Hlavní navigace

Filmové dýchánky na cestách

1. 6. 2007

Sdílet

V dnešní době lze s klidným svědomím konstatovat, že se technologie VHS zmítá v poslední agónii před svou nevyhn...


V dnešní době lze s klidným svědomím konstatovat, že se technologie VHS zmítá v poslední agónii před svou nevyhnutelnou smrtí a DVD již plně ovládá světový trh s distribucí filmů. Se stále rostoucí oblibou tohoto formátu roste i poptávka po zařízeních schopných s ním pracovat v ne zcela běžných podmínkách. Kromě přehrávačů určených přímo pro vestavbu do automobilů se objevily již před několika lety přenosné DVD přehrávače. Z nechtěných a poněkud předražených dítek, jejichž cena nezřídka překročila padesátitisícovou hranici, se staly nejprve dostupným luxusem a posléze vcelku levnou hračkou (někteří výrobci ale nevydrželi a dříve, než mohli využít poklesu cen komponent, vyřadili přenosné DVD přehrávače z nabídky).
Technologický pokrok v dalších oblastech digitálního světa přinesl i mnohá vylepšení, o kterých se majitelům prvních předražených kousků nemohlo ani snít. I ty nejlevnější přehrávače si dnes většinou poradí s DivX či XviD soubory, kompresními zvukovými formáty, JPEG obrázky. Ty lepší jsou vybaveny i tunery pro příjem digitálního i analogového televizního vysílání či vestavěnými hrami. Další novinkou je implementace USB portu do přehrávačů díky němu lze připojit flash disk či externí HDD a přehrávat soubory přímo z nich. Všechny přehrávače jsou také vybaveny audio a video výstupy, aby je bylo možné připojit k televizi a používat jako běžný stolní player. Množství funkcí a velmi příznivá cena z nich dělá dokonalé společníky, kteří v oblasti audia i videa nahradí drahý notebook; jejich ovládání ale zvládne i pětileté dítko, aniž by vám přitom smazalo prezentaci na pondělí či pečlivě vedenou knihu jízd.
My jsme pro vás otestovali tři přehrávače značky Sencor, tedy značky, která se snaží prostřednictvím nejrůznějších OEM a ODM výrobků nabídnout přístroje s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Nejedná se tedy o top produkty s kovovým šasi, ani o produkty, u nichž by oslnila preciznost výroby či propracované ovládání, nýbrž o relativně levné přehrávače, kde je kladen důraz hlavně na množství funkcí. V tabulce naleznete doporučenou cenu, ale na internetu se dají jednotlivé modely pořídit často o 20 či 30 % levněji.

SPV-2703

DVD na cesty za pár korun

Nejlevnějším a současně nejméně funkčně vybaveným přehrávačem v testu je tento stříbro-černý cvalík. Přesto kromě možnosti sledovat televizní vysílání nabízí snad vše, co lze od přenosného DVD přehrávače žádat. Podporuje totiž DivX/XviD, hudbu v MP3, obrázky v JPEGu i formátu Kodak Picture CD. Samozřejmostí je přehrávání dnes již v podstatě mrtvých formátů VCD a SVCD, naopak klasická audio CD si na něm ještě leckdo pustí. Poměrně mile nás překvapila přítomnost USB portu (jen ve verzi 1.1), díky kterému lze pomocí speciálního adaptéru (není součástí dodávky) připojit například paměťové karty a prohlédnout si čerstvě pořízené snímky. Přehrávač se necukal ani ve chvíli, kdy jsme do portu zasunuli USB flash disk či externí harddisk. Ze všech těchto zařízení lze samozřejmě spouštět i filmy. Neduhem, který ovšem provází i celou řadu stolních přehrávačů, je horší načítání externích titulků k filmům v DivX a XviD formátu. Vzhledem k tomu, že formátů titulků je celá řada a existuje různé kódování, nemusí přístroj soubor korektně načíst. Kritiku zaslouží i často problematická čitelnost jednotlivých znaků. Relativně malý font a bílá barva znamenají, že ve světlých scénách prostě text nebudete schopni přečíst. Sedm palců velký displej je jinak pro sledování filmů dostatečný, jeho kvalita (zejména barevné podání a nativní rozlišení) vás patrně neoslní. Za denního světla budete nejspíše nuceni nastavit jas na maximum, což vede k nižší výdrži baterie (na jedno nabití lze přehrát při průměrném nastavení jasu dvouhodinový film). Příslušenství je poměrně bohaté, i když nemile překvapí chybějící audio a video kabely, nutné pro připojení přehrávače k televizoru. Nadstandardně naopak působí přítomnost adaptéru do auta. V základním vybavení neschází dálkový ovladač, síťový zdroj a odnímatelná baterie. Vzhledem k ceně, která se na internetu pohybuje na hranici dvou a půl tisíc, se ale jakákoliv kritika jeví jako nepřiměřeně tvrdá. Za tento peníz jsme ochotni slevit z mnoha požadavků přesto alespoň poslední pozici, na které jsme film zastavili, by si přehrávač pamatovat mohl. V případě souborů AVI, které nemají kapitoly, jak je tomu na DVD, je manuální přetáčení neskutečně otravné.

