Hlavní navigace

Flash Spring

1. 3. 2008

Sdílet

Internet je dnes jedním z nejdůležitějších (ne-li tím nejdůležitějším) informačním médiem – firma, kter...


Internet je dnes jedním z nejdůležitějších (ne-li tím nejdůležitějším) informačním médiem – firma, která není vidět na internetu, jako by nebyla. Avšak udělat kvalitní prezentaci pro internet není nic jednoduchého ani levného. Dnes si představíme jeden velmi šikovný nástroj, jenž dokáže přeměnit jakoukoli prezentaci v MS PowerPointu verze 2003 na kvalitní interaktivní flashovou prezentaci, kterou můžete okamžitě umístit na váš webový server – a to vše tak, že to zvládne i naprostý laik. Ukážeme si jak…

INSTALACE

? Stiskněte tlačítko Next a vyberte možnost I accept the agreement, pokračujte tlačítkem Next.
? Klepněte na tlačítka Next, Install, Finish.
? Po dokončení instalace vás program přivítá úvodním oknem a zároveň otevře okno webového prohlížeče pro nainstalování nezbytného Adobe Flash Playeru.


Instalace Adobe Flash Playeru:
? Otevře se webová stránka.
? Zaškrtněte volbu I agree to the Adobe Flash Player Terms of Service.
? Klepněte na .
? Na další stránce je třeba klepnout na žlutý řádek a vybrat možnost Nainstalovat ovládací prvek ActiveX.

? Objeví se dialogové okno , kde klepněte na Nainstalovat… a je to hotovo.

Program Flash Spring vlastně nemá žádné hlavní okno – to, které se otevře po instalaci, je jen rozcestník, volba Run PowerPoint spustí MS PowerPoint, volba Quick Tour zase zobrazí prezentaci o Flash Springu (vytvořenou pomocí Flash Springu). Takže můžete toto okno s klidem uzavřít.

Nejjednodušší a nejpřímější způsob, jak z aktuálně otevřené prezentace udělat prezentaci flashovou (internetovou), je využít lištu Flash Spring v PowerPointu.

? Otevřete prezentaci v PowerPointu.
? Na liště klepněte na Publish.
? Pojmenujte prezentaci (do vstupního pole Presentation title:). Pamatujte na to, že pokud budete chtít umístit tuto prezentaci na internet, bylo by vhodné ve jméně nepoužívat diakritiku a mezery, nejlépe jen základní malá písmena a znak „_“ – např. informace_o_firme.
? Zvolte umístění, kam chcete flashovou prezentaci uložit, klepnutím na (jako výchozí je nastavena složka Presentations ve vašich Dokumentech).
? Stiskněte tlačítko Publish.
? Do vámi zvoleného umístění se vygenerují dva soubory – jeden s vámi zadaným jménem a příponou SWF (to je samotná flashová prezentace), a soubor index.html, který pro prezentaci vytváří obal – jakousi nástěnku, na které prezentace visí. Pokud tyto dva soubory přenesete do složky na webový server, dáte tím okamžitě prezentaci k dispozici celé internetové komunitě.

Flash Spring umí sám umístit vygenerovanou prezentaci na webový server – musíte se jen po stisknutí Publish přepnout do sekce WEB a po stisknutí definovat údaje o FTP serveru (a o umístění prezentace na serveru). Tyto údaje by vám měl sdělit správce sítě nebo poskytovatel prostoru na webovém serveru.

Projděte si i další sekce v nastavení – máte tak možnost přizpůsobit výslednou prezentaci vašim představám. Zde jsou ty nejzajímavější volby:
? Nastavení barvy prezentační aplikace: sekce Publish, tlačítko Customize.
? Velikost prezentace: sekce Settings, Size (Width = šířka, Height = výška, Scale = zvětšení).
? Rychlost přecházení mezi stránkami: sekce Settings, Timing > Default Slide duration.
? Opakování prezentace dokola (nekonečná smyčka): sekce Settings, Navigation settings > Loop presentation.
? Úroveň komprese objektů (obrázků, zvuku, videa): sekce Compression, čím nižší kvalita, tím menší výsledný soubor.
? Informace o vás: v sekci Presenter zaškrtněte Add presenter a poté můžete zadat informace o vás (případně včetně fotografie). Tyto informace budou potom dostupné ve výsledné flashové prezentaci.

Tato verze programu Flash Spring je určena pro převod powerpointových prezentací z verze MS Office 2003. S novějšími verzemi PowerPointu si sice také poradí, avšak kvalita výstupu už nebude 100%.

JAK PŘIDAT ZVUK

Flashovou prezentaci můžete mít podbarvenu i zvuky či melodií. Není to vůbec nic těžkého.

? Na liště Flash Spring v PowerPointu klepněte na Audio.
? Objeví se seznam jednotlivých listů prezentace – každému z nich můžete přiřadit zvuk (formát WAV nebo MP3).
– Vyberte si slide a klepněte do sloupce Audio file.
– Po klepnutí se objeví v řádku tlačítko , pomocí něhož najděte a vyberte soubor se zvukem.
? Můžete také nastavit podkladovou melodii pro celou prezentaci. Zaškrtněte Background Audio for Presentation a klepnutím na vyberte melodii. Zaškrtnutí volby Loop způsobí, že melodie bude přehrávána stále dokola.

Chcete-li, aby prezentace přecházela automaticky na další stránku (aby nebylo nutné manuálně klepat pro přechod na další stránku), stačí u patřičné stránky zaškrtnout Auto change nebo tuto volbu nastavit pro celou prezentaci zaškrtnutím Change all slides automaticaly.

Pokud se na některé stránce chcete zdržet déle, změňte hodnotu ve sloupci Slide time – tato hodnota je v sekundách.

ZÁVĚR

PowerPoint je poměrně rozšířený nástroj, pomocí něhož dokáže i laik vytvořit zajímavý dokument. S programem Flash Spring roste jeho užitečnost druhou mocninou. Rázem tu máme možnost, jak rychle a elegantně vytvořit interaktivní prezentaci, kterou můžete umístit na web – ať budete prezentovat výrobky firmy, svoji kapelu, nejnovější vynález nebo sbírku rodinných fotografií.

AKCE

Pro čtenáře PC Worldu jsme připravili následující akci: do 1. 5. 2008 máte možnost zakoupit program FlashSpring Pro 2.2 s 20% slevou. Při nákupu na stránce http://www.sw.cz/flash-spring-pro-2/ jen vložte kód SWCZ8FL2 do kolonky pro slevový kupón a cena bude o zmiňovaných 20?% snížena. 8 0081/XXX ?