Hlavní navigace

Dvanáct nejoblíbenějších vzorců v Excelu (i s příklady)! - 3.díl

26. 5. 2019

Sdílet

 Autor: (c) Dmitri Mikitenko - Fotolia.com
Určitě znáte v Excelu nejoblíbenější funkce data a času? Ovládáte v Excelu různé matematické triky a pracujete v tabulkovém procesoru s nástroji pro manipulaci s daty?

Předcházející díl

 

Tabulkový procesor MS Excel má ve své databázi funkcí přes 475 nejrůznějších vzorců – od těch nejjednodušších pro jednoduché matematické operace až po velmi komplikované funkce pro statistické, logické a technické výpočty. Typickým příkladem jsou příkazy IF (jeden z námi vůbec nejoblíbenějších vzorců), dále funkce A, NEBO, NE či funkce POČET, PRŮMĚR a MIN/MAX.

Na následujících řádcích se budeme věnovat dvanácti neoblíbenějším vzorcům používaným právě v programu MS Excel. A abychom vám pomohli s jejich používáním, budete mít k dispozici sešit Excelu s příklady použití každého z těchto vzorců. Tento sešit si můžete stáhnout na adrese https://images.idgesg.net/assets/2018/10/basic20formulas.xlsx.

2. Funkce SUMA – pokračování

V tomto příkladu zadejte do buněk H3:11, I3:11 a J3:11 stejné hodnoty, a to s prázdnými řádky nebo bez nich mezi nimi (jsou zde pouze kvůli lepší přehlednosti). Do buněk zadejte následující hodnoty: $86.00, $20.00 22 pracovních dní a zbytek pak budou tvořit vzorce. Povšimněte di, že při psaní každého vzorce kombinujeme jednotlivé kroky do jednoho vzorce.

1. Začneme třemi samostatnými vzorci. První vzorec sčítá Daily earnings s Bonuses, to celé je vzápětí násobeno počtem odpracovaných dní v měsíci, což ve výsledky poskytne údaj v buňce K3 o hrubé mzdě: =SUMA(H3+I3*J3). Výsledek je hodnota $526.00, což vypadá dobře.

2. Vzorce zkontrolujte kalkulačkou, abyste se ujistili, že jsou skutečně správně. Tuto kontrolu proveďte ještě předtím, než vzorce zkopírujete do ostatních buněk ve sloupci.

3. Vzorec v buňce K3 je špatně. V něm je totiž třeba seskupit čísla podle pořadí jejich výpočtu (a to pomocí závorek).

4. Všimněte si v buňce K4 opraveného vzorce, tj. vzorce =SUMA(H4+I4)*J4. ještě jednou (pomocí kalkulačky) čísla zkontrolujte a povšimněte si, že tentokrát je tento vzorec správně. Správný výsledek je totiž $2,332.00.

5. Druhý vzorec (v buňce M4) =SUMA(J4*9) násobí počet pracovních dní (22) částkou $9.00, což je cena jídla za jeden den. Správný výsledek je $198.00.

6. Třetí vzorec (v buňce N4) počítá výdělek za měsíc (po odečtení ceny za jídlo): =SUMA(K4-M4). Správný výsledek je $2,134.00.

7. V další oblasti (H6:N8) zůstávají vzorce v buňkách M6:M8 stejné: =SUMA(J7*9) atd. – i zde se jedná o počet pracovních dní vynásobený cenou jídla. Nicméně vzorce ve sloupci K se zruší a následně sloučí se vzorci ve sloupci M: =SUMA(H7+I7)*J7-M7. Povšimněte si, že syntaxe (struktura či stavba vzorce) je v buňkách N7 a N8 správně, ale v buňce N6 je chybně.

8. V další oblasti (H10:H11) se kombinují vzorce ve sloupci M se vzorci ve sloupci N: =SUMA(H11+I11)*J11-(M11*J11) – povšimněte si, že vzorec v buňce N10 je chybný. Sloučením těchto vzorců do jednoho můžete zlikvidovat sloupce K a L.

9. Nyní tedy můžete namísto pevného zadávání ceny jídel (jak je uvedeno v buňkách M3:M4 a M6:M8) nyní můžete měnit cenu jídel ve sloupci M (buňky M10:M11), pokud bude třeba kvůli inflaci jídla zdražit a nemusíte kvůli tomu měnit celý vzorec.

Použití funkce SUMA s více argumenty

 

ICTZ23

Pokračování

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).