Hlavní navigace

Funkcemi nabitý král ze Soulu

1. 2. 2006

Sdílet

Flashový MP3 přehrávač M-CODY MX400 výrobek Medianu převyšuje průměr Český trh byl těsně před Vánocemi o...


Flashový MP3 přehrávač M-CODY MX400 výrobek Medianu převyšuje průměr


Český trh byl těsně před Vánocemi obohacen o dalšího výrobce MP3 přehrávačů korejskou společnost Median, vyrábějící tyto přístroje pod značkou M-CODY. V zahraničí má v nabídce už šest kousků, my se zatím dočkali jen jednoho. Přesto není mnoho důvodů k mrzutosti, protože testovaný přehrávač MX400 nám doslova vyrazil dech a pokud jsou ostatní modely stejně kvalitní, máme se opravdu na co těšit.
Distribuce nám dodala čtyřstovku s interní pamětí 512 MB, ale prodává se i žádanější 1GB verze. V průběhu roku by pak ještě měl dorazit model s pamětí o velikosti 2 GB, ale to zatím ještě není jisté. Musíme bohužel zklamat všechny, kteří mají hlouběji do kapsy, protože s 256MB pamětí se na našem trhu tento player nebude prodávat. Námi testovaná půlgigová verze je nabízena v extravagantnějším stříbrnooranžovém provedení, které se nemusí rozhodně všem zalíbit, a proto by měl výrobce určitě připravit více barevných variací. Gigabajtový MX400 je naopak ve velmi elegantní a neutrální černé se stříbrnými prvky.
První věc, jíž vás bezesporu tento přehrávač zaujme, je jeho tvar, kterým připomíná mobilní telefon. V horní části je kvalitní TFT LCD s rozlišením 128 x 160 bodů. Displej je desetiřádkový a zobrazuje 260 tisíc barev. Nelze mu prakticky nic vytknout, protože díky jeho velikosti je orientace v obsahu paměti naprosto bezproblémová a především rychlá. Tlačítka pro ovládání jsou všechna umístěna v dolní části a právě k nim směřuje naše první drobná výtka. Jelikož jsou velmi malá (podlouhlá a úzká), větší prsty s nimi mohou mít problémy.
Při pohledu na vršek přehrávače nás čekalo malé překvapení, protože kromě sluchátkového výstupu a odděleného line-in vstupu je zde ještě infra vysílač. Přehrávač je možné používat i jako dálkový ovladač, ale k tomu až za chvíli. Spodek přístroje skrývá slot pro SD kartu, jejíž pomocí můžete rozšířit paměť. Podle informací výrobce by mělo být možné použít SD až o kapacitě 2 GB. Nešikovné ovšem je, že se karta do slotu nevejde celá a vyčnívá částečně ven.
"Funkcemi nabitý" tak by se dal označit M-CODY MX400, který dokáže přehrávat MP3, WMA, OGG, ASF a lze na něm spouštět i video či prohlížet obrázky a texty. Obsah paměti je zobrazován klasickým stromovým systémem adresářů. Při přehrávání skladby je díky rozměrnému displeji zobrazeno velké množství informací a není tedy potřeba manuálně volit, co chceme o skladbě vědět, jako je tomu u řady jiných přístrojů. Video je samozřejmě před kopírováním do paměti nutné transkódovat. Slouží k tomu jednoduchý program, který filmový soubor o velikosti 700 MB zmenší (záleží na zvolené kvalitě, ale zhruba trojnásobně) za nějakých dvacet minut (záleží na výkonu počítače). Nic není potřeba nastavovat kromě jediné věci: orientace obrazu, který je nutné otočit o 90 stupňů, jinak bude video na displeji nepřirozeně roztažené. Při přehrávání je potom nutné mít přehrávač naležato. Díky velice rychlé paměti a kvalitnímu a hlavně velkému displeji je tento flashový přehrávač jedním z prvních, na kterém z filmu budete opravdu něco mít. Drobnou vadou na kráse je jen to, že po přerušení přehrávání vás přístroj nevrátí zpět do průzkumníka, ale do seznamu videa. Dlouhé podržení tlačítka Menu, kterým se běžně do výpisu adresářů dostanete, nefunguje, a vy musíte nejprve do hlavního menu a zde zvolit položku Music, ze které se lze do file manageru dostat. Zmiňovali jsme se ještě o možnosti zobrazení fotografií. Přehrávač je schopen pracovat se soubory typu JPEG a je možné je prohlížet a současně poslouchat hudbu další drobnost, která potěší. Současně stojí za zmínku, že ani zobrazení fotografie s rozlišením 5 Mpix neznamenalo pro přehrávač žádný problém.
Ve funkční výbavě nechybí ani FM rádio, jednoduchá hra, stopky, nahrávání hlasu a pořizování záznamu z audio vstupu. Výše jsme ještě hovořili o funkci dálkového ovladače. Z českých stránek M-CODY si můžete stáhnout soubory pro jednotlivé výrobce spotřební elektroniky. Je jich opravdu slušná paleta. Poté už jen v přehrávači navolíte remote control, vyberete daný soubor a můžete svůj televizor vypínat, měnit hlasitost či přepínat programy. Přehrávač se v počítači přihlásí jako externí disk a data se do jeho paměti kopírují rychlostí až 9 MB/s. USB konektor je integrovaný v něm, a to v nové úpravě s tloušťkou jen 2 mm.
M-CODY MX400 je opravdovým klenotem mezi MP3 přehrávači a naše nadšené hodnocení je skutečně na místě. Chyby zmíněné v textu se dají rozhodně označit za drobnější, a proto tento přístroj můžeme vřele doporučit všem náročnějším uživatelům.

M-CODY MX400

zajímavý design
kvalitní velký displej
množství funkcí
přehrává plynule video
Cena vč. DPH: 4 790 Kč (512 MB), 5 890 Kč (1 GB)
K testu zapůjčila firma: HBC Europe, s.r.o., www.mcody.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).