Hlavní navigace

Fujitsu Siemens Xi 2550 - když běžný notebook nestačí

19. 5. 2008

Sdílet

Hledáte alternativu k multimediálnímu stolnímu počítači v podobě výkonného notebooku s dobrou cenou? Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550 je v tomto segmentu bezesporu velmi zajímavou volbou.

skoleni

Amilo Xi 2550 patří mezi velmi výkonné přenosné počítače s dobrou cenou a celkově nadstandardní výbavou. Výrobce velký výkon podpořil ve všech směrech, takže ani grafika není slabou stránkou, jak občas bývá zvykem. Srdcem počítače je procesor Intel Core 2 Duo tikající na 2,4 GHz, kterému sekundují 2 GB operační paměti. Grafický výkon má na starosti ATi Radeon HD 2700 s 256 MB GDDR3. Ač notebook není herní sestava, může ji směle suplovat.


Určitou roli při rozhodování může hrát i 17“ LCD displej s nativním rozlišením 1 920 x 1 200, který najde využití nejen při práci s grafikou, ale určitě i v případě HD filmů. Praktická je i fullsize klávesnice s integrovaným NumPadem. Přesto lze vytknout menší kurzorové klávesy, které skutečně fullsize nejsou.
Praktické a zároveň hezky zpracované jsou dotykové funkční klávesy. Ty slouží k jednoduchému a samozřejmě hlavně rychlému ovládání přehrávání či regulaci a ztlumení zvuku. Při dotyku se klávesy modře podsvítí, takže máte hned jasno, jestli byl „dotek“ úspěšný. Nad funkční lištou jsou pak umístěny stavové diody, které díky provedení problikávají i v případě, kdy je víko notebooku uzavřeno. Bohužel z tohoto pohledu chybí popisky, takže si je třeba chvilku zvykat na to, co která dioda znamená.

Zajímavostí, která se vyskytuje i na jiných modelech tohoto výrobce, je funkční tlačítko s obrázkem ventilátorku, které v případě aktivace sníží jeho hlučnost, a to včetně výkonu procesoru i grafické karty. Aktivace úsporného režimu je tak velmi snadná. Notebooku nechybí infračervený port a posuvný jezdec pro aktivaci bezdrátových funkcí. Nabídka portů patří mezi ty lepší. Uživatel může vybírat z 3x USB, Firewire, eSATA, HDMI, S-Video či VGA. S konektivitou by skutečně neměl být problém, a to ani v případě moderních displejů a televizí.

Vzhledem k papírovým specifikacím jsme čekali velmi dobrý výkon – a ten se také testy potvrdil. V oblasti grafického výkonu nabízí Amilo Xi 2550 zatím nejlepší výsledek, který jsme u notebooku naměřili. Nezaostává ani CPU, což se pozitivně projevilo nejen na 3D aplikacích, ale např. i při kódování videa. Jelikož je notebook osazen dvěma disky a je možné využít RAID 0/1, je k dispozici až 500 GB úložného prostoru. Velkou pochvalu zaslouží v případě tohoto modelu také Blu-ray mechanika, která zpřístupňuje HD filmy a umožňuje snadnou zálohu dat na optická média. Nechybí samozřejmě ani Wi-Fi či Bluetooth nebo dálkové ovládání pro multimediální přehrávač.

Verdikt
Hledáte výkonný multimediální počítač pro zábavu i práci? Pak Amilo Xi 2550 nabízí optimální volbu v podání vysokého výkonu v každém ohledu i slušný úložný prostor ve formě dvou interních disků. Jedinou nevýhodou je velikost a váha (4 kg), která ovšem v kategorii desktop replacement není překvapující.

- - Adam Nosek