Hlavní navigace

Galerie obrázků a kliparty v Office končí: kde najít náhradu? - 2.díl

28. 1. 2015

Sdílet

 Autor: (c) markus_marb - Fotolia.com
Také jste si oblíbili kliparty, které byly součástí kancelářského balíku Office a ke kterým jste se uchylovali, pokud jste potřebovali zpestřit své dokumenty? Pak je načase se s nimi rozloučit, protože Microsoft se s nimi rozhodl skončit. Ale nebojte se: náhrada existuje!

Už je to tak: Microsoft se rozhodl ukončit podporu a integraci funkce vkládání klipartů do svých produktů kancelářského balíku Office. Tato funkce se tak tedy navždy stává historií této firmy z Redmondu – stejně jako třeba pomocník Office ve tvaru sponky či přehrávač Zune.

 

Předchozí díl

Vyhledávejte obrázky pro volné použití pomocí vyhledávače Bing

Jednoznačně nejlepším řešením pro vyhledávání a vkládání obrázků do dokumentu je současnosti použití internetového vyhledávače Bing Obrázky. Je nám jasné, že internetový vyhledávač Bing nemusí právě patřit mezi vaše nejoblíbenější, ale v současnosti je skutečně docela dobrý, což platí zvláště o vyhledávání fotografií, obrázků a různých uměleckých děl obecně.

Po zadání výrazu pro vyhledávání (bohužel není k dispozici žádná funkce pro automatické navrhování vyhledávaných výrazů) a stisku klávesy Enter se zobrazí zpráva týkající se souborů chráněných autorským právem.

Při standardním nastavení jsou všechny obrázky licencovány pro vaše použití pod licenčními schématy Creative Commons

Standardně internetový vyhledávač Bing zobrazuje obrázky licencované pod licenčním schématem Creative Commons. To znamená, že vlastník těchto obrázků může komukoliv povolit používání, publikování či další šíření bez uplatňování některých nebo všech autorských práv. Možná to bude na první pohled znít poněkud nesmyslně, ale když se nad tím zamyslíte, jedná se velmi podstatnou záležitost, a to zejména tehdy, pokud použijete obrázek pro prezentaci, nebo pokud obrázky použijete v textovém dokumentu, který bude sloužit jako leták či jakýkoliv jiný druh vytištěného dokumentu.

Pokud používáte obrázky chráněné autorským právem, vystavujete se naprosto zbytečně riziku, že vám jednoho dne může dojít nějaký ne právě přívětivý dopis od firmy či kohokoliv jiného, kdo vlastní autorská práva k danému obrázku. Pokud je jen trochu pravděpodobné, že vaše dílo uvidí v nějaké podobě i jiné oči než vaše, pak se v žádném případě nezapomeňte ujistit, že nepoužíváte nic, čím byste se prohřešovali proti autorským právům.

Pro vkládání svých vlastních souborů tu je OneDrive

Pokud patříte mezi fanoušky technologií Microsoftu, pak pravděpodobně používáte pro zálohu svých dokumentů cloudové řešení OneDrive. Pokud tomu tak skutečně je, pak můžete do dokumentů Office integrovat své vlastní obrázky, a to daleko snáze, než prohledáváním složek a souborů v Průzkumníku Windows.

Do dokumentu můžete velmi snadno vložit jakýkoliv obrázek uložený na úložišti OneDrive

Pokud vyberete jako zdroj obrázků OneDrive, bohužel nemáte k dispozici žádný nástroj pro vyhledávání. Namísto toho musíte vystačit s ručním prohledáváním obrázků a složek, které máte v tomto cloudovém úložišti uloženy.

Jakmile naleznete vhodný obrázek, vyberte jej a stiskem tlačítka Vložit jej vložte do dokumentu.

MIF21

 

Pokračování