Hlavní navigace

Firefox je stále bezpečnější než Internet Explorer

22. 3. 2007

Sdílet

Mozilla Firefox měl ve druhé polovině roku 2006 o 26% méně bezpečnostních děr než je tomu u jeho hlavního konkurenta Microsoft Internet Explorer. Plyne to z analýzy společnosti Symantec, která vyvíjí zejména programy k zabezpečení osobních počítačů.

webcast_aruba


Konkrétně bylo v období od srpna do prosince odhaleno ve Firefoxu 40 trhlin v bezpečnosti, u IE dosáhl tento počet 54. Po čtyřech chybách se objevilo u prohlížečů Opera a Safari (prohlížeč Apple v operačním systému Mac OS X).

Údaje za celý rok jsou ovšem vyrovnanější, Firefox ukázal 87 nedostatků a IE 92. Vývoj v čase zase nahrává Firefoxu, tento open-source prohlížeč měl ve druhé polovině roku o 15% méně zranitelných míst, IE naopak o 42% víc. Známou slabostí Internet Exploreru je jeho propojení s celým systémem Windows, skrze něj lze velmi snadno zasáhnout důležité části operačního systému, což jen přidává na snaze tvůrců škodlivých programů najít a využít trhliny v IE.

Vzhledem k otevřené povaze Firefoxu jsou chyby v něm často nalezeny dříve uživateli či programátory než útočníky, jeho autoři také vydávají opravné patche pětkrát rychleji než tomu činí Microsoft u svého produktu. Na vzorku 26 chyb se ukazuje, že doba od odhalení chyby po její opravení jsou u Firefoxu dva dny, u IE to bylo u 15 chyb v průměru dní deset.

Zdá se, že je nepřímá úměra mezi rozšířeností webového prohlížeče a snahou o nalezení bezpečnostních chyb v něm. Nejbezpečnější Opera a Safari používají 0,79%, resp. 4,9% uživatelů, Firefox 14,2% a Internet Explorer 79,1%. Toto jsou data společnosti Symantec, nutno zdůraznit, že se mohou výzkum od výzkumu lišit až o několik desítek procent (v absolutním vyjádření), také regionální rozdíly jsou značné, například Opera je mnohonásobně více využívána v některých státech střední a východní Evropy.

Grafika: medianima.com

- - Alexandr Radecký