 650 dolarů.
Odkaz: www.pantech.co.kr

Panasonic Multi Media Player

Na první pohled vypadá Panasonic DVD-LX97 jako standardní přenosný DVD přehrávač. Je na něm 9" širokoúhlá LCD obrazovka a mechanika pro čtení optických disků, nicméně již při druhém pohledu odhalíme další charakteristiky, které LX97 vyvyšují nad obyčejný DVD přehrávač. Přístroj přehrává i další typy disků a obsahu, tedy CD, MP3 CD a Video-CD, i audio a video obsah z SD flash karet. Zabudovaný je rovněž přijímač pro příjem chystané japonské mobilní digitální televize a nízkoenergetický FM vysílač, jímž se přenáší audio signál do autorádia. Uváděná cena je 780 dolarů.
Odkaz: www.panasonic.jp/dvdplayer

DélkaVýškaTloušťkaObjem

Memory Stick Micro1512,51,2225
Micro SD15111165
MMCmicro14121,1185
Údaje v milimetrech, objem v mm3
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).