SPV-7702T

malý, ale šikovný

Za cenu o zhruba pět tisíc korun vyšší můžete mít tohoto černého elegána. Je nejen tenčí, ale má i kvalitnější reproduktory a konstrukce se zdá být o něco důkladnější. Z funkčního hlediska nabízí totéž jako jeho levnější bratříček, ale přidává ještě digitální i analogový tuner, možnost hrát některé klasické hry (gamepad i CD s hrami jsou součástí balení). USB port je v jeho případě už v rychlé verzi 2.0 a pyšní se i technologií anti-shock proti zadrhávání přehrávání při mírných otřesech. Při přehrávání DivX/XviD filmů se díky vyladěnějšímu firmwaru nekonaly problémy s titulky jako u SPV-2703, dokonce i čitelnost znaků byla díky žlutému zabarvení lepší, leč chyby jsme pro změnu zaznamenali u zvuku. Některé soubory se dvěma zvukovými stopami prostě nezvládal, zatímco levnější model si s nimi paradoxně poradil. Přehrávač si ale na druhou stranu pamatuje místo, na kterém jste naposledy přerušili přehrávání. Televizní příjem je v místech s dobrým signálem bezproblémový a zápornou kritiku můžeme směřovat pouze k tomu, že výrobce nepřibalil přenosnou anténu, jak to učinil v případě nejdražšího přehrávače v testu. Displej má tento Sencor opět sedmipalcový a jedná se podle všeho o úplně stejný hardware jako u SPV-2703. Za zmínku stojí připojitelnost přehrávače k dalším zařízením. Standardní 3,5mm výstupy plní i funkci vstupů a díky tomu lze tento DVD přehrávač využít například pro zhlédnutí záznamu z kamery přímo v terénu. Celkově se nám SPV-7702 zamlouval mnohem více než jeho levnější sourozenec rozdíl v ceně je ale poměrně značný.

SPV-7903T

malá dávka luxusu

Posledním přehrávačem v testu je nejvyšší model Sencoru, který nabízí především devítipalcový displej otočný o 360 stupňů. Kvůli většímu LCD není tak dobře přenosný jako předchozí dva modely, ale dva palce obrazu navíc za to stojí. Přestože co do plochy zabere více místa, Sencor v jeho případě nedodává baterii v externí podobě. U obou levnějších modelů je nutné článek připojit podobně jako přídavnou baterii k notebooku tedy ke spodní části těla přístroje. SPV-7903T má baterii integrovanou ve svém šasi, ale lze ji jednoduše vyndat, takže pro její výměnu není potřeba navštívit specializovaný servis. Z hlediska funkcí se od 7702T vůbec neliší, příslušenství je zase o něco bohatší. Tentokrát dostanete i externí anténu pro lepší příjem televize zejména v interiéru. Kriticky se lze snad vyjádřit pouze k dálkovému ovladači, který je sice velmi tenký, ale svou délkou si v ničem nezadá s běžným ovládáním k televizi. Doma to oceníte, na cestách už nikoliv. Stejný typ ovladače se dodává i k modelu SPV-7702. Nejdražší přehrávač v testu je bezesporu pro pohodlné sledování filmů nejlepší, a to hlavně díky většímu displeji. Na cestování v autě se hodí, ale do batohu při přesunu vlakem či autobusem bychom ho necpali a zvolili raději SPV-7702T. Jako multifunkční televize na chatu či chalupu je SPV-7903T ovšem za dané peníze vhodnou volbou.

Závěrem

Všechny testované přehrávače v dané cenové kategorii obstály. Rozhodně ne na výbornou, ale dostatečnou bychom jim také nedali. Kromě jednotlivých vad týkajících se každého z produktů individuálně musíme upozornit na relativně vysokou hlučnost mechanik, horší zvuk, šum a občasné ruchy v signálu. V tichém pokoji jsou tyto vady opravdu nepříjemné, mimo domov v hlučnějším prostředí si jich asi tolik nevšimnete. Rozhodně ale nepovažujeme za rozumné pořizovat některý z těchto přístrojů jako řešení pro domácnost, i dva dražší modely plnit funkci DVD přehrávače i DVB-T tuneru.

Sencor SPV-7702T

Cestovní DVD přehrávač a DVB-T/Analog tuner.
Sleva na internetu až 50 %
hry
lepší titulky
Televize
kvalita displeje
Cena vč. DPH: 8 490 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, a. s., www.sencor.cz

Sencor SPV-2703

Kompaktní a dostupný cestovní DVD přehrávač.
Cena
podpora DivX/XviD a USB
Problémy s externími titulky
kvalita displeje
Cena vč. DPH: 3 590 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, a. s., www.sencor.cz

Sencor SPV-7903T

Cestovní DVD přehrávač a DVB-T tuner s rozměrným 9" displejem a bohatým příslušenstvím.
9palcový displej
Funkce
integrovaná baterie
příslušenství
Cena vč. DPH: 10 990 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, a. s., www.sencor.cz