Hlavní navigace

Dva dobré důvody, proč namísto IMAP používat POP3 - 2.díl

13. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © SP-PIC - Fotolia.com
Pro elektronickou poštu se používají dva protokoly: starší POP3 a novější IMAP. V současnosti se upřednostňuje protokol IMAP, nicméně své přednosti má i starší protokol POP3. Víte, který z nich je nejvhodnější pro vás?

Čas od času se objeví na Internetu či v odborných časopisech články či diskuse týkající se stále populárního tématu týkajícího otázky, zda je lepší pro elektronickou poštu používat protokol IMAP nebo POP3. Pokud snad nevíte, o čem právě hovoříme, pak vězte, že pod zkratkami IMAP a POP3 se skrývají protokoly používané pro přístup k elektronické poště prostřednictvím klientů elektronické pošty, jako je kupříkladu Outlook, Thunderbird či podobná aplikace integrovaná v operačním systému Android.

 

Předchozí díl

Vše je to o velikosti úložiště a soukromí

První důvod, proč byste mohli zůstat u protokolu POP3, je ten, že váš hlavní účet elektronické pošty není u žádného z velkých poskytovatelů služeb webových poštovních schránek, jako je kupříkladu Gmail nebo Outlook. Pokud máte poštovní schránku u některého z poskytovatelů připojení k Internetu či u poskytovatelů webhostingu, pak vězte, že právě tito poskytovatelé mají často omezenou kapacitu úložiště, na které je možné ukládat vaše e-maily.

V těchto případech je lepší používat protokol POP3, protože si ze serveru stáhnete e-maily do počítače a odstraníte je ze serveru. Tak se vám nemůže stát, že budete mít přeplněnou poštovní schránku.

Dalším důvodem, proč využívat POP, je problém zabezpečení. V dnešním světě plném afér se zcizením dat se nemusí každému uživateli jevit jako nejvhodnější řešení ponechávání svých osobních dat, jako jsou například právě e-maily, na naprosto cizím serveru. E-maily uložené na serveru, nad kterým nemáte jako obyčejný uživatel žádnou moc, představuje otevřená vrátka pro veškerý soudní aparát – stačí mít v ruce ta správná razítka.

Pokud uložíte své e-maily na svá vlastní zařízení mimo těchto serverů spravovaných třetí stranou, pak máte své e-maily relativně v bezpečí, protože každý, kdo by si chtěl vaše e-maily prohlížet, musí přijít přímo za vámi a nikoliv k poskytovateli poštovní schránky.

Výše uvedený argument samozřejmě má svoje slabiny, jelikož email se dá zachytit i během svého putování Internetem. Poskytovatel poštovní schránky také může mít redundantní zálohy vašich e-mailů, které dosud nesmazal – to všechno samozřejmě hraje proti použití protokolu POP3 jakožto řešení pro zajištění soukromí. Ještě, že je tu možnost šifrování e-mailů.

Je samozřejmé, že naprostá většina uživatelů se zřejmě nikdy nestane cílem pátrání policejních orgánů. Nicméně pro řadu uživatelů jsou tyto okolnosti týkající se zabezpečení zásadního charakteru.

skoleni

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).