Hlavní navigace

EOS - mobil poháněný kinetickou energií

2. 5. 2009

Sdílet

Kyocera je výrobcem mnoha zajímavých mobilních zařízení a pod značku spadají také telefony SANYO. V duchu trendu ekologického smýšlení vyvinula tato společnost telefon, který funguje na kinetickou, tedy pohybovou energii.

EOS - mobil poháněný kinetickou energií


Autorem konceptu je průmyslová designérka Susan McKinney, která říká: "Telefon je vyroben z měkkého a ohebného polymeru, obklopujícího pružný, energeticky úsporný OLED displej. Takzvaná tvarová paměť umožňuje, že během používání klávesy vystoupí a poté splynou v jednolitý povrch."


Když se telefon složí, je připraven k volání, naopak po rozložení funguje jako širokoúhlý displej. Nejvíce fascinující je však princip napájení – čím je více telefon používán, tím více se nabíjí. Kinetická energie je transformována na elektřinu prostřednictvím piezoelektrických generátorů. Ty jsou postaveny na schopnosti některých krystalů, většinou monokrystalického křemene, vytvářet elektrické napětí jako odezvu na deformování a stlačování.

skoleni


EOS je zatím v ranném stadiu, ale výzkumné týmy v San Diegu a Bangaloru prozradily, že i kdyby se nezačal vyrábět telefon plně poháněný touto technologií, bude se určitě alespoň používat v kombinaci s klasickým síťovým, nebo solárním nabíjením.

kyocera EOS