Hlavní navigace

Efektivní duchařina

1. 3. 2006

Sdílet

Norton Ghost 10 - několik drobných novinek V minulých číslech PC WORLDu jsme se podrobně věnovali hlavním produ...


Norton Ghost 10 - několik drobných novinek


V minulých číslech PC WORLDu jsme se podrobně věnovali hlavním produktům Symantecu, balíku Internet Security a SystemWorks. Norton Ghost je poslední součástí druhého jmenovaného a bude mu patřit právě tato recenze. Ghost je dlouholetým synonymem pro duplikaci diskových oddílů a disků samotných. Jeden čas byl dokonce distribuován jako standardní součást softwarového vybavení základních desek. I přesto, že jej lze zakoupit samostatně, se stal v poslední době nedílnou součástí balíku SystemWorks 2006, s nimiž tak sdílí jednotný vzhled a ovládání.
Instalace probíhá v duchu ostatních produktů SystemWorks, pro plný běh programu je nutná aktivace (na rozdíl od jeho kolegů) a doplnění MS .NET Frameworku 1.1, který je k dispozici na instalačním CD. Stejně jako u ostatních produktů řady 2006 spustíte Ghost pouze pod Windows XP a Windows 2000 s aktuálními servicepacky.
Podstatou zálohy metodou "Ghost" je vytváření binárních kopií (images), a to buď diskových oddílů, nebo celých diskových jednotek. Nejedná se tedy o klasický způsob kopírování jednotlivých souborů. Ghost si v desáté verzi poradí se všemi verzemi souborového systému FAT (16, 32), NTFS a linuxovými EXT2, EXT3. Nechybí ani podpora linuxového swapu. Ghost umí pracovat s optickými mechanikami CD/DVD-ROM, zařízeními připojenými přes USB a IEEE1394 (někdy také přes FireWire), implementována je i přímá podpora pro mechaniky firmy Iomega. Tato zařízení mohou být zálohována a rovněž mohou být pro zálohování použita.
Veškeré ovládání je integrováno do základního panelu Norton SystemWorks. Základem jsou tři oddíly. První slouží pro provádění záloh. Zálohovat můžete vybrané diskové jednotky nebo jejich oddíly, všechny procesy lze naplánovat. Nastavení Scheduleru je poměrně bohaté, samozřejmostí je možnost opakování. K dispozici máte dva typy zálohování. Recovery Point Set vytvoří základní bod obnovení (recovery point), v dalších souborech pak eviduje pouze provedené změny. Ušetříte tak místo na disku i dobu pravidelné zálohy, pro kterou je tento typ nejvhodnější. Druhou možností je Independent Recovery Point, který obsahuje celou zálohu, zcela nezávislou na zbytku zálohovacích mechanismů. Veškeré informace jsou komprimovány, úroveň komprimace odpovídá výkonu vašeho PC a je definována automaticky. Data jsou také v nové verzi lépe chráněna šifrováním. S vytvořenou zálohou lze samozřejmě dále pracovat. Explorer vám umožní prohlížet soubory bez nutnosti jejich obnovení. Samozřejmostí je obnova všech záloh, v případě existence Recovery Point Setu si můžete přímo vybrat, ke kterému datu se chcete vrátit. Utilita Optimize Recovery Points umožní uživateli správu bodů obnovení, jejich mazání nebo další komprimaci, v závislosti na volném místě na vašem pevném disku. Stranou stojí tlačítko Copy My Hard Drive pro rychlé vytvoření duplikátu vašeho pevného disku. Samostatnou kapitolou je Norton Ghost Status. Informuje o existující ochraně jednotlivých diskových oddílů a umožňuje změny v konfiguraci. Spolu s ním lze monitorovat provoz Ghostu pomocí přehledného Event Log Vieweru, který vám nabídne soupis akcí s výpisem chyb nebo informací o jejich správném provedení. Koexistence s ostatními utilitami SystemWorks znamená pro Ghost pravidelné aktualizace pomocí LiveUpdate a tradičně výbornou nápovědu (v angličtině).
Norton Ghost 10 je určitě povedeným nástrojem pro zálohování, obsahující i několik drobných novinek, jako analýzu výkonu počítače s dynamicky zvolenou kompresí nebo automatické kódování záložních souborů, zvyšující bezpečnost vašich dat. Pokud jste přívržencem zálohování do diskových obrazů, představuje pro vás Ghost výbornou a lety prověřenou volbou. Pro začínající uživatele však může být na překážku neexistující lokalizace.

Norton Ghost 10

šifrování dat
podporovaná zařízení
snadnost použití
chybějící lokalizace
K recenzi poskytla firma: Symantec
www.symantec.cz
Cena: 2 175 Kč (bez DPH)

Autor článku