Hlavní navigace

Exposure X7: Dostupný pomocník pro archivaci a editaci fotografií

24. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Václav Větvička / PCWorld
Od roku 2015 se každým rokem můžeme těšit na novou verzi program Exposure, kterou připravuje společnost Exposure Software. Jedná se o poměrně méně známý program určený archivaci a editaci fotografií. Málo známý možná neoprávněně, program je nacpaný funkcemi a stále si udržuje dostupnou cenu. A jinak tomu není ani v poslední verzi.

Hned po instalaci se setkáme s jistou specialitou. Uživatelské rozhraní může nabídnit buď celý program, nebo tři zjednodušené a přehlednější verze – Culling, Editing a Retouching.

První nabízí hlavně archivační kroky na levé části monitoru a jen základní editační kroky vpravo, ty další zase párují aplikace více méně podle vlastních názvů. V každém případě si ale plochu můžeme podle chuti upravovat. 

Mezi základní změny nové verze je výrazně posílený nástroj pro cropping a změnu obrazu. Zatímco dříve jsme pro každý krok měli separátní panel, teď najdeme všechny nástroje na jednom místě.

GALERIE: Jak vypadá program Exposure X7

Další novinkou je přidání polygonálního nástroje pro selekci využívanou při maskování. Tvarování objektu, který k maskování potřebujeme, je tak mnohem jednodušší než dříve. Navíc si můžeme zvolit šířku maskování nejen celého objektu, ale můžeme ji měnit mezi jednotlivými body.

Navíc pomocí klávesových zkratek můžeme opustit kroky “bod po bodu” a kreslit čistou linku, případně oba přístupy kombinovat. Pokud si toho ale označíme větší množství, program se výrazně zpomalí. 

Nová verze zůstala stejně svižná

Redukce šumu se vylepšila, jak pomocí odstranění defektních pixelů, tak i díky “nalezení” ztracených detailů. V každém případě se jedná o krok správným směrem, i když některé programy jako je třeba DeepPRIME od DxO nebo Adobe Camera Raw jsou výrazně výkonnější. Zároveň je nutné připomenout, že DeepPRIME je výrazně pomalejší. 

Jako poslední novinku bych zmínil zlepšení reprodukce barev při používání barevných profilů DCP. Tohle ale ocení jen hrstka profesionálů.

Při porovnání s přechozí verzi nedošlo k žádnému zpomalení, i když je současná verze výrazně robustnější. V porovnání s minulou verzí je možnost nastavitelného rozhraní určitě velmi dobrým krokem. Vedle již zmiňované poněkud horší práci s digitálním šumem je ještě nutno zmínit menší podporu jednotlivých fotoaparátů a optiky. 

webcast

Cena 145 eur není nejmenší, ale zase si musíme uvědomit, že se jedná o stálou licenci. Jistě, časem přijdou vylepšení a upgrady, ale pokud budeme s danou verzí spokojeni, nemusíme si připlácet. A navíc upgrade stojí výrazně méně nežli nově kupovaný program, takže i v případě, kdy zatoužíme po nové verzi, na tom budeme finančně lépe nežli u plánů od Adobe.

Celkově ale platí, že se jedná o plnohodnotný fotoeditační program, s jehož zakoupením chybu neuděláme.


  • Pro: Bohatá nabídka funkcí za dostupnou cenu
  • Proti: Na ovládání si budeme chvilku zvykat
  • Celkem: 80 procent

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).