Hlavní navigace

Fotografie nového Radeonu HD3870X2

9. 1. 2008

Sdílet

Na internetu se objevily další fotografie nového ATI Radeonu HD3870X2 od AMD. Jedná se o dvoučipovou verzi Radeonu HD3870. Jak vlastně vypadá a čím se liší od konkurenční GeForce 9800GX2?

Dvoučipovou verzi Radeonu HD3870 (kódové označení RV680) je zamýšlena jako přímá konkurence nejvýkonnějším kartám nVidia, nejnověji proti GeForce 9800GX2, což jsou dvě grafické karty spojené dohromady (celé karty, ne jen dva grafické čipy jako i HD3870X2). Nyní se na internetu objevily fotografie Radeonu HD3870X2. Pojďme se na něj podívat.

Hned na první pohled vás jistě překvapí dva samotné chladiče na kartě (ty jsou podle designu zřejmě z dílen Zalmanu, karta kterou na fotkách vidíte je od společnosti Unika). AMD se totiž rozhodlo jít trochu jinou cestou než nVidia. Zatímco nVidia zvolila slepení dvou samotných karet do jedné (v GeForce 9800GX2 jsou fyzicky přítomny dvě desky tištěných spojů), AMD se vydalo cestou integrace dvou čipů RV670 na jedno PCB. Výsledek bude ale samozřejmě stejný, karta se bude chovat jako Crossfire se všemi plusy a mínusy, na druhou stranu by to mohlo být levnější jak pro výrobce, tak pro zákazníky.

Další pozoruhodnou věcí je absence jakéhokoliv chlazení pamětí, což je ale nejspíše jen volba výrobce, referenční model AMD bude mít velmi pravděpodobně paměti chlazené.

Možná jste se při prvním pohledu na kartu zděsili její velikosti. Můžeme vás však uklidnit, že karta svou velikostí nepřekonává dnešní highendové modely, je přibližně stejně dlouhá jako stará verze GeForce 8800GTS, chlazení od Unika je dvouslotové.

Přesné frekvence karty jsou zatím neznámé, z těch známých jsou, stejně jako u Radeonu HD3870, 256-bitová paměťová sběrnice pro každé jádro a 512MB grafické paměti. Jakmile se objeví další údaje, budeme vás ihned informovat.

- - Tomáš Šulc

UI21