Hlavní navigace

eSATA s integrovaným napájením

16. 1. 2008

Sdílet

Pokud vlastníte externí pevný disk, který komunikuje přes eSATA a vadí vám, že disk musíte zapojovat do zásuvky, mají pro vás výrobci tohoto rozhraní dobrou zprávu. V další revizi půjde přenášet i elektrický proud.

UI21

Rozhodli o tom lidé z ogranizace Serial ATA International Organization (SATA-IO), která za rozhraním SATA i eSATA stojí. I zaměstnancům této firmy to totiž začalo vadit, rozhodli proto o vývoji rozhraní Power Over eSATA, které tyto dvě věci spojí dohromady. Cíle SATA-IO jsou jednoduché - zajistit stejnou rychlost jakou má eSATA (3Gb/s) a hlavně zpětnou kompatibilitu (obdobně jako PCI Express revize 2.0 nebo USB 2.0 a 3.0).

"Je to rychlý přenos dat a úsporný protokol, co činí eSATA nejvýkonnějším externím mainstreamovým prvkem," řekl Knut Grimsrud, prezident SATA-IO. "Rozšířením eSATA o přenos elektrické energie poskytne koncovým zákazníkům i návrhářům hardwaru další výhody," dodal Grimsrud.

Podle výrobce by specifikace a návrh upraveného eSATA konektoru měly být hotovy zhruba v polovině tohoto roku, koncem roku bychom se měli dočkat prvních zařízení podporujících přenos elektřiny přes eSATA.

- - Tomáš Šulc