Hlavní navigace

Freeware pro váš počítač - 22. týden

28. 5. 2007

Sdílet

Jaké programy zdarma si můžete stáhnout tentokrát? Banshee Screamer Alarm, se kterým nezaspíte ani nezmeškáte schůzku, EditPad, který nahrazuje Zápisník v operačním systému a GoFTP pro přenos souborů

skoleni

Banshee Screamer Alarm jsou digitální hodiny s budíkem, určené pro uživatele, kteří chtějí být buzeni nebo v určitou dobu upozorňováni na důležitou akci či povinnost a kteří hlavně potřebují mít při práci u počítače na monitoru viditelně na očích zobrazený aktuální čas a nevyhovuje jim miniaturní nenápadné provedení hodin v rohu systémové lišty Windows. Výhodou Screamer Alarmu je, že uživatel může panel s hodinami přesouvat po ploše monitoru podle momentální potřeby a hlavně si může nastavit velikost panelu. Ta je umožněna ve třech hodnotách: malá, střední, velká. Volba Velká uspokojí, doufám, představy uživatelů o dostatečné velikosti zobrazení.
Screamer Alarm je velice jednoduchý jak provedením, tak z hlediska ovládání, takže jej zvládne i počítačový začátečník. Čas hodin přebírá ze systému, takže není třeba nic nastavovat. Zůstane vám jen volba formátu zobrazení, a sice 12- nebo 24hodinového. Doplňkovou možností je volba tzv. skinu, tedy vzhledu panelu hodin, volit lze z pěti připravených skinů.

Nastavení alarmu. Ve Screamer Alarmu můžete definovat až 99 samostatných alarmů (časů), které mohou být nastaveny pro libovolné dny v týdnu. To umožní třeba nastavení, že vás Screamer Alarm bude budit v pondělí v 5:00, v úterý a ve středu v 6:30, ve čtvrtek v 7:30, v pátek, v sobotu a v neděli vůbec. Pro zvukovou signalizaci alarmu (buzení) můžete vybrat z několika typů zvuků, od zvukového souboru, který máte nahraný na počítači nebo na CD, přes rádio až po pípnutí systému. Screamer Alarm však umí také v nastavený čas spustit určitou aplikaci nebo otevřít určitý soubor. Spustit alarm kdykoli, třeba jako test, lze stiskem klávesy T. K deaktivaci či opětné aktivaci alarmu je třeba kliknout na popisku Wake na panelu. Červená kontrolka v pravém dolním rohu displeje zobrazuje aktuální stav alarmu.

Snooze. Screamer Alarm je vybaven funkcí Snooze, která po určitém čase buzení zopakuje. Režim Snooze se automaticky aktivuje pouhým stiskem tlačítka myši (lhostejno, kam kurzor myši ukazuje) nebo stiskem libovolné klávesy na klávesnici, jíž zastavíte alarm. Popiska Snooze na panelu hodin začne blikat a buzení se znovu rozezní za dobu, kterou jste předtím nastavili v režimu nastavení alarmu. Nechcete-li, aby Screamer Alarm buzení opakoval, vypněte režim Snooze kliknutím na blikající popisku Snooze.

Ochrana zvukové signalizace. Screamer Alarm je chytře navržen tak, aby vždy vydal nějaký zvuk, jestliže nadešel čas alarmu, a zvuk, tedy zvukový soubor, který jste pro aktuální alarm vybrali, není k dispozici. To se může stát např. tehdy, jestliže jste vybrali zvuk z CD a cédéčko jste zapomněli do počítače vložit. Jestliže selžou všechny pokusy Screamer Alarmu o přehrání zvuků, které jste určili, použije výchozí hardwarové pípnutí vašeho počítače.

Automatická synchronizace času. Systémové hodiny a potažmo hodiny Screamer Alarmu mohou být korigovány internetovým serverem s přesným časem, který vyberete v obecných nastavení programu.

Screamer Alarm je vybaven dalšími časoměrnými funkcemi, a sice stopkami a tzv. minutkou. Pro zobrazovací jazyk můžete vybrat z 22 jazyků a - světe, div se - čeština je mezi nimi! Sice nevalné úrovně a pocházející zřejmě ze starší verze, protože místy překlad chybí, ale přece. Avšak každý uživatel, který má trochu trpělivosti, si může překlad snadno a rychle upravit podle svých představ nebo zhotovit překlad nový, protože Screamer Alarm umožňuje editaci překladu přímo v programu (v obecných nastaveních), takže k tomu třeba není externí překladový editor.

 • Jméno: Banshee Screamer Alarm
 • Verze: 2.55
 • Systém: Win ME/NT/2000/XP
 • Licence: Freeware
 • Cena: Zdarma
 • Zkušební doba: Neomezeno
 • Domovská stránka: www.hanovsolutions.com

Stáhnout soubor

EditPad thajské firmy Just Great Software je textový editor, jehož účelem je nahradit jednoduchý Zápisník operačního systému Windows. Hned v úvodu však musím upozornit, že není vhodný pro prohlížení a editaci dokumentů MS Wordu, s nimiž není kompatibilní. Je určen pro práci s textovými formáty ANSI, ASCII, Unicode, Unix a Mac. Podporuje všechny kódové stránky Windows a ISO-8859, DOS, KOI8 a EBCDIC, podporuje dokonce dvoubajtové znakové systémy (DBCS), což umožní pracovat i s texty psanými ve východoasijských jazycích (čínština, japonština, korejština) tak, jako by to byly texty evropských jazyků.
Různé úlohy vyžadují různé nástroje. Při vyvíjení softwaru nebo vytváření internetových stránek potřebujete, aby se zvýrazňovala syntaxe, text se automaticky odsazoval, číslovaly se řádky apod. Ve většině pokročilých textových editorů určených pro programátory lze používat pouze neproporcionální fonty a chybí v nich schopnost zalamovat slova na konci řádek nebo je tato schopnost limitovaná. Když píšete dopis, potřebujete zase dlouhé odstavce s automatickým zalamováním textu, chcete používat proporcionální písmo, text bohatě formátovat a stylizovat. Potřebujete-li editor, který nabídne všechny tyto prostředky pro editaci textu, je právě EditPad vhodným řešením.

O tom, že EditPad je kvalitní editor, svědčí řada funkcí a vlastností, jimiž je vybaven: dokáže otevřít více souborů najednou, bez ohledu na jejich velikost a počet znaků na řádek, dokonce může být sám otevřen v několika instancích najednou (příkazem View/New editor). Každý otevřený soubor je zastoupen vlastní záložkou s názvem souboru a připojenou ikonou, přičemž lištu záložek můžete umístit k horní nebo k dolní hraně editačního okna. V otevřených souborech můžete vyhledávat a nahrazovat text, výborný je neomezený zpětný krok Undo a Redo a možnost udržet okno EditPadu "stále nahoře". Dokáže uložit výběr textu jako nový soubor, vložit jiný soubor do aktuálního textu, můžete nastavit zalamování řádků, číslování řádek a automatické odsazování víceřádkového textu. Lze specifikovat různá nastavení pro tisk: font, okraje, záhlaví, zápatí atd., s možností okamžitého náhledu před tiskem. Pokud zavřete neuložený soubor, EditPad vás buď upozorní, nebo automaticky soubor uloží podle vašich přednastavených dispozic. Pro ty, kdo si rádi upravují vzhled programů k obrazu svému, mám dobrou zprávu: v EditPadu je to možné! Vybrat lze barvy, zobrazovací font, velikost písma, barevnost syntaxe html a ostatních kódů, textový kurzor můžete zviditelnit změnou jeho velikosti, barvy a blikáním.

V nabídce Reopen najdete seznam 16 souborů, které byly naposledy otevřeny. Mnoho nastavení může být provedeno pro typ souboru. EditPad Pro přichází s různými předefinovanými typy souboru, můžete také definovat vaše vlastní typy, které budou zařazeny do filtrace při jejich otevírání a ukládání. Instalaci a odinstalaci programu můžete usnadnit a urychlit, zapnete-li hned na počátku instalační procedury volbu Bez dalších dotazů. EditPad můžete nastavit tak, že umístí programovou ikonu do systémové lišty. Tak získáte snadný a rychlý přístup k EditPadu, bez potřeby nechat jej běžet po celou dobu vaší práce s počítačem.

Za 39,95 euro obdržíte pokročilou verzi programu EditPad Pro, splňující opravdu náročné požadavky profesionálních uživatelů. S_verzí Pro získáte navíc spoustu možností v obecných nastavení programu, uživatelské nastavení vzhledu tabulačních záložek, kontrolu pravopisu, číslování nejen řádek, ale i sloupců, možnost práce s_bloky textů (přesouvání, odsazování, duplikace a ukládání bloků, pokročilá funkce Code Folding, která umožňuje blok sbalit a opět rozbalit, podobně jako složky), práce s projekty, práce se záložkami, možnost editace zdrojových kódů s barevným zvýrazněním syntaxe, navigace mezi soubory, editace souborů na vzdálených serverech prostřednictvím FTP, hledání a nahrazování rozšířené o tzv. regular expressions (zástupné znaky), konverze mezi DOS/Windows/UNIX a ANSI/Unicode, formátování tagů a částí zdrojového kódu (code snippets), ukládání a nové použití standardních frází, hexadecimální režim, mapu znaků, měřítko, rozšířenou systémovou schránku, statistiky, třídění, porovnání souborů - a to jsem samozřejmě zdaleka nevyjmenoval všechny funkce a možnosti verze Pro.

 • Jméno: EditPad Lite
 • Verze: 6.2.2
 • Systém: Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista
 • Licence: Freeware
 • Cena: Zdarma
 • Zkušební doba: Neomezeno
 • Domovská stránka: www.jgsoft.com

Stáhnout soubor

GoFTP je tzv. FTP klient. Tak se říká programům, které zajišťují přenos souborů mezi lokálním počítačem a vzdáleným serverem na bázi protokolu FTP (File Transfer Protocol). Má všechny funkce a vlastnosti, které jsou potřeba ke spolehlivému přenosu, je navíc doplněný řadou pokročilých rysů, jež GoFTP řadí mezi nejlepší FTP klienty na trhu. Jednou z nejsilnějších stránek programu je jeho cena: je zadarmo! Pouze organizace s více než padesáti zaměstnanci musejí za program zaplatit. Přestože je GoFTP úplně zdarma, neotravuje žádnými hláškami nebo reklamou.
GoFTP se uspořádáním pracovního prostoru neodlišuje od běžných FTP klientů: dvě okna vedle sebe, jedno okno zobrazuje obsah vybrané složky lokálního počítače, druhé po připojení obsah složky na vzdáleném serveru. Při manipulaci se soubory v obou oknech je samozřejmostí technika Drag and Drop.

V GoFTP můžete používat funkci zv. fronta, která slouží pro oba směry přenosu, tedy upload i download. Pro ty, kteří se s tímto pojmem dosud nesetkali, vysvětlíme, že se jedná o přípravu souborů vybraných pro přenos. Vybrané sobory neodešlete na server, ale řadíte je do virtuální fronty (jejich názvy se shromažďují ve zvláštním okně), do které můžete další soubory přidávat nebo naopak odebírat a můžete i určovat jejich pořadí ve frontě. Nakonec příkazem pro přenos souborů provedete jejich upload či download do určeného umístění a okno fronty se vyprázdní.

Z pokročilých vlastností programu stojí za zmínku schopnost navázat a pokračovat v přerušeném stahování či nahrávání na server, systém (Keep Alive) schopný udržovat spojení mezi lokálním počítačem a vzdáleným serverem, zabezpečené připojení SSL, podpora SFTP, podpora SOCKS4/5 a HTTP1.1 Proxy i podpora firewallu, možnost vytváření uživatelských příkazů. K zahození není ani schopnost průběžné komprimace souborů.

GoFTP umožňuje začlenění do vašeho HTML editoru, což může být vítaná informace pro uživatele, kteří používají HTML editor nevybavený FTP klientem. Autoři tvrdí, že jejich program pracuje ve srovnání s podobnými FTP klienty o 314 % rychleji. Tuto schopnost přisuzují technologii Buffer Overstuffing. Prostě si budete muset GoFTP nainstalovat, abyste mohli toto tvrzení ověřit!

 • Jméno: GoFTP
 • Verze: 2.8.8.7
 • Systém: Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista
 • Licence: Freeware
 • Cena: Zdarma
 • Zkušební doba: Neomezeno
 • Domovská stránka: www.goftp.com

Stáhnout soubor
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).