Hlavní navigace

Dvě nové HD kamery od Canonu

5. 11. 2008

Sdílet

Canon představuje dvě nové HD videokamery XH G1S a XH A1S – videokamery se záznamem ve formátu HDV1080i (High Definition Video), které stavějí na odkazu úspěšných modelů XH G1 a XH A1.

skoleni

Společnost Canon představuje dvě nové HD videokamery XH G1S a XH A1S – videokamery se záznamem profesionální kvality ve formátu HDV1080i (High Definition Video), které stavějí na odkazu modelů XH G1 a XH A1. Hlavní vylepšení oproti jejich předchůdcům zahrnují přepracovanou konstrukci objektivu, která umožňuje jejich pohodlnější ovládání, dále dokonalejší funkce pro záznam zvuku a rozšířený počet voleb pro kreativní snímání.

Základní parametry:

Záznam profesionální kvality ve formátu HD 1080i s volitelnou frekvencí snímání (50i/25F)
Vysoké rozlišení – tři 1/3" CCD senzory s rozlišením 1,67 megapixelu
Procesor DIGIC DV II – vysokorychlostní zpracování obrazu ve formátu HD
Nové konstrukční řešení HD videoobjektivu s 20x zoomem – samostatné kroužky pro ovládání ostření, zoomu a clony
Širší možnosti audiozáznamu:
Nezávislé omezovače v manuálním režimu
Současné použití vestavěného mikrofonu a XLR mikrofonu
Nezávislé nastavení citlivosti XLR
Početnější volby pro přizpůsobení obrazu a nastavení Cine Gamma
Zdokonalený mechanický design – větší odolnost a snadnější ovládání
Režimy snímání NTSC (60i/24F/30F) k dispozici po volitelném upgradu
Studiový záznam (pouze XH G1S)
Výstup HD-SDI pro nekomprimované Full HD video (1920 x 1080) se vzorkováním barev 4:2:2 a vestavěným audiem)
Vstup Genlock a vstup/výstup časového kódu pro vícekamerové snímání ve studiovém prostředí
Technická podpora Canon CPS Video – vyžadována registrace prostřednictvím portálu CPN (www.canon-europe.com/cpn)


Přepracované konstrukční řešení objektivu

Objektiv Canon HD řady L s 20x optickým zoomem, ohniskem 4,5–90 mm (s ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 35mm filmu 32,5–650 mm) a s novou konstrukcí disponuje optickým stabilizátorem obrazu (OIS) Super Range se systémem plovoucích optických členů. Objektivy řady L jsou konstruovány podle nejvyšších standardů a s využitím zkušeností společnosti Canon, která zaujímá přední postavení v oboru vývoje a výroby televizních kamer. Fluoritové optické členy a UD sklo (Ultra-low Dispersion – ultranízký rozptyl) zajišťují jasný obraz a pomáhají omezovat výskyt chromatických aberací. Dva neutrální šedé filtry označované jako ND filtry (Neutral Density) umožňují plné otevření clony i za silného osvětlení. A vícevrstvá povrchová úprava optiky eliminuje výskyt stínů a světelného závoje.

Díky třem samostatným kroužkům, jež umožňují simultánní, nezávislé ovládání zaostření, zoomu a clony, nabízí objektiv vysokou míru flexibility. Činnost kroužků objektivu lze upravit podle individuálních potřeb – uživatel může zvolit nastavení limitu ostření a limitu clony. K dispozici jsou rovněž čtyři přednastavené rychlosti ostření, které se aktivují prostřednictvím tlačítka pro nastavení ostření. A tři přednastavené rychlosti zoomu pak dovolují nastavení kolébky zoomu podle vlastních potřeb uživatele.

Vylepšené funkce pro záznam zvuku

Obě nové kamery XH G1S a XH A1S jsou vybaveny dvojicí vstupů pro XLR audio. Citlivost XLR každého kanálu lze ovládat zvlášť, přičemž každý z nich disponuje samostatnými ručními omezovači. Hladinu každého kanálu lze rovněž ovládat nezávisle automaticky a manuálně. Stereofonní mikrofon vestavěný v přední části kamery lze používat jako monofonní zdroj pro záznam do jednoho z kanálů XLR.

Plná přizpůsobitelnost: vyspělé ovládání obrazu

Nové kamery doznaly změny v podobě obohacení o nové pokročilé funkce pro ovládání obrazu, mezi něž patří:

Širší teplotní rozsah barev pro nastavení vyvážení bílé (2000–15 000 K)
Volby pro redukci šumu v RGB kanálech
Limit automatické regulace zisku (Auto Gain Control – AGC) s vyššími úrovněmi zisku a možností přesného vyladění
Tlačítko funkce Push AE pro automatickou expozici (manuální režim)
Funkce limitu clony (omezuje širší rozsah dostupných hodnot clony na hodnoty nižší než f/9.5 a zamezuje difrakci)
23 uživatelských nastavení, 21 uživatelských funkcí, 22 uživatelských voleb pro zobrazení

Robustní, intuitivní konstrukce pro práci v terénu

Kameramanům pracujícím v terénu nabízejí kamery XH G1S a XH A1S inovované konstrukční řešení. Byl změněn způsob činnosti a rozložení vnějších tlačítek, čímž bylo dosaženo redukce rizika nechtěného spuštění určitých funkcí. K dalším vylepšením patří nově navržený přídržný řemen, adaptér šroubového závitu stativu, vylepšený okulár hledáčku a bytelnější konektory (včetně 6pinového konektoru Firewire).

Uživatelská nastavení umožňují snadné obnovení nastavení snímání a lze je také ukládat na paměťové karty SD/MMC a přenášet na jiné kamery řady XL a XH. XL H1S, XL H1A, XH G1 a XH A1. V kamerách lze uložit až devět nastavení a nyní jsou navíc podporovány velkokapacitní karty MMC nebo SDHC (4 GB a více).

XH G1S – vhodná pro studiové projekty

Kamera XH G1S, poskytuje širší možnosti pro připojení ve studiu. Disponuje výstupem HD-SDI pro nekomprimované Full HD s rozlišením 1920 x 1080 a barevným prostorem 4:2:2. Signál SDI obsahuje audiosložku a časový kód. Vstup genlock a vstup/výstup časového kódu pak při vícekamerovém natáčení umožňují koordinovat chod kamery s ostatními kompatibilními kamerami, a to když zastává roli hlavní nebo i pomocné kamery.

- - Čestmír Žák