Hlavní navigace

Fire Captain

20. 8. 2005

Sdílet

Tomáš už od mladých let toužil být požárníkem! Požáry potají zakládal, a pak je s radostí hasil. Proto není divu, že po nedávno vydané strategické simulaci skočil jak namydlený blesk a byl s ní nadmíru spokojen.

Často lidská hloupost či neopatrnost způsobí katastrofu. Odhozená hořící zápalka či cigareta může znamenat v určitý okamžik velký malér. Uvědomíme si někdy, že díky takovým malichernostem vyjíždějí hasičské týmy k požáru, při jehož hašení riskují své životy? Zkuste si na vlastní kůži, jak chutná zápolení s běsnícími plameny a jak těžký je denní chleba hasiče, který pravidelně nasazuje svůj život za ten náš.Rok s rokem se sešel a do českého herního světa přichází pokračování strategie Fire Department, kterou jsme recenzovali v čísle 54/2003. Nový a o dost líbivější následovník se ukrývá pod názvem Fire Captain a vývojáři z Monte Christo Games jej oblékli do nového kabátu. Hra je obohacena nejen novým grafickým enginem, ale i novými členy vašeho požárního sboru, kteří využívají tu nejmodernější techniku v boji proti velmi realistickému provedení ohně ve všech jeho podobách. Cenově titul ovšem zůstal přístupný i méně movitým fanouškům, takže si obětavé krocení běsnících plamenů může vychutnat opravdu každý.Přehlednost nadevše

Stejně jako v předešlém dílu jsou kampaně rozložené do více misí. Na první pohled to vypadá chaoticky, ale postupem času zjistíte, že je tato varianta přijatelnější a lépe hratelná, než abyste pobíhali po jedné obrovské lokalitě a snažili se uhasit velké množství ohnisek požáru. Ne že by to nebylo zvládnutelné, ale jednotlivé mise vám ve stejném hracím čase přinesou nezapomenutelné variabilní zážitky a skvělou herní atmosféru, kdy při zásahu budete muset přemýšlet nad daným specifickým problémem.

V praxi to vypadá třeba následovně. Váš hasičský zbor byl přivolán k místu, kde nezkušený mladistvý řidič způsobil velkou dopravní nehodu. Celý zásah trvá pár minut a problém se zdá na první pohled triviální a lehce zvládnutelný. Bohužel i když si váš tým vedl na výbornou, jak vás informoval velín, tak vedle v nákupním středisku vzniká pravé peklo. Nová mise začíná díky zbloudilým kapkám benzinu, které kvůli zkratu na elektrickém vedení způsobily pravé peklo v obchodním centru. Váš tým je rázem v plné pohotovosti, přičemž vy jako velitel zásahu se musíte rychle rozhodnout, zvolit strategii a vyrazit s partou nebojácných hasičů ze svého sboru na pomoc návštěvníkům supermarketu.Týmová práce

Každý příslušník vašeho požárního sboru, který si zatím užívá odpočinku na hasičské základně, je po svém přijetí plně vyškolen a zařazen do určité skupiny profesionálů. Naleznete zde odvážné hasiče, kteří se bez váhání vrhnou do nebezpečných plamenů, nebo třeba hasiče chemiky, co se postarají o škodlivé látky ohrožující okolí, ale i další specializace.

Tak třeba když se vaše jednotka ocitne v nebezpečí běsnícího pekla a plameny obklopí váš tým natolik, že pro něj nebude cesty zpět, můžete využít schopností kolegy, který je vybaven vodním dělem. Silný proud vody valící se z děla je v takovýchto situacích rychlým a efektivní řešením a snadno otevírá týmu volnou cestu do vysněného bezpečí.

Nastane-li ovšem okamžik, kdy při zásahu nebude vodní dělo k dispozici a z vašich kolegů se pomalu začnou stávat nedobrovolné smažené brambůrky, můžete jako velitel akce vytáhnout další eso z rukávu. Hasiče oblečené v žáruvzdorných kombinézách. Prohlédnou celý objekt a zneškodní nejnebezpečnější ohniska požáru, a pomohou tak svým uvězněným kamarádům ze zdánlivě bezvýchodné situace.

