Hlavní navigace

Dva dobré důvody, proč namísto IMAP používat POP3 - 3.díl

15. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Pro elektronickou poštu se používají dva protokoly: starší POP3 a novější IMAP. V současnosti se upřednostňuje protokol IMAP, nicméně své přednosti má i starší protokol POP3. Víte, který z nich je nejvhodnější pro vás?

Čas od času se objeví na Internetu či v odborných časopisech články či diskuse týkající se stále populárního tématu týkajícího otázky, zda je lepší pro elektronickou poštu používat protokol IMAP nebo POP3. Pokud snad nevíte, o čem právě hovoříme, pak vězte, že pod zkratkami IMAP a POP3 se skrývají protokoly používané pro přístup k elektronické poště prostřednictvím klientů elektronické pošty, jako je kupříkladu Outlook, Thunderbird či podobná aplikace integrovaná v operačním systému Android.

 

Předchozí díl

Zápory používání protokolu POP3

Stinnou stránkou používání protokolu POP3 v dnešním světě, kde se k Internetu a internetovým službám přistupuje pomocí různých zařízení, je fakt, že budete muset zvážit nasazení některých opatření a pečlivě promyslet, jak přistupovat k elektronické poště na mobilních zařízeních.

Vzhledem k tomu, že po stažení e-mailu se zpráva elektronické pošty nachází v počítači, budete muset vymyslet způsob zálohování, abyste o své e-maily nepřišli například při nejbližším výpadku pevného disku.

Na smartphonech či tabletech byste měli všude, kde je to jen trochu možné, používat protokol IMAP, a to i přesto, že na svém počítači používáte POP3. Tím posledním, co byste chtěli, by určitě bylo to, abyste stahovali pomocí POP3 e-maily do svého smartphonu a do svého počítače – ve výsledku by to dopadlo tak, že byste část e-mailů měli na smartphonu a část na počítači, což by byla opravdu katastrofa.

Pokud máte zřízenu e-mailovou schránku u některého z globálních poskytovatelů webového e-mailu, jako je kupříkladu Gmail, pak vám můžeme doporučit, abyste použili aplikaci Gmail od Googlu určenou jak pro Android, tak pro iOS. TO samé pak platí i pro Outlook.com či Yahoo Mail.

A ještě jedna poznámka týkající se protokolu IMAP na vašem smartphonu a protokolu POP3 na vašem počítači: pokud odpovíte na e-mail ve svém smartphonu, pak se na vašem počítači tato zpráva ve složce pro odeslanou poštu neobjeví (v okamžiku, kdy se na počítači rozhodnete stáhnout nové zprávy). Jde o to, že protokol POP3 pouze stahuje e-maily ze serveru. Pokud tedy používáte u své e-mailové schránky protokol POP3, pak vězte, že se mobilní zařízení hodí spíše pro prohlížení či odstraňování e-mailů, ale už nejsou tak vhodná pro odesílání e-mailů, zejména když potřebujete mít i pro příště představu o tom, co jste odeslali.

skoleni

Také si uvědomte, že pokud necháte na svém počítači spuštěn program pro práci s elektronickou poštou a odejdete, pak v okamžiku, kdy tento program stáhne do počítače nové e-maily, se již tyto e-maily ve vašem mobilním zařízení neobjeví – jedině, že byste (obvykle ručně) program pro práci s elektronickou poštou na počítači nastavili tak, aby na serveru po určitou vámi zadanou dobu po stažení e-.maily ponechával.

V žádném případě se nejedná o dokonalé řešení, zejména pokud potřebujete používat e-mail na mobilních zařízeních, nicméně pokud ve vašem případě hraje zásadní roli omezená velikost úložiště či zabezpečení, pak bude pro vás protokol POP3 pravděpodobně vhodnější než protokol IMAP.