Hlavní navigace

Fujifilm FinePix F200EXR se speciálním snímačem

29. 3. 2009

Sdílet

Fujifilm FinePix F200EXR je skutečně zajímavý digitální fotoaparát, a to hned z několika hledisek. Jeho nový snímač Super CCD EXR nabídne totiž vysoké rozlišení, nízký šum a zároveň velký dynamický rozsah.

Fujifilm FinePix F200EXR

 

skoleni

Zmíněný čip umí exponovat snímky hned ve třech režimech. Pokud si vyberete program High Resolution, tak pořídíte snímky v maximálním dvanáctimegapixelovém rozlišení. V režimu Vysoké citlivosti se exponují fotografie pouze v šestimegapixelovém rozlišení (přičemž světelná informace ze dvou buněk se spojí do jedné).

Fujifilm FinePix F200EXRNejzajímavější je ovšem poslední režim (Wide Dynamic Range), kdy polovina buněk (přibližně 6 milionů) snímá s vyšší citlivostí ISO a druhá polovina s nižší citlivostí. Oba zmíněné procesy probíhají současně, takže výsledné snímky by měly být skutečně dobře prokresleny jak ve velmi světlých částech snímku, tak i ve tmavých oblastech. Tento flexibilní snímač je navíc stabilizovaný, protože model je vybaven mechanickou stabilizací obrazu.

Co se citlivosti týče, tak v plném rozlišení lze nastavit ISO až na hodnotu 3200, v třímegapixelovém rozlišení je dostupná ISO 6400, a dokonce i ISO 12800 (!). Novinka dále umožňuje manuálně nastavit jednotlivé parametry expozice, z prioritních režimů je ovšem přítomen pouze režim s prioritou clony. Kvalitní je i optika: širokoúhlý objektiv Fujinon poskytuje až pětinásobné optické přiblížení, přičemž nejkratší ohnisko je 28 milimetrů. V režimu Makro lze zaostřit z pěti centimetrů. Na zadní straně modelu najdete velký třípalcový LCD displej. Pořízená data se ukládají buď do vnitřní paměti (cca 48 MB), nebo na externí xD karty nebo SD/SDHC karty - duální slot umožňuje použití obou karet najednou.