Hlavní navigace

Dvoufázové ověřování při používání internetových služeb - 5.díl

1. 1. 2014

Sdílet

 Autor: (c) lil_22 - Fotolia.com
Při dvoufázovém ověřování se kromě uživatelského jména a hesla používá ještě další zabezpečovací údaj, obvykle nějaký bezpečnostní kód.

Samozřejmě se nejedná o žádný zázračný všelék, který by jednou provždy učinil přítrž všem pokusům o prolomení zabezpečovacích údajů, ale při používání internetových služeb typu Facebook, Twitter, Dropbox a jim podobných určitě poskytuje vyšší úroveň zabezpečení, než je pouhá ochrana pomocí uživatelského jména a hesla.

Předchozí díl

Facebook

Facebook 

Zřejmě nikdo nemá rád, když jeho přátele zničehonic začnou na Facebook hromadně umisťovat odkazy na potravinové doplňky pro zhubnutí či na pornografii. Nebuďte proto jako oni. Pokud u Facebooku vsadíte na dvoufázové ověřování, pak vám to určitě pomůže udržet si tento nežádoucí obsah takříkajíc od těla a možná si tím zachráníte i několik přátelství.

Dvoufázové ověřování po vás bude vyžadovat kromě hesla, jak jsme již zmiňovali výše, ještě další osobní údaj. Úspěšně se totiž přihlásíte pouze po zadání těchto dvou údajů. I Facebook používá jednorázový bezpečnostní kód, který se objevuje na vašem smartphonu. Tento způsob ověřování vám umožní udržet svůj uživatelský účet v bezpečí i v případě, že nějaký hacker či obecně útočník získá vaše uživatelské jméno a heslo.

Dvoufázové ověření na Facebooku nastavíte tak, že nejprve navštívíte internetovou stránku Facebook.com a přihlásíte se na ní svým uživatelským jménem a heslem. Poté v pravém horním rohu klepněte na ikonku ozubeného kolečka a z nabídky, která se vzápětí objeví, vyberte položku Account Settings. Na další obrazovce pak vyberte ze seznamu vlevo položku security a následně Login Approvals. Po rozbalení sekce Login approvals zaškrtněte políčko Require a security code to access my account from unknown browsers. Poté vás Facebook provede celým procesem konfigurace dvoufázového ověřování.

Při výchozím nastavení posílá Facebook bezpečnostní kódy prostřednictvím své aplikace pro smartphony, nicméně jako záložní metodu je možné pro přihlášení použít i textové zprávy. Pokud ještě nemáte propojeno číslo svého mobilního telefonu se svým účtem na Facebooku, pak vás Facebook vyzve, abyste tak učinili. Po výzvě, kterou vám Facebook zobrazí, vyberte ze seznamu zemi a číslo svého mobilního telefonu. Poté stiskněte tlačítko Continue. Facebook vám následně zašle textovou zprávu, kterou si ověří, že zadané telefonní číslo je skutečně vaše. V této textové zprávě zároveň naleznete šestimístný číselný kód, který následně zadáte a zadání potvrdíte stiskem tlačítka Confirm.

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování