Hlavní navigace

Formát HD DVD oficiálně skončil

30. 3. 2008

Sdílet

Ačkoliv Toshiba oznámila konec vývoje optických disků HD DVD již před měsícem, teprve tento pátek bylo rozpuštěno uskupení HD DVD Promotional Group, a HD DVD se tak se tak oficiálně odebralo na věčnost.

HD DVD Promotional Group bylo uskupení, které zastřešovalo všechny firmy jakýmkoliv způsobem se podílející na vývoji těchto optických disků, popřípadě které HD DVD mechaniky montovaly do svých produktů. Kromě firem jako NEC, Toshiba či Microsoft sem například patřilo i Lenovo, Canon a spousta dalších (celkem 61 hlavních a 72 vedlejších členů, ti druzí si nechali otevřená vrátka pro podporu obou formátů).

A protože se o HD DVD bude od tohoto týdne nadále mluvit pouze v minulém čase, je myslím ta správná chvíle se podívat, co vše nám HD DVD přineslo a zda bude na co vzpomínat.
Optické disky HD DVD byly vyvinuty DVD Forem, což bylo uskupení zastřešující vývoj klasických DVD. HD DVD se logicky mělo stát nástupcem DVD. Na vývoji těchto disků se největší mírou podílela Toshiba. Startovním dnem D se stal 31. březen roku 2006, kdy firma uvedla na trh v Japonsku svůj první HD DVD přehrávač za cenu $934 (tehdy okolo 20000Kč).

Ze začátku se HD DVD ve válce formátů dařilo (mimochodem, Blu-ray je na trhu od 20. června 2006). Prodeje pomaličku, ale jistě rostly a ani o filmy nebyla nouze (těch na HD DVD vyšlo téměř 500). Časem Microsoft vydal HD DVD mechaniku pro svoji konzoli Xbox 360 (což byla podle mnohých osudová chyba, implantace do konzole by byla lepší volba) a i filmová studia, která byla ve válce důležitá, měla HD DVD v oblibě.

Nečekaný zvrat nastal až 4. ledna tohoto roku, kdy filmová studia Warner Bros oznámila, že počátkem června 2008 končí s podporou HD DVD a přecházejí pod Blu-ray. Co opravdu stálo za tímto krokem, jsme se dodnes nedozvěděli. To byla pro HD DVD velká rána, nikoliv však smrtelná.

Postupně totiž začaly HD DVD opouštět další a další studia a v této fázi nastal onen zvrat. Kromě studií se totiž přidal například i řetězec Wal-Mart, který oznámil, že nadále nebude prodávat HD DVD mechaniky, nebo videopůjčovna Netflix přestala půjčovat filmy na HD DVD.

Kvůli tomu prudce klesly prodeje HD DVD, a i přestože se Toshiba pokusila situaci zachránit obří vlnou slev. Nezbylo jí nic jiného, než 19. února tohoto roku jménem celého HD DVD Promotional Group oznámit konec HD DVD, konec jednoho velkého plánu několika společností.

Tento pátek byl pouze oficiálním rozloučením se s jedním velkým snem, který se nevydařil. Vzpomínejte proto na HD DVD v dobrém.

- - Tomáš Šulc