Při každé práci je třeba zdolávat různá úskalí, přicházejí špatné dny či vznikají pouhé náhody, při kterých se může přihodit i nějaký ten úraz. Jestliže se ve vaší lokalitě nachází zraněný člověk nebo je váš kolega postižen nevolností díky chemikáliím či utrpěl nějakou tu popáleninu kvůli nenasytnému ohni, je k dispozici lékař. Ten si postiženého odvede do sanitky a začne s rychlou léčbou, která ve hře na rozdíl od reality vždy vede ke zdárnému uzdravení.

Ve Fire Captain nastanou i situace, kdy budete přivoláni k zásahu, kde běsnící oheň útočí na vše kolem, a efektivita vaší pěší jednotky je tudíž prakticky nulová. Nezbývá nic jiného, než utratit nějakou tu korunu daňových poplatníků za nákup pár litrů nafty a vyrazit do boje s naleštěnou těžkou technikou.

Hasičský vůz je tím základním, co vás z této techniky potká. Dále jsou k dispozici různé odnože hasičského vozu. Například vůz s hasičskou pěnou, se zvedací plošinou nebo s výsuvným žebříkem. Je-li vám i tohle málo, není nic příjemnějšího, než požádat o pomoc shora. Tím není myšleno vzývání Boha, ale využití záchranné helikoptéry, která dovede nabrat do velké nádrže vodu, nebo vám pomůže vytrhnou trn z paty požárnické letadlo chrlící hasicí směs přesně na cíl.


se dá v klidu sbalit nádobíčko a odjet zpátky na stanici k zaslouženému odpočinku.

Plápolající krása

Jak už jsme zmínili na začátku, hra je zasazena do nového enginu, který je o moc líbivější a vyvolává dojem větší dynamiky. Však by to byla ostuda, kdyby po roce a půl, co uplynul od vydání Fire Department, zůstalo vše při starém. Každý grafický prvek je vypiplán k dokonalosti a i ten nejmenší detail napomáhá vtáhnout vaši mysl do představ, že se právě nacházíte uprostřed divoké akce, kde vám bude žár spalovat odhalenou kůži a kolem tryskající voda smáčet oblečení.

Vzhledově vypadá oheň opravdu věrohodně, realistický dojem navíc umocní perfektně vypracované fyzikální vlastnosti. Nejde jen o pohyb plamenů díky vanoucímu větru, ale oheň plápolá stejně jako v reálném prostředí. Šíří se po každém materiálu různě, chová se odlišně v místnostech, kde je malý přísun kyslíku, a jinak venku, kde je kyslíku pro jeho výživu dostatek. Obzvláště efektní je výbuch, který nastane díky náhlému okysličení místnosti při rozražení okna nebo dveří. Exploze je natolik silná, že při větší hlasitosti dokážou reproduktory povyskočit hezky vysoko a vyplašit vaši babičku tak, že nečekaně rychle vyběhne na terasu v domnění, že vybouchl plynový kotel.

Ohnivý Fire Captain se svou věrohodnou simulací úskalí hasičského povolání a realistickým zobrazením chování ohně lze jen vřele doporučit každému hráči. Při této požární strategii si člověk teprve uvědomí, jaké riziko znamená pouhá odhozená sirka, kterou dokáže zapálit i malé dítě. Hra vás od začátku pohltí a při každém výjezdu se svým hasičským sborem pocítíte spalující žár běsnícího ohně téměř na vlastní kůži.

Výrobce: Monte Cristo Games

Vydavatel: Monte Cristo Games

Distribuce pro ČR: US Action

Cena: 299 Kč

Lokalizace: titulky

Internet: http://www.firecaptain-game.com

Multiplayer: ano

Minimální konfigurace: CPU 1 GHz, 256 MB RAM, HDD 1,5 GB, 3D karta 64 MB

Doporučujeme: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, HDD 1,5 GB, 3D karta 128 MB

Verdikt: Za málo peněz hodně muziky. Hezky provedené záchranné akce ze světa hasičů, při kterých tuhne krev v žilách a rozpaluje se vše kolem.Hodnocení: 79